Tujina

Inšpektorji oddali vzorce iz Iraka

Ankara/Bagdad/Abu Dabi/Wahington/London/Dunaj, 16. 12. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Strokovnjaki v laboratoriju Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) so prejeli prve vzorce, ki so jih zbrali inšpektorji za nadzor orožja med pregledi v Iraku. Analizo zbranega materiala bodo začeli takoj. Na IAEA so potrdili sprejem osmih vzorcev, do konca tega tedna pa naj bi jih prejeli še 20.

Tiskovni predstavnik IAEA Mark Gwozdecky ni pojasnil, kje v Iraku so inšpektorji ZN zbrali vzorce, niti ali gre za vzorce zraka, zemlje, prahu ali vode. Strokovnjaki bodo sedaj preverili, ali je v vzorcih mogoče zaznati povečano stopnjo radioaktivnosti.

Inšpektorji IAEA so poslali vzorce zbrane v Iraku na testiranje v laboratorije pri Dunaju
Inšpektorji IAEA so poslali vzorce zbrane v Iraku na testiranje v laboratorije pri Dunaju FOTO: Reuters

Strokovnjaki v laboratoriju IAEA v kraju Seibersdorf, približno 60 kilometrov vzhodno od Dunaja, bodo za analizo vzorcev predvidoma potrebovali od dva do tri tedne, zaključke pa bodo nato poslali na sedež IAEA na Dunaju, kjer jih bodo preučili. Kot je dejal Gwozdecky, bodo pri analizi imeli prednost vzorci, ki so jih prejeli danes. IAEA tako pričakuje, da naj bi bile prve analize končane, preden bo direktor IAEA Mohamed El Baradej 27. januarja prihodnje leto poročal Varnostnemu svetu ZN.

Ameriško orožje že na severu Iraka?

Na sever Iraka naj bi po poročanju turških medijev prispelo kakih 50 tovornjakov, natovorjenih z lahkim ameriškim orožjem. Turčija pa je na mejo z Irakom "za vsak primer" namestila svoje enote, še poročajo turški mediji. Direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo El Baradej pa je ocenil, da inšpektorji ZN za razorožitev dobro napredujejo.

Turki se bojijo, da bi se v senci vojne proti Iraku lahko oblikovala kurdska država
Turki se bojijo, da bi se v senci vojne proti Iraku lahko oblikovala kurdska država FOTO: Reuters

Po navedbah časnika Milliyet, ki ne navaja virov ne števila nameščenih vojakov, je vzdolž 400 kilometrov dolge turško-iraške meje nameščeno "znatno število" turških vojakov za primer vala beguncev. Po navedbah drugih turških medijev je na tovornjakih, ki so nedavno prispeli na sever Iraka, dovolj orožja za približno 2000 Kurdov, ki jih je urilo približno 500 ameriških vojakov.

Sicer turške oblasti niso želele komentirati poročanja časnika, ki obenem še dodaja, da je so okrepljeno število enot namestili tudi zaradi morebitnega napada upornikov Kurdske delavske stranke (PKK) in oblikovanjem kurdske države na severu Iraka.

Američani so se za uporabo turških oporišč pripravljeni oddolžiti z dolarji
Američani so se za uporabo turških oporišč pripravljeni oddolžiti z dolarji FOTO: Reuters

Turška vlada bi sicer lahko še ta teden odgovorila na zahtevo Washingtona za uporabo turških letalskih oporišč na vzhodu in jugovzhodu Turčije. Med drugim gre za oporišča Incirlik, Diyarbakir, Batman, Mus in Malatya. Kot piše časnik Cumhuriyet, naj bi v Turčijo prispela ameriška tehnična komisija, ki bo pregledala omenjena oporišča.

Namestnik ameriškega državnega sekretarja Paul Wolfowitz je med nedavnim obiskom v Ankari potrdil, da nameravajo ZDA vložiti od 700 do 800 milijonov dolarjev, predvsem za posodobitev omenjenih letališč.

Direktor IAEA pohvali iraško sodelovanje

Direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo Mohamed El Baradej je ocenil, da inšpektorji ZN za razorožitev Iraka dobro napredujejo, za kar imajo po njegovem mnenju zasluge tudi iraške oblasti.

Delo inšpektrojev po besedah Mohameda El Baradeja za zdaj poteka nemoteno
Delo inšpektrojev po besedah Mohameda El Baradeja za zdaj poteka nemoteno FOTO: Reuters

"Menim, da se Irak lahko izogne vojni, če bo še naprej sodeloval in posredoval prave in zadostne informacije o svojih vojaških zmogljivostih," je na novinarski konferenci v Abu Dabiju dejal El Baradej. Po njegovih besedah je imel Irak samo dve možnosti: "da popolnoma sodeluje z inšpektorji in se izogne vojni ter doseže umik sankcij ali pa da ne sodeluje in se sooči s posledicami".

Inšpekcije se nadaljujejo

Strokovnjaki Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) pa so med pregledom v steklarni in tovarni keramike v kraju Ramadi, sto kilometrov zahodno od Bagdada, prvič opravili tudi več pogovorov z iraškimi predstavniki. Kot je pojasnil tiskovni predstavnik turškega zunanjega ministrstva, so se pogovorajali z direktorjem tovarne in nekaterimi drugimi zaposlenim. Vprašanja so se nanašala na morebiten obstoj oddelka za raziskave in razvoj, strokovnjake IAEA pa je tudi zanimalo, ali je kdo od zaposlenih sodeloval tudi v iraškem jedrskem programu.

Novi napadi ameriških in angleških letal

Ameriška in britanska vojaška letala pa so v nedeljo že drugi dan obstreljevala vojaške cilje na jugu Iraka. Letala so napadla radar in komunikacijski center nedaleč od mest An-Nasirija in Basra jugovzhodno od Bagdada. Američani in Britanci poudarjajo, da so napadi odgovor na "iraške grožnje in sovražna dejanja".

Husein ima že vojaško strategijo že pripravljeno

Na konferenci se okoli 350 delegatov iz več kot 50 opozicijskih skupin skuša dogovoriti glede sto strani dolgega osnutka o razvoju Iraaka po padcu režima Sadama Husina
Na konferenci se okoli 350 delegatov iz več kot 50 opozicijskih skupin skuša dogovoriti glede sto strani dolgega osnutka o razvoju Iraaka po padcu režima Sadama Husina FOTO: POP TV

Ameriški dnevnik Washington Post pa v današnji izdaji piše, da iraški predsednik Sadam Husein ob morebitnem vojaškem posredovanju v Iraku računa na čas ter iraško ljudstvo. Kot še navaja časnik, je Husein vojaško strategijo razvil prejšnji mesec, še preden je Varnostni svet ZN glasoval o resoluciji 1441 za Irak. To naj bi Husein povedal ob srečanju z novinarjem egiptovskega dnevnika Al-Usbu. Kot poudarjajo pri časniku, gre za prvi intervju, ki ga je Husein dal za kak časnik v zadnjih desetih letih.

Kongres iraške opozicije se je zaradi nesoglasij zavlekel

Predstavniki iraške opozicije, ki naj bi danes končali tridnevno zasedanje v Londonu, doslej niso dosegli soglasja o razporeditvi sedežev v skupnem organizacijskem odboru, ki naj bi zagotovil vodenje države po padcu režima iraškega predsednika Sadama Huseina, zato so se odločili, da posvetovanja nadaljujejo tudi danes ponoči. "Zelo težko je v ta odbor pritegniti vse iraške opozicijske skupine," je pojasnil predstavnik Demokratične stranke Kurdistana Hošjar Sabiri. Imena članov odbora naj bi tako bila znana v torek dopoldne.

Kljub pozivom ameriške vlade in več nasprotnikov iraškega režima k enotnosti delegatov, je danes na konferenci izbruhnil spor glede razporeditve sedežev v organizacijskem odboru, ki naj bi v prihodnje nastopal kot skupno predstavništvo iraške opozicije. Odbor naj bi imel 50 članov, mnogi pa ga vidijo kot predhodnika prehodne iraške vlade, ki bi oblast v Iraku prevzela po strmoglavljenju režima Sadama Huseina.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15