Potem ko Rusija v Varnostnem svetu (VS) ZN ni uspela s predlogom resolucije, ki bi obsodila napade ZDA, Francije in Velike Britanije v Siriji, so slednje predstavile svoj predlog resolucije o preiskavi domnevnega napada s kemičnim orožjem v sirski Dumi.
O napadu zahodnih sil na sirske cilje naj bi danes v Riadu govorili tudi voditelji držav Arabske lige. A savdski kralj Salman je v uvodnem nagovoru ob začetku vrha obtožil Iran vmešavanja v dogajanje v regiji, Sirije pa ni omenjal. "Znova odločno obsojamo teroristična dejanja Irana v arabski regiji ter zavračamo njegovo vmešavanje v zadeve arabskih držav," je dejal.
Stališča držav so sicer različna. Savdska Arabija in Katar, ki sta sicer v hudem medsebojnem sporu, sta napade podprla in odgovornost pripisala sirskemu predsedniku Bašarju al Asadu, ki da stoji za napadom v Dumi. Medtem pa je Egipt, ki tako kot Savdska Arabija in Katar velja za ameriško zaveznico, izrazil veliko zaskrbljenost zaradi zahodnih napadov ter pozval k transparentni mednarodni preiskavi napada v Dumi. Libanon je zahodne napade odločno obsodil, Irak pa je posvaril, da predstavljajo nevarnost za regijo, saj bi lahko dali nov zagon skrajnežem.
Asad: Sirija gre naprej
Asad je medtem na srečanju z delegacijo ruske dume v Damasku dejal, da bo Sirija "ne glede na akcije Zahoda" nadaljevala svoj razvoj.
Na pogovorih z ruskim poslancem Dmitrijem Sablinom je napad označil za dejanje agresije, sicer pa pohvalil več kot 30 let star sirski protiletalski sistem sovjetske izdelave, ki naj bi prestregel večino raket, ki so jih ZDA in zaveznice v soboto izstrelile na sirske tarče.
Govorili so tudi o obnovi države po vojni. Po Asadovih besedah bo za oživitev sirskega gospodarstva potrebnih 400 milijard dolarjev, pri čemer "bi morali prednost dati ruskim podjetjem", dodaja Tass. Sirski predsednik "ne pričakuje, da bodo v državi delale zahodne plinske in naftne družbe", je po pogovorih še dejal Sablin.
Washington Rusiji napovedal nove sankcije
Predstavnica ZDA pri ZN Nikki Haley je danes napovedala, da bo Washington Rusijo, sirsko zaveznico, v ponedeljek kaznoval z novimi sankcijami. "Finančni minister Steve Mnuchin jih bo naznanil v ponedeljek, namenjene pa bodo vsem, ki kakorkoli rokujejo z opremo, povezano s kemičnim orožjem in sirski predsednikom al Asadom," je dejala po poročanju BBC-ja.
Britanski zunanji minister Boris Johnson je pojasnil, da so bili zračni napadi ZDA, Velike Britanije in Francije sporočilo "dovolj je dovolj" glede uporabe kemičnega orožja. Jasno je, je še dejal, da to dejanje ne bo končalo sirskega konflikta in spremenilo tamkajšnjega režima, upa pa, da bo pomagalo oblasti odvrniti od barbarskih kemičnih napadov.
V Damask prispeli inšpektorji OPCW
ZDA, Francija in Velika Britanija so v soboto v VS ZN predstavile nov predlog resolucije, s katerim bi uvedli neodvisno preiskavo domnevnega napada s kemičnim orožjem v Dumi. V skladu s predlogom bi Organizacijo za prepoved kemičnega orožja (OPCW) pooblastili, da v 30 dneh poroča, ali je Sirija odstranila vse svoje kemično orožje. Zahod namreč obtožuje Sirijo, da ni izpolnila obveznosti iz sporazuma o odstranitvi kemičnega orožja, ki so ga leta 2013 sklenile ZDA in Rusija. Pogajanja o predlogu resolucije naj bi se začela v ponedeljek, kdaj bo v VS glasovanje, pa še ni znano.
So pa v Damask že prispeli inšpektorji OPCW, ki bodo preiskovali, ali je v Dumi res prišlo do napada s kemičnim orožjem. Organizacija je prek Twitterja še sporočila, da inšpektorji začenjajo delo, potem ko je potrdila, da jih napadi zahodnih zaveznic na cilje v Siriji ne bodo odvrnili od tega. Inšpektorji OPCW pa nimajo mandata, da bi ugotavljali, kdo je napad izpeljal.
Sirska vojska je sicer v soboto zvečer sporočila, da so Vzhodno Guto, kjer leži tudi Duma, zapustili vsi pripadniki protirežimskih sil. "Območje Vzhodne Gute je popolnoma očiščeno terorizma," je sporočil tiskovni predstavnik sirske vlade.
Namestnik sirskega zunanjega ministra Ajman Susan pa je danes napovedal, da bodo inšpektorji OPCW kmalu odpotovali v Dumo. Preiskovali bodo, ali je tam res prišlo do napada s kemičnim orožjem, nimajo pa mandata, da bi ugotavljali, kdo je napad izpeljal. "Zagotovili bomo, da bodo lahko delali profesionalno, objektivno, nepristransko in brez pritiskov," je zatrdil.
ZDA, Velika Britanija in Francija napadle skladišča kemičnega orožja
Kot je znano, so ZDA, Velika Britanija in Francija včeraj v Siriji napadle lokacije, kjer naj bi režim skrival kemično orožje. Uporabile so 105 različnih raket, s katerimi so napadle tri tarče. Ocena Pentagona je, da so zadeli vse tarče, brez omembe vrednega vpletanja sirske obrambe.
Sirski mediji so napade ZDA, Francije in Velike Britanije označili za "očitno kršitev mednarodnega prava". Sirski predsednik al Asad pa je po napadih v telefonskem pogovoru z iranskim predsednikom dejal, da bo njegova država zdaj le še bolj odločena, da zmaga v boju proti terorizmu. Zahod je obtožil, da podpira terorizem.
Francoski predsednik Emmanuel Macron je dejal, da je Asadov režim prestopil rdečo črto in niti najmanj ne dvomi, da je napad s kemičnim orožjem pred tednom dni v Dumi izvedla sirska vlada.
Britanska premierka Theresa May je napad na cilje v Siriji opisala kot omejen in merjen. "Ne gre za posredovanje v državljanski vojni niti za spremembo režima, ampak za omejen in merjen udarec, ki ne bo povečal napetosti v regiji in se izogiba civilnim žrtvam," je sporočila Mayjeva. Britansko obrambno ministrstvo pa je sporočilo, da je bil njihov napad uspešen.
Da je bil napad uspešen, se je pohvalil tudi ameriški predsednik Donald Trump. Na Twitterju se je zahvalil Franciji in Veliki Britaniji ter dodal, da je misija uspela. Kot je še zapisal, je izjemno ponosen na ameriško vojsko.
KOMENTARJI (145)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.