Obvestilo o nevarnosti temelji na skladnosti verodostojnih informacij, pridobljenih iz različnih virov, in natančno opredeljuje, da bi lahko ZDA v prihodnjem tednu postale tarča novih terorističnih napadov, je v pogovoru za ameriško televizijsko mrežo ABC povedal Ridge. "Naša sposobnost zbiranja podatkov je okrepljena s pomočjo drugih držav," je dejal in obenem izrazil obžalovanje, da ni nič znanega o naravi in tarčah morebitnih novih napadov. Ridge je še poudaril, da je ameriški pravosodni minister John Ashcroft že včeraj javnosti predstavil vse razpoložljive informacije.
Iz Bele hiše pa so sporočili, da je podpredsednik Dick Cheney zaradi novih terorističnih groženj na varnem na skriti lokaciji.
Ashcroftovo opozorilo
Ameriški pravosodni minister John Ashcroft je že drugič opozoril na previdnost pred novimi terorističnimi napadi doma in v tujini, do katerih naj bi prišlo še ta teden. FBI ne ve, ne kdaj, niti kje naj bi do napadov prišlo.
Ashcroftovo opozorilo je še podkrepil nočni dogodek, ko je zaradi pisne grožnje z bombo letalo boeing 757 ameriške letalske družbe American Airlines, ki je bilo na poletu iz New Yorka v Dallas, prisilno pristalo na washingtonskem mednarodnem letališču. Potnike so evakuirali iz letala, strokovnjaki FBI pa so preiskali letalo. Po pregledu letala se je izkazalo, da je šlo za lažen preplah. Na krovu letala je bilo 141 potnikov in osem članov posadke.
Po Ashcroftovih besedah naj bi imel zvezni preiskovalni urad zanesljive obveščevalne podatke, da se na nov napad pripravljajo pripadniki teroristične organizacije Al Kaida Osame bin Ladna. Ashcroft in FBI sta podobno opozorilo objavila že 11. oktobra, vendar hujših posledic od dodatne zaskrbljenosti ameriške in svetovne javnosti na srečo ni bilo. Direktor FBI Robert Mueler je po Ashcroftovi izjavi menil, da terorističnih napadov morda ni bilo prav zaradi opozorila. Ashcroft pa je pojasnil, da nimajo namena povzročiti preplaha, vendar pa če bodo ljudje dovolj previdni, jim bo morda uspelo preprečiti nove tragedije. Ob tem je Američane znova pozval, naj živijo še naprej kot ponavadi in delajo tisto, kar so imeli v načrtu. Sam se je sicer odločil, da bo svoje opozorilo vzel zares in je tako včeraj odpovedal napovedano potovanje v Toronto na mednarodno konferenco policistov.
Razen opozorila 11. oktobra, ki naj bi preprečilo nova teroristična dejanja, pa ameriškim preiskovalcem doslej ni uspelo stopiti na rep teroristom, ki pošiljajo pisma z bakterijami antraksa. Nova opozarjanja pred terorističnimi napadi, za katere se ne ve ne kje, ne kdaj, ne kdo, pa zanesljivo ne bodo zaustavila zmanjševanja zaupanja javnosti v sposobnost domačih preiskovalnih organov. Preiskave bakterij antraksa doslej niso z gotovostjo odkrile niti tega, ali je bil narejen na domačih tleh ali morda v tujini.
Kaj si misli o opozorilih pravosodnega ministrstva, je povedal tudi namestnik policijskega načelnika Washingtona Terrance Gainer. FBI naj bi jih poklical in priporočil, naj gledajo CNN, kjer bodo izvedeli vse podrobnosti. Gainer je dejal, da je opozorilo preveč splošno, da bi bilo vredno uvesti neko višjo stopnjo pripravljenosti, ki je že tako povečana. Pojavljajo se domneve, da je opozorilo posledica bližine praznika noč čarovnic. Po internetu in med ljudmi se širijo domneve, da naj bi se na ta dan pripravljal teroristični napad zaradi množic, ki se bodo, maskirane v hudodelce, zbirale na različnih prireditvah. Vendar FBI, ki še vedno ni pripravljen slediti predsednikovim navodilom o izmenjavi informacij z drugimi vladnimi agencijami, ne more priznati, da deluje na podlagi vraževernosti.
Bush napoveduje spremembe vizumske politike
Ameriški predsednik George Bush je medtem napovedal, da bo administracija zaostrila politiko dodeljevanja vstopnih vizumov za študij v ZDA, saj naj bi najmanj eden od storilcev terorističnih napadov 11. septembra v ZDA vstopil s tovrstnim vizumom. Kljub široki podpori predsedniku Bushu in vojaškim napadom na Afganistan se med Američani povečujejo dvomi glede vojne proti terorizmu.