Indonezijska vojska je po neuspelem poskusu dviga trupa letala iz morja včeraj ob koncu dneva sporočila, da je iskanje žrtev strmoglavljenega letala družbe AirAsia, s katerim je 28. decembra letelo skupno 162 oseb, prekinjeno. "Vsem našim ladjam smo odredili umik z območja," je potrdil njihov predstavnik Manahan Simorangkir. Kot poročajo tuji mediji, se je namreč iztekel rok 30 dni, za katerega je bilo odrejeno iskanje.
"Opravičujemo se družinam žrtev," sporočajo bližnjim sorodnikom 92 žrtev, ki jih kljub velikemu naporu še niso našli. Državna agencija za iskanje in reševanje je sicer sporočila, da bo skušala najti žrtve z manjšimi iskalnimi akcijami. "Poskušali bomo izpolniti želje sorodnikov, a odslej iskalna akcija ne bo več tako obsežna," je sporočil vodja agencije Bambang Soelistyo.
Trup letala obležal na dnu morja
V zadnjem tednu so se pristojni močno trudili, da bi na površje spravili odkriti trup letala, a so njihovi poskusi spodleteli. Del letala se je nahajal približno 30 metrov globoko, nakar so ga z napihljivimi vrečami pričeli dvigovati. "Ko smo ga skušali dvigniti, se je zlomil na pol," je dejal Fuad Basya, tiskovni predstavnik vojske. Pristojni so sicer menili, da bodo v trupu našli večino trupel, zdaj pa so dvigovanje opustili, saj teh v njem ni bilo videti.
Informacija, da bodo dvigovanje trupa letala opustili, je presenetila javnost. "Zelo presenetljivo bi bilo, da bi reševanje in iskanje opustili, čeprav vedo, da so ostanki tam spodaj," meni Shukor Yusof, ustanovitelj letalske raziskovalne družbe Endau Analytics. "Ne pomnim incidenta, v katerem ne bi poskusili zbrati vseh ostankov letal," dodaja.
Odpoklicana tudi mednarodna pomoč
Kot je znano, je pri iskanju ostankov letala sodelovalo mnogo držav, ki so prispevale tako svoja letala in helikopterje, kot tudi večje število ladij in čolnov. Med drugim sta sodelovali tudi ZDA in Kitajska. Po odkritju trupa letala so večino tuje pomoči pristojni odslovili.
Dolgo iskane črne skrinjice so naposled le našli, zdaj pa so v rokah strokovnjakov, ki analizirajo zabeležene podatke o letu in komunikaciji med letom. Preliminarno poročilo je moč pričakovati že ta teden, pravijo pristojni.
Nekaj zbranih podatkov je sicer že znanih. Letalo, ki je strmoglavilo v Javansko morje, je po besedah indonezijskega prometnega ministra Ignasiusa Jonana pospešilo na večjo hitrost od običajne, nato pa se je ustavilo. "V zadnjih minutah je letalo pospešilo do hitrosti, ki je bila nad običajno," je pojasnil, sklicujoč se na podatke radarja. Pilot naj bi se dvigal s hitrostjo 1,82 kilometra na minuto, celo hitreje kot vojaška reaktivna letala. Po nekaterih informacijah naj bi se poskušal izogniti nevihti.
Kot je znano, je letalo tipa airbus A320-200 z radarjev izginilo 28. decembra lani, 40 minut po vzletu iz Surabaye v Singapur. Vsi potniki na krovu so umrli. Indonezijske oblasti predvidevajo, da je nesrečo zakrivilo slabo vreme.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.