
Okoli 14. ure je Indonezijo stresel močan potres. Žarišče potresa je jugozahodno od Sumatre, in sicer približno 808 kilometrov od obale in po zadnjih podatkih okoli 24 kilometrov pod površjem, ocenjuje ameriška agencija USGS. Magnituda potresa naj bi bila 7,8.
Informacije o posledicah so skope. "Več oseb je umrlo," naj bi po poročanju Reutersa dejal Heronimus Guru, namestnik direktorja operacij indonezijske reševalne službe. A nekateri mediji poročajo, da je pozneje svojo trditev ovrgel, češ da še ni pravih podatkov o morebitnih žrtvah.
Captured footage of #indonesia #earthquake today!! #spreadtheword to our friends & f... (Vine by @nickybadani) https://t.co/Tcqqqbc8Om
— NexGen (@NexGen_India) March 2, 2016
Opozorilo preklicano
Opozorila pred cunamijem so po potresu razglasili za dele Sumatre, med drugim za provinci Zahodna in Severna Sumatra ter za provinco Aceh, so sporočili iz indonezijske agencije za meteorologijo, klimatologijo in geofiziko (BMKG). Pozneje so pristojni opozorila preklicali, nevarnosti ni.

Še preden so oblasti umaknile opozorilo, je vodja BMKG Andi Eka Sakya sporočil, da z območij, na katerih so občutili potres, ni poročil o večji škodi in da je verjetnost večjega cunamija nizka.
Ponekod je zaradi potresa zavladala panika. V mestu Padang na zahodni obali Sumatre so po pisanju AFP ljudje zbežali s svojih domov in se umaknili na višje ležeče predele. Tudi drugod so se ob obali oglasile sirene, ki so ljudi opozorile pred nevarnostjo cunamija in pozvale k umiku na višje ležeče predele.
Indonezija sicer leži v tihomorskem "ognjenem krogu", kjer prihaja do trkov celinskih plošč, ki povzročajo pogosto potresno in vulkansko aktivnost.

Slovenski reševalci spremljali dogajanje
Govorili smo z vodjo pretekle reševalne odprave in tudi vodjo mobilne enote reševalnih psov pri Kinološki zvezi Slovenije Markom Bručanom. Dejal je, da zaenkrat ni uradnih pozivov k pomoči. "Zaenkrat ni še dovolj podatkov, seveda pa zadevo spremljamo," pravi.
Kot je pojasnil, je sicer Indonezija območje pogostih potresov in da večina od teh tamkajšnjih prebivalcev ne vznemirja prav hudo. Vseeno so pristojne službe v nenehni pripravljenosti, kar dokazuje tudi preventivno izdano opozorilo pred morebitnimi cunamiji.
Bručan je bil med drugim koordinator odprave leta 2009, ko je bilo v okviru Mednarodne organizacije reševalnih psov (IRO) aktiviranih 12 slovenskih reševalcev in reševalk z reševalnimi psi. Vodniki in vodnice so s svojimi psi sodelovali v okviru 60-članske odprave Mednarodne organizacije reševalnih psov pri iskanju zasutih pod ruševinami.
Spomin na tragedijo leta 2004 še svež
Indonezija je sicer najhujši potres magnitude 9 doživela leta 2004. Dan po božiču je državo najprej stresel silovit potres, dobro uro zatem pa je med turisti z vsega sveta priljubljene plaže zalil uničujoč cunami. Vodna masa je globoko v notranjost rušila vse pred sabo in v Indoneziji ter okoliških državah terjala skupno okoli 250.000 življenj. Cunami je povzročil tudi ogromno gmotno škodo in vzel dom skoraj dvema milijonoma ljudem.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.