Razsodba izničuje 157 let star zakon, znan pod imenom Člen 377, ki je veljal od časa angleškega kolonializma. Ta kriminalizira homoseksualni spolni odnos in ga kategorizira kot "nenaravno dejanje", ki se kaznuje z 10-letno zaporno kaznijo. Člen 377 je do danes veljal za enega najbolj strogih zakonov na svetu, Indija pa se je spremembam dolgo let upirala.
"Kriminaliziranje čutnega spolnega odnosa je neracionalno in neustavno," je ob branju svoje odločitve pojasnil sodnik Dipak Misra.

Sporen zakon je bil leta 2009 že izničen, vendar ga je vrhovno sodišče štiri leta kasneje vrnilo v delovanje, predvsem zaradi pritožb številnih političnih in verskih skupin. Čeprav je javno mnenje v večjih indijskih mestih na strani homoseksualnih parov, opozicija s strani verskih skupin in konzervativnih ruralnih skupnosti še vedno ostaja zelo močna.

Odločitve vrhovnega sodišča se kljub spremembam v preteklosti ne more več spreminjati, kar pomeni veliko zmago za LGBT skupnost v Indiji, ki se je dolgo let borila za izničenje spornega zakona, katerega je policija velikokrat uporabila kot izgovor za nadlegovanje in spolno diskriminiranje homoseksualcev ter transeksualcev.
Opazovalci pozdravljajo novi sprejeti zakon, a hkrati opozarjajo, da bo v konzervativni Indiji moralo preteči še kar nekaj časa, dokler bo celotna indijska skupnost sprejela drugačnost.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.