
Med volitvami je prišlo tudi do streljanja
V streljanju je bil huje ranjen Albanec, ki je član Demokratske unije za integracijo (DUI) pod vodstvom Alija Ahmetija. Ustrelil naj bi ga član druge največje albanske stranke, Demokratske stranke Albancev (DPA) Arbena Xhaferija. Do incidenta je prišlo v vasi Studeničane severno od Skopja.
Iz kraja Kosel pri Ohridu so sporočili, da je skupina neznancev napadla novinarje lokalne televizije ter snemalcu ukradla kamero, zatem pa so neznanci napadli še vodjo volilne komisije v tem kraju. Do večjega incidenta je prišlo tudi v vasi Lesok pri Tetovu, kjer so prekinili volitve, ker so neznanci z volišča odnesli volilno skrinjico in napadli vodjo volilne komisije ter ga ranili.
Volitve so se začele mirno
Predčasne parlamentarne volitve je predvideval lani sklenjeni mirovni sporazum z Ohrida, s katerim je Skopje po posredovanju mednarodne skupnosti Albancem obljubilo politične reforme v državi in tako končalo polletno nasilje albanskih skrajnežev, ki je Makedonijo pripeljalo na rob državljanske vojne. V Makedoniji upajo, da bodo volitve znova prinesle mir in stabilnost v to državo na jugu Balkana. Prve projekcije bodo po napovedih znane v noči na ponedeljek, prvi neuradni rezultati pa v ponedeljek zvečer.
Makedonski predsednik Boris Trajkovski je, potem ko je oddal svoj glas v Skopju, menil, da volitve potekajo v dobrem vzdušju in da začetna visoka volilna udeležba dokazuje, da v Makedoniji zmaguje politična volja in ne vojna. Trajkovski je še dejal, da od volitev pričakuje, da bodo Makedoniji odprle vrata EU in Nato.
Zmaga se obeta opoziciji
Zmaga se obeta opozicijski koaliciji Skupaj za Makedonijo, v kateri je deset strank, saj ji javnomnenjske raziskave napovedujejo veliko prednost pred vladajočo koalicijo stranke VMRO-DPMNE (Notranja makedonska revolucionarna organizacija - Demokratska stranka za nacionalno enotnost) in Liberalne stranke.

Zagotovo pa je, da bo morala zmagovita koalicija vladno zavezništvo skleniti s katero od albanskih strank, da bi v Makedoniji dejansko zopet zavladal mir. Med albanskimi strankami naj bi po napovedih največ glasov dobila Demokratska unija za integracijo (DUI) Alija Ahmetija, za njo pa Demokratska stranka Albancev (DPA) Arbena Xhaferija.
Prisotni tudi mednarodni opazovalci
Za poslanska mesta se je potegovalo 40 političnih strank, sedem koalicij in pet skupin državljanov, ki so skupaj predlagale skoraj 3100 kandidatov. Volitve je nadziralo 800 opazovalcev Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) ter 3800 domačih opazovalcev, prisotne pa so bile tudi delegacije opazovalcev Evropske unije, Sveta Evrope, pakta stabilnosti, pa tudi delegacija ameriške ambasade v Skopju. Za varen potek volitev poleg domačih varnostnih sil je skrbelo tudi 700 vojakov zveze Nato, ki so v Makedoniji nameščeni v okviru operacije Jantarna lisica.