V najbolj resnem incidentu v zadnjih treh letih sta ladji severnokorejske mornarice, oboroženi z orožjem velikega kalibra, potopili južnokorejski patruljni čoln.
Po podatkih generalštaba v južnokorejski prestolnici Seul se je incident zgodil dopoldne po krajevnem času ob morski meji med državama. Pri tem naj bi severnokorejski patruljni čolni nenadoma začeli streljati na južnokorejskega, na katerem je bilo 27 mornarjev.
Medsebojno obtoževanje Korej
Severna Koreja za incident krivi Južno Korejo. Tiskovni predstavnik severnokorejske vojske je povedal, da je južnokorejska vojska povzročila incident s tem, ko je začela streljati na severnokorejski ladji, ki sta bila na rutinskem varnostnem ogledu. Severnokorejska vojska se je, po besedah vojaškega predstavnika, zgolj branila. Incident bi naj bil vnaprej pripravljen za namenom provokacije. V zadnjem času naj bi Južna Koreja infiltrirala vojne ladje in ribiške čolne globoko v teritorialne vode na severni strani in se pretvarjala, da se umika.
Na drugi strani pa je južnokorejski obrambni minister od Severne Koreje zahteval opravičilo. Obrambni minister je zatrdil, da sta dve severnokorejski ladji prestopili teritorialno mejo in nato, kljub njihovi zahtevi po umiku, začele streljati. Južnokorejska vlada je izrazila ogorčenje in zahtevala opravičilo od Severne Koreje. Poleg tega pa zahteva in pričakuje kazen za tiste, ki so za provokacijo odgovorni. Severno Korejo so še pozvali, da v celoti in nepreklicno prevzame vso odgovornost za incident.
Meja na morju med Severno in Južno Korejo ni točno določena. Južna Koreja sicer severno sosedo obtožuje, da je v minulem letu dvanajstkrat kršila mejo ob zahodni obali korejskega polotoka.
Državi sta se ločili leta 1945 in sta tehnično še vedno v vojni, ki se je začela leta 1950, 1953 sta sicer odložili orožje, a premirja nista podpisali nikoli. Meja med državama je strogo varovana. Pred dvema letoma so se odnosi med Seulom in Pjongjangom sicer otoplili, predsednika sta se celo sestala. Tako se je na tisoče družin, ki so bile več kot petdeset let nasilno ločene, lahko ponovno srečalo.
Skrivnostnega severnokorejskega voditelja pa je to, da so ZDA Severno Korejo skupaj z Irakom in Iranom uvrstile na seznam nevarnih držav, globoko užalilo. Ker so Američani veliki zavezniki Južne Koreje, je rdeči režim v Pjongjangu zaradi Bushevih obtožb zameril tudi Seulu. Po današnjem incidentu pa je najverjetneje v vodo padlo še zadnje upanje za spravo na korejskem polotoku.