Italijanski parlament je potrdil sporni zakon, ki premierju Silviu Berlusconiju in ostalim visokim funkcionarjem podeljuje imuniteto pred sodnim pregonom, dokler zasedajo visoko politično funkcijo. Opozicija je zakon sicer zavračala, češ da je v nasprotju z ustavo in narejen posebej za premiera, vendar pa je desnosredinska koalicija besedilo, ki ga je skozi parlamentarno proceduro spravila z rekordno hitrostjo, potrdila brez večjih pomislekov.
Blizu parlamenta je proti sprejetju zakona, ki mu je opozicija nadela kar ime "Lex Berlusconi", protestiralo tudi kakih 200 do 300 ljudi. Predlagatelji zakona pa so ukrep zagovarjali tudi z argumentom, da je tovrstna pravna praksa v veljavi tudi v številnih drugih državah. Prav tako je zakon po besedah predlagateljev samo ponovno vzpostavil pravno zaščito politikov, ki je bila ukinjena leta 1990, ko so se v Italiji začeli pojavljati številni korupcijski škandali.
Po sprejetju zakona o imuniteti bodo morali v Milanu prekiniti sodni proces, ki proti Berlusconiju poteka zaradi suma korupcije, ker naj bi sredi osemdesetih - ko še ni bil aktiven v politiki - podkupil rimske sodnike. Obtožen je, da je z več sodelavci leta 1985 podkupil sodnike, da bi ti vplivali na prodajo italijanskega državnega prehrambenega koncerna SME Berlusconijevemu holdingu Finivest. Sojenje Silviu Berlusconiju se je bližalo koncu, zato je bil čimprejšnji sprejem zakona zanj izredno pomemben. Grozilo mu je namreč 3-8 let zapora. Zakon pa je zgornji dom parlamenta, senat, že potrdil 5. junija.
Berlusconi je sicer na včerajšnjem pričanju ponovil, da ni nikoli podkupoval sodnikov ter da so vse obtožbe izmišljene. Dejal je, da "sodniki ne poznajo nikogar, ki bi bil kakorkoli povezan z njim ali z njegovim podjetjem" ter dodal, da "obstajajo dokumenti, ki to jasno dokazujejo".