Premier Republike srbske Milorad Dodik je danes v parlamentu te entitete v Banjaluki izjavil, da so mu predstavniki mednarodne skupnosti ponudili imuniteto pred kazenskim pregonom, ki mu grozi zaradi obtožb korupcije, če bo sprejel predlagane ustavne spremembe v BiH. "Imam pisne dokaze za to," je dejal.
Dodik ni pojasnil, kdo mu je posredoval to ponudbo, niti ali jo je morda sprejel. Je pa povedal, da je ponudbo prejel pred tremi tedni. Ustavne reforme v BiH naj bi bile sicer usmerjene predvsem v povečanje učinkovitosti delovanja skupnih institucij, v Republiki srbski pa menijo, da so namenjene predvsem ukinitvi te entitete.
Državno tožilstvo v BiH proti Dodiku izvaja obsežno preiskavo, ker naj bi zlorabil več milijonov proračunskih sredstev Republike srbske ob izgradnji upravnega središča te entitete v Banjaluki. Šlo naj bi za skupno 74 milijonov evrov. Dodik pa preiskavo komentira kot politično motivirano.
Referendum proti Inzku?
Dodik je kritiziral tudi visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Valentina Inzka in napovedal, da bodo razpisali referendum, če bo Inzko še naprej vsiljeval odločitve, ki niso v interesu Republike srbske. Če bo Inzko tovrstno dejanje ponovil, se bodo srbski predstavniki umaknili iz skupnih organov BiH, ljudje pa bodo na referendumu povedali, ali te odločitve sprejemajo ali ne, je zagrozil Dodik.
Inzko se je namreč pred dnevi odločil sprejeti paket zakonov o statusu okrožja Brčko, ki med drugim predvideva, da morata obe entiteti v BiH, torej tako Republika srbska kot Federacija BiH, okrožje enako oskrbovati z elektriko. Kot je Inzko utemeljil, je zakone uveljavil sam, ker sta entiteti zamudili vse roke.
Inzko je v svoji odločitvi še zapisal, da morata obe entiteti spoštovati te zakone. Le tako bo namreč lahko Svet za uresničevanje miru (PIC) sprejel uradno odločitev o koncu mednarodnega nadzora nad območjem Brčkega, ki jo je uvedel Daytonski mirovni sporazum. O tem naj bi PIC odločal novembra.
V Daytonskem mirovnem sporazumu, s katerim se je leta 1995 končala vojna v BiH, status Brčkega ni bil rešen, ker se o njem takrat strani niso mogle dogovoriti. Zato je bilo mesto leta pod mednarodnim nadzorom in neodvisen od entitet. S sprejetjem ustavnega dopolnila marca letos je okrožje Brčko, ki leži na severu BiH na tromeji s Hrvaško in Srbijo, postalo enota lokalne samouprave, ki ima posebne organe oblasti in pooblastila pri sprejemanju lastnih zakonov in predpisov in je pod neposredno oblastjo BiH.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.