Nancy Pelosi, Demokratka iz Kalifornije, je v domačem San Franciscu povedala, da bo kongres nadaljeval s preiskavami in sprejemanjem zakonov za zaščito volitev in demokracije. "Nihče ni nad zakonom, še posebej ne predsednik Združenih držav," je dejala. Zagotovila je, da je vse na mizi, tudi impeachment, vendar pa želijo pripraviti tako trden primer, da bodo tudi republikanci v senatu ugotovili, da ni drugega izhoda.
Tudi predsednik parlamentarnega odbora za pravosodje Jerry Nadler ni govoril o obtožbi, vendar je dejal, da "glede na to, da posebni svetovalec Mueller ni mogel vložiti kazenskih obtožb proti predsedniku, je kongres tisti, ki se bo moral odzvati na zločine, laži in druge napake presednika Trumpa," je dejal Nadler.
Kot piše CNN, bi se postopek impeachmenta začel z aktiviranjem kongresnih odborov, ki bi razpravljali o volitvah, ruskih napadih in Trumpovih očitnih prizadevanjih za prikrivanje in oviranje postopka, česar del je bila tudi Trumpova interakcija s takratnim direktorjem FBI Jamesom Comeyjem.
Po dveh letih vladavine Donalda Trumpa s trdno podporo senatne republikanske večine je Pelosijeva sicer že ugotovila, da se to ne bo zgodilo, proti impeachmentu pa je zato, ker (še) ni javne podpore, ker bo impeachment poražen v senatu, kar bo politični plus za Trumpa, in ker je bolje, da preiskave proti predsedniku vodi pet ali več kongresnih odborov, kot pa le eden – pravosodni.
Razmišlja o ukoru predsedniku
Med drugimi možnostmi je tudi glasovanje o izreku ukora predsedniku ZDA, ki ne nosi nobenih pravnih ali političnih posledic, vendar pa lahko demokrati iz tega naredijo odmevno javno predstavo z ustreznimi ceremonijami.
Kongresni demokrati s Pelosijevo na čelu se bodo morali morda prej odločiti, kaj storiti s pravosodnim ministrom Williamom Barrom, ki se je postavil na Trumpovo stran in celo izrazil mnenje, da je bil problematičen sam začetek preiskave ruskega vpletanja v ameriške volitve leta 2016. Barr je imenoval posebnega preiskovalca v izvor preiskave, Trump pa je vsem agencijam vlade ukazal, naj s preiskavo sodelujejo.
Pravosodni ministri ZDA so del vlad, vendar pa se je od njih pričakovala velika mera neodvisnosti od predsednika. Barr je aprila predstavil svoj povzetek Muellerjevega preiskovalnega poročila in ustvaril vtis, da predsednik Trump ni naredil nič narobe. Robert Mueller, s katerim sta menda že dolgo let prijatelja, ga je na to pisno opozoril, razlike v pogledih še osebno pojasnil.
Barr je aprila dejal, da preiskava ni odkrila dokazov o sodelovanju Trumpove kampanje z Rusi. Mueller pa je v sredo dejal, da ni dovolj dokazov za vložitev obtožnice o širši zaroti.
Barr je trdil, da mu je Mueller prepustil odločitev o Trumpovem oviranju pravosodja oziroma njegove preiskave. Mueller je jasno povedal, da je odločanje o tem prepustil mehanizmu zunaj pravosodnega ministrstva in po ameriški ustavi je to le kongres s postopkom impeachmenta.
Muller ni prepričan, da predsednik ni zagrešil zločina
"Ustava za formalno obtožbo predsednika na položaju zahteva proces, ki ni del kazenskopravnega sistema," je dejal Mueller. Nekdanji direktor FBI je tudi dejal, da bi v primeru, da bil bil prepričan, da predsednik ni zagrešil zločina, to tudi povedal. Vendar ni. Mueller je povedal, da proti Trumpu niso vložili obtožnice zaradi kaznivega dejanja oviranja preiskave, ker jim to preprečuje uveljavljena politika pravosodnega ministrstva, da se predsednika na položaju znotraj pravnega sistema ne more obtožiti kaznivih dejanj.
Barr je dejal, da mu je Mueller zagotovil, da ta politika pravosodnega ministrstva ni bila razlog, da ni bilo obtožnice, in je bil presenečen, da je odločanje o tem prepustil njemu. Mueller ga je zanikal tudi glede tega, saj je zadevo očitno prepustil kongresu, česar pa ni mogel jasno povedati, ker bi bilo več kot očitno, da si Trump po Muellerjevem mnenju zasluži obtožnico.
Potem ko ga je prikazal kot Trumpovega zagovornika, je Mueller ublažil udarec in Barra pohvalil, da je omogočil objavo velike večine preiskovalnega poročila, in menil, da ne dvomi v to, da je Barr odločitev o objavi celotnega poročila sprejel "v dobri veri".
Trump z besednim arzenalom proti Mullerju
Trump je napadel posebnega tožilca Mullerja in dejal, da gre pri njem za "totalen konflikt interesov", češ, da je hotel biti tudi on direktor FBI, Trump pa mu je rekel "ne". Predsednik Trump trdi tudi, da sta se s preiskovalcem zapletla v poslovni nesporazum.
V Beli hiši je Trump izjavil, da je impeachment "umazana, ogabna beseda" in da je celotna preiskava bila "eno samo veliko predsedniško nadlegovanje". Skupino preiskovalcev je označil za "ene izmed najslabših ljudi na svetu".
Preiskavo je zopet poimenoval z izrazom "lov na čarovnice" in zapisal, da je šlo preiskovanje zločina, ki ni obstajal.
Na trati Bele hiše je dejal še: "Ne, Rusija ni pomagala pri moji izvolitvi. Veste, kdo je poskrbel, da sem bil izvoljen? Jaz sem poskrbel. Rusija mi sploh ni pomagala."
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.