Generalna direktorica Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Christine Lagarde je dan pred začetkom vrha o boju proti korupciji v Londonu poudarila, da korupcija, "ki je zloraba javne službe v osebno korist, spodkopava zaupanje v vlado in načenja etične standarde državljanov".
Kot je še poudarila Lagardova, so neposredni stroški korupcije dobro znani, "posredni stroški pa so še bolj stvarni in izčrpavajoči ter prispevajo k nižji gospodarski rasti in večjim razlikam v zaslužku".
Za učinkovit boj proti korupciji je po njenem mnenju potreben večstranski pristop, ki vzpodbuja transparentnost, ter močne ustanove, ki se osredinjajo na profesionalnost javnih služb.
Opozorila je tudi, da sta lahko "tako revščina kot brezposelnost simptoma kronične korupcije".
Ob tem je omenila dober primer Singapurja, kjer je tamkajšnji voditelj Lee Kuan Yew "zelo učinkovito pokazal tako ničelno toleranco do korupcije, kot zgradil kompetentne ustanove v času, ko je bil Singapur prežet s korupcijo".
"Preganjanje vplivnih velikih rib, ki je potrebno, da se pošlje jasen signal odločenosti in sprememb, je mogoče doseči samo, če državni voditelji javno podpirajo ta proces," je ocenila generalna direktorica IMF.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.