Papež Benedikt XVI. je iz Washingtona dopotoval v New York, kjer je nagovoril Generalno skupščino Združenih narodov. Izrazil je podporo svetovni organizaciji, katere delo je po njegovem mnenju ključnega pomena. Hkrati je izrazil zaskrbljenost, ker je moč zgoščena v rokah maloštevilnih držav. Države, ki na mednarodnem prizorišču delujejo po svoje, spodkopavajo Združene narode in slabijo konsenz, potreben za boj proti globalnim problemom, je še dejal. Besede so še posebej zabolele ameriška ušesa.
S podija je opozoril na vrsto žgočih vprašanj, od globalizacije in človekovih pravic do onesnaževanja.
Mediji sicer največ pozornosti namenjajo včerajšnjemu srečanju s skupino sedaj že odraslih žrtev spolnih zlorab duhovnikov. Papež jih je nenapovedano sprejel na vatikanskem veleposlaništvu v Washingtonu in z njimi molil ter poslušal njihove izpovedi. Osebno se jim je opravičil za zlorabe, ki so jih zakrivili nekateri duhovniki, in jih prosil odpuščanja.
Srečanje je potekalo za zaprtimi vrati, pripravil pa ga je bostonski nadškof kardinal Joseph O'Malley, ki je papežu predal knjižico z imeni tisoč žrtev zlorab v nadškofiji. Prav v Bostonu je leta 2002 izbruhnil škandal spolnih zlorab katoliških duhovnikov, na dan pa je prišlo, da je O'Malleyjev predhodnik, kardinal Bernard Law, vzpodbujal prikrivanje zlorab.
Law je odstopil decembra 2002, vendar je bila škoda že narejena, škandal pa se je razširil po vseh ZDA. Katoliška cerkev je od takrat plačala večino od dveh milijard dolarjev, kolikor je odštela za odškodnine od leta 1950, veliko škofij pa je moralo razglasiti stečaj.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.