Tujina

Ima Pjongjang jedrsko orožje?

Pjongjang/Peking, 25. 04. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ameriški pogajalec s Severno Korejo James Kelly je izjavil, da so mu severnokorejski sogovorniki potrdili, da ima režim v Pjongjangu jedrsko orožje, vendar Severna Koreja tega uradno doslej ni ne potrdila ne zanikala.

Vojaka v Severni Koreji
Vojaka v Severni Koreji FOTO: Reuters

Včerajšnji pogovori v Pekingu med ZDA, Severno Korejo in Kitajsko o severnokorejskem jedrskem programu so se končali brez konkretnih dogovorov, vendar z obljubo o iskanju mirne rešitve. Da so pogovori v Pekingu po dveh dneh predčasno končani, je včeraj sporočil ameriški državni sekretar Colin Powell, ki je kot vzrok navedel grožnje Pjongjanga. Visoki ameriški predstavniki so pred tem povedali, da je Pjongjang na pogovorih priznal, da ima jedrsko orožje, ki bi ga v odvisnosti od ameriških dejanj lahko preizkusil.

Powell je ob tem poudaril, da Severna Koreja ZDA in njenih partneric, kot tudi drugih držav v regiji ne bo prisilila h kompromisom, ki jih sicer ne bi sprejeli. Po njegovih besedah bodo zdaj vse tri strani preučile stališča, predstavljena v Pekingu, analizirale predstavljene predloge za rešitev severnokorejskega jedrskega vprašanja in opredelile nadaljnje korake. Powell je še izrazil upanje, da bodo na naslednjem krogu pogovorov, če bo do njega prišlo, lahko sodelovali tudi predstavniki Južne Koreje in Japonske.

Pogovori v Pekingu so bili prvi med ZDA in Severno Korejo, odkar je Washington pred pol leta obtožil Pjongjang, da razvija jedrski program. Bili so tudi prvi tristranski pogovori med ZDA, Severno Korejo in Kitajsko od konca Korejske vojne leta 1953.

Japonski in južnokorejski strokovnjaki so sicer danes izrazili dvom v obseg severnokorejskega jedrskega programa, s trditvami, da ima jedrsko orožje, pa bi po njihovi oceni Pjongjang lahko skušal pri ZDA doseči popuščanje. Uradni Seul je ob tem dodal, da še vedno preverjajo podatke. V Seul bo drevi iz Pekinga odpotoval vodja ameriške delegacije na pogovorih, namestnik državnega sekretarja James Kelly, ki se bo o rezultatih pogovorov v Pekingu nato pogovarjal še v Tokiu.

Kelly in severnokorejska delegacija sta se sicer danes v Pekingu ločeno, nato pa še skupaj, srečali na kratkih neformalnih pogovorih s kitajskim zunanjim ministrom Li Zhaoxingom. Več o teh pogovorih ni znano.

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7