Tik pred začetkom olimpijskih iger se organizatorji kar ne morejo otresti težav. Tako iz Ria poročajo o novem incidentu, v katerega naj bi bil po prvih informacijah vpleten ruski podkonzul, a so na ruskem diplomatskem predstavništvu to zanikali.
Moški – očitno nekdo, ki se je za podkonzula izdajal – se je skupaj z ženo in hčerko vračal z ogleda poti olimpijske bakle, ko sta roparja razbila steklo na vratih njegovega avtomobila in poskušala potnike oropati. A pri izbiri žrtve nista imela srečne roke. Domnevni diplomat, ki obvlada borilno veščino jiu-jitsu, je po pisanju tujih medijev enega od njiju zagrabil, ga napol povlekel v avto, razorožil, nato pa ga je z njegovo pištolo ustrelil. Moški je umrl, drugi storilec pa je zbežal.
Incident se je zgodil na glavni ulici, ki olimpijski park povezuje s centrom mesta, truplo ubitega roparja pa je še več ur ležalo na cesti. Pisanja Daily Maila, da so ravno takrat mimo peljali slovenski kolesarji, ki so imeli trening, pa so v slovenskem taboru zanikali.
Saj ni res ...
Kar nekaj privoščljivih nasmeškov je na obraze nedvomno zvabila tudi nerodnost, ki se je v sredo zgodila organizatorjem. Izgubili so namreč ključe olimpijskega stadiona, zato so morali gasilci z velikimi kleščami prerezati mrežo.
Številne težave olimpijske plamenice
Poročali smo že, da so pot olimpijske plamenice spremljali protesti, jezna množica pa se je v kraju Duque de Caizas, kakšnih 20 kilometrov iz Ria, spopadla s policijo in bila deležna solzivca in gumijastih nabojev. Slednji so zadeli celo komaj 10 let staro deklico. Incident se je zgodil tudi v Angra dos Reisu, tam je protestnikom uspelo ugasniti plamen.
A to še zdaleč ni bilo vse, kar se je bakli in njenim nosilcem dogajalo, odkar je na več deset tisoč kilometrov dolgi poti po deželi prirediteljici iger. Nesreče spremljevalnih vozil, trčenje dveh policijskih motorjev (ta nesreča je zaslovela predvsem po tem, da se je takoj našel navdušenec nad "selfiji" in pritisnil sliko z zmedo v ozadju, še preden sta se potolčena policista pobrala s tal), predvsem pa nič krivi jaguar, ki je z življenjem plačal brazilsko željo po izvedbi odmevnega dogodka s pridihom divjine.
Žival je postala kolateralna žrtev predstavitve olimpijskega ognja: lokalni oblastniki so se želeli izkazati kot zaščitniki redke živalske vrste, toda samica jaguarja je slabo prenašala bližino ognja in večjega števila ljudi. Čeprav je bila na verigi, je postala živčna in nevarna za predstavnike prirediteljev, ki je niso mogli umiriti niti s puščicami s pomirjevali, zato so jo morali policisti ustreliti. Zaplet je sicer požel veliko zgražanja v Braziliji, še posebej, ko se je izkazalo, da nihče ni povprašal pristojnih strokovnjakov za živelj na področju Amazonke, kako se bo redka divja mačka odzvala na zanjo nenavadno dogajanje ...
Pele odpovedal udeležbo
Zdaj ostaja le še zadnje vprašanje. Če bo plamenica brez težav preživela še zadnje kilometre poti, bo moral nekdo z njo zanetiti ogenj na stadionu Maracana. Kdo? Med glavnimi favoriti je bil upokojeni brazilski nogometni zvezdnik Pele, ki pa je zaradi zdravstvenih težav odpovedal udeležbo na odprtju iger. Številni ljubitelji športa v Braziliji pa po raziskavi časnika Globo kot zadnjega nosilca vidijo nekdanjega teniškega zvezdnika te države Gustava Kuertna. Odgovor bo znan v soboto zgodaj zjutraj.
Težavam kar ni videti konca
Nekaj ur pred uradnim odprtjem olimpijskih iger, slovesnost se bo začela ponoči ob 1. uri, so bili v Rio de Janeiru številni protesti. Na njih je nekaj tisoč protestnikov izrazilo svoje nezadovoljstvo ob odprtju olimpijskih iger in se podalo na mestne ulice.
Nove proteste pričakujejo tudi v bližini stadiona Maracana, kjer bo pred 78.600 gledalci potekalo slavnostno odprtje poletnih olimpijskih iger.
Brazilski organizatorji imajo veliko razlogov za glavobol
Olimpijska vas je nedokončana, njeni prebivalci pa so bili že nekajkrat tarče tatov. Nikakor se jim ne uspe znebiti komarjev, ki so poleg tega, da so nadležni, tudi nevarni, saj prenašajo virus Zika. Na neurejenih območjih tik ob tekmovalnih prizoriščih, kjer se nabira voda, so našli svoj raj. Poleg njih bodo tekmovalcem delale družbo še številne druge živali, od opic in lenivcev do kajmanov, organizatorji si lase pulijo tudi zaradi kapibar, ki "pustošijo" po igrišču za golf. Skratka: stvari so nedokončane, prizorišče je daleč od idiličnega, Brazilci pa besni.
A ne zaradi težav športnikov, ki so ob njihovih pravzaprav komaj omembe vredne. Besni so zaradi milijonov, ki bi jih namesto za projekt olimpijske igre lahko porabili za pomoč revnemu prebivalstvu ali za spodbujanje ohlajajočega se gospodarstva, besni zaradi prisilnih selitev številnih ljudi, ki so se morali umakniti megalomanskim gradbenim projektom, zaradi policistov in vojakov, ki kraljujejo na ulicah in ne uspejo omejiti kriminala, zato pa velikokrat nadlegujejo nedolžne državljane, pa tudi zaradi podobe kaosa, ki jo njihova država dobiva v svetu.
V Braziliji, ki je leta 2009 navdušeno sprejela novico, da bo gostiteljica iger, se je v sedmih letih marsikaj spremenilo. Vrstijo se politični škandali, država je zdrsnila v hudo recesijo, Rio naj bi bil po pisanju New York Timesa celo tik pred bankrotom. Olimpijske igre zato številni dojemajo kot kamen okoli vratu, medtem ko nekateri v njih vidijo rešilno bilko in spodbudo, ki jo mesto in država potrebujeta.
A ti so v manjšini. Po nedavni raziskavi javnega mnenja skoraj dve tretjini Brazilcev menita, da bodo igre škodile državi. Zgolj 16 odstotkov vprašanih je dejalo, da jih čakajo z navdušenjem, kar polovica pa, da jim za olimpijske igre preprosto ni mar. Vprašanih je bilo 2800 ljudi.
Občutje ljudi je strnil Simon Romero, urednik pri brazilskem dopisništvu New York Timesa. Najprej je jeza. Potem zaskrbljenost, začinjena s črnim humorjem. Tako že padajo stave, kdaj se bo zgodil teroristični napad. In nezanimanje. Državni medijski gigant Globo se na primer v nedeljo sploh ne bo ukvarjal z igrami, ampak bo prenašal tekme domačega nogometnega prvenstva. Tudi pričakovanega navala gledalcev ni in ob velikem številu praznih sob so hotelirji že prisiljeni spuščati cene, da bi privabili domače goste.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.