ZDA so v četrtek uvedle sankcije proti 33 ruskim posameznikom in organizacijam, ki delujejo za ali v korist ruskih obrambnih ali obveščevalnih sektorjev. To pomeni, da bodo sankcij deležni vsi, ki bodo zavestno opravili bistvene transakcije s posamezniki ali organizacijami s seznama.
Obenem so uvedle sankcije proti kitajskemu vladnemu oddelku za razvoj opreme (EDD) in proti direktorju Liju Shangfu, ker je posloval z ruskim podjetjem Rosoboronexport, ki izvaža orožje. Kitajska je leta 2017 kupila lovska letala Su-35, letos pa opremo za rakete zemlja-zrak S-400.
Oster odziv Moskve in Pekinga
"Dobro bi bilo, da bi se spomnili, da obstaja koncept globalne stabilnosti, ki ga nepremišljeno spodkopavajo z ustvarjanjem napetosti v rusko-ameriških odnosih," je v odzivu sporočil namestnik ruskega zunanjega ministra Sergej Rjabkov. "Igranje z ognjem je neumno. Lahko postane nevarno," je dodal.
Na sankcije so se ostro odzvali tudi v Pekingu. ZDA so pozvali naj umaknejo sankcije proti njeni vojski, ali pa se soočijo s posledicami, so sporočili s kitajskega zunanjega ministrstva.
Zakaj sankcije?
Sankcije - tako proti Rusiji kot proti Kitajski - so namenjene kaznovanju Rusije za njena "zlonamerna dejanja", med drugim za ravnanje v Ukrajini in vmešavanje v ameriške predsedniške volitve, je sporočil ameriški State Department.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.