Včeraj je odjeknila novica, da so kenijske oblasti v Mombasi aretirale moškega, ki naj bi bil obtoženec haaškega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Šlo naj bi za nekdanjega vojaškega poveljnika bosanskih Srbov Ratka Mladića ali bivšega predsednika samooklicane Republike Srbske krajine Gorana Hadžića.
Danes popoldne pa je Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije sporočilo, da ne gre ne za Mladića ne za Hadžića. "Pravkar smo dobili potrditev, da aretirani moški ni nobeden od naših ubežnikov. Niti Mladić niti Hadžić," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP v Haagu sporočila tiskovna predstavnica haaškega tožilstva Olga Kavran. Malo pred tem je tudi tiskovna predstavnica Interpola Rachel Billington sporočila, da so na osnovi prstnih odtisov potrdili, da aretirani moški ni Mladić.
Policisti so moškega že spustili na svobodo z opravičilom, da je šlo za zamenjavo identitete. Ob tem je treba omeniti še, da se kenijski policiji ni prvič zgodilo, da je aretirala osebo zaradi suma, da gre za iskanega vojnega zločinca.
Srbski mediji: Oseba, ki mu je le podobna
Ugibanja, ali je policiji v Keniji uspelo aretirati enega od haaških ubežnikov, je sicer že pred tem zavrgel predsednik srbskega nacionalnega sveta za sodelovanje s haaškim sodiščem Rasim Ljajić. Kot poroča srbska tiskovna agencija Beta, je ta namreč v srbskem parlamentu danes izjavil, da aretacija nima nikakršne zveze s sodelovanjem Srbije s haaškim sodiščem niti s haaškima ubežnikoma.
Tudi srbski mediji so že včeraj poročali, da ne gre ne za Mladića ne za Hadžića. Enakega mnenja je bil tudi tiskovni predstavnik posebnega sodišča za vojne zločine v Beogradu Bruno Vekarić. Šlo naj bi le za osebo z območja nekdanje Jugoslavije, ki je podobna Mladiću.
Aretirani s hrvaškim potnim listom
Kenijska policija je s podatki še vedno skopa, a je – še preden je sporočila, da ne gre za omenjena ubežnika – povedala, da ima aretirani hrvaški potni list. "Res je, da ima hrvaški potni list, toda lahko bi bil tudi ponarejen,“ je tedaj povedal predstavnik kenijske policije Charles Owino. Do aretacije je sicer prišlo po obširni preiskavi in opazovanju osumljenca.
Reuters: Aretirali so Igorja Majeskega
"Aretirali so Igorja Majeskega,“ pa poroča tiskovna agencija Reuters, ki navaja, da je ta (na Hrvaškem je znan pod imenom Igor Mejaški) lastnik potapljaškega kluba, ki deluje v hotelu Whitesands. Zaposleni v hotelu so šokirani, poroča Reuters. Januarja 2008 je Reutersova novinarska ekipa posnela intervju z Majeskim. Pogovarjali so se o razvoju turizma v Keniji (del pogovora si lahko pogledate v pripetem videu).
Po neuradnih podatkih je Majeskega prijavil lastnik hotela, ki ga je na ta način želel izpodriniti iz uspešnega posla. Policija je namreč prejela prijavo, da je Majeski haaški ubežnik, odgovoren za zločine na območju nekdanje Jugoslavije, poročajo hrvaški mediji. Z direktorjem naj bi bil v zelo slabih odnosih, kar je hrvaškim medijem potrdila tudi 82-letna mati aretiranega Katica Mejaški. "V času osamosvojitvene vojne moj sin ni bil v državi," je še dodala. Njeno izjavo so potrdili tudi njegovi prijatelji na Hrvaškem.
Kdo sta Mladić in Hadžić?
Ratka Mladića iščejo zaradi genocida, vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti, zaradi njegove vloge med vojno v BiH (1992–95), predvsem v Srebrenici. 50-letni Goran Hadžić, nekdanji predsednik samooklicane Republike Srbske krajine, pa je obtožen zločinov v Vukovarju.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.