Dva dni po tragični nesreči letala Spanair MD-82 na madridskem letališču Barajas, v kateri je umrlo 153 ljudi, prihaja na dan vedno več podrobnosti, ki mečejo slabo luč na letalskega prevoznika Spanair. Na letalu, ki je bilo namenjeno v letovišče Las Palmas na Kanarskih otokih, je bilo 162 potnikov in 10 članov posadke. V nesreči je umrlo 153 ljudi, 19 je poškodovanih.
Soproga enega od ponesrečencev je za španski časopis El Mundo povedala, da je njen soprog želel zapustiti letalo, ko je izvedel za tehnične težave, vendar mu posadka tega ni dovolila.
"Poslal mi je SMS sporočilo, v katerem je napisal, da je z letalom nekaj narobe. Poklicala sem ga in mu rekla, naj zapusti letalo, pokliče taksi in se vrne domov. Ko je želel zapustiti letalo, mu posadka tega ni dovolila,“ je povedala pretresena žena.
Zanimalo nas je, kako bi v podobnem primeru ravnala letalska posadka v Sloveniji. Kot so sporočili iz Adrie Airways, potnik lahko zapusti letalo, na katerem se je pojavila tehnična napaka, tudi po vkrcanju na letalo.
"V kolikor se tehnična napaka pojavi po tem, ko je letalo že zapustilo parkirno pozicijo, se letalo vrne na parkirno pozicijo, kjer tehnična služba napako odpravi. Če kljub odpravljeni napaki potnik ne želi nadaljevati poleta, lahko od njega odstopi. V takem primeru letališki uslužbenci preverijo, ali je potnik oddal registrirano prtljago in jo v primeru izkrcanja potnika prav tako izkrcajo iz letala in vrnejo potniku," so sporočili. Poudarjajo pa, da dokler tehnična napaka ni odpravljena, ne odobrijo poleta.
Na dan prihajajo še ostale podrobnosti o dogajanju na madridskem letališču, ki so jih odgovorni dlje časa uspešno prikrivali. V javnost je pricurljala informacija, da so upravi, ki ima v lasti letalsko družbo Spanair, piloti mesece pred nesrečo pošiljali pisma, v katerih so opozarjali na kaos na letališču, zaradi katerega so ogroženi zaposleni in potniki.
V pismih so med drugim navedli, da imajo številni leti zamudo, da je čas, potreben za let od enega letališča do drugega, napačno ocenjen, zato se sploh ne ve, kdaj bodo letala pristala. Piloti so v pismih tudi potožili, da je posadka jezna in utrujena, saj primanjkuje delavcev, letališče pa je premajhno za številne vsakodnevne polete. Pogosto se zato dogaja, da pilot opravi kar nekaj letov dnevno, zaporedoma, brez odmora. Zanimivo je tudi, da so Spanairovi piloti le nekaj ur pred nesrečo grozili s stavko. Spanair se namreč bori z visokimi cenami goriva in močno konkurenco. Potem, ko so v prvi polovici leta izgubili 81 milijonov dolarjev, so naznanili, da bodo odpustili 1062 ljudi.
Identificiranje žrtev se nadaljuje
Identificiranje žrtev tragične nesreče se nadaljuje. Španske oblasti so sporočile, da bodo za identifikacijo večine od 153 umrlih morali opraviti DNK teste, saj so zaradi hudih opeklin trupla neprepoznavna. Doslej so s pomočjo prstnih odtisov identificirali 59 trupel, poroča BBC. Po poročanju Sky Newsa so identificirali 39 trupel, po poročanju CNN pa 50 trupel. Zadnji dve trupli, dojenčka in odraslo osebo, so iz razbitin letala potegnili v četrtek.
Posmrtne ostanke 35 oseb so že vrnili svojcem, ostale so prepeljali v mrtvašnico v madridskem Ifema centru, kamor so leta 2004 prepeljali tudi trupla žrtev bombnega napada na vlak v Madridu.
Številni preživeli leta JK 5022 so v kritičnem stanju. Štirje so v hudi življenjski nevarnosti, eden pa v kritičnem stanju, poročajo španski mediji. Stanje pet od šestih potnikov, za katere so zdravniki sporočili, da je kritično, se je v četrtek izboljšalo, poroča španska tiskovna agencija Efe. Osem poškodovanih, ki so utrpeli lažje poškodbe, pa ostaja na opazovanju.
Kaj se je zgodilo?
Po prvih podatkih naj bi se med vzletom vnel eden od motorjev zaradi česar je letalo začelo zanašati po letališki pisti, nato je z nje zletelo, se razletelo in zagorelo. Španski mediji pa poročajo, da v nasprotju z izjavami očividcev, levi motor letala ni zagorel med vzletom. Priče naj bi namreč tik pred nesrečo videle požar na letalu, nato pa je odjeknila močna eksplozija. Španski mediji se sklicujejo na strokovnjake, ki so pregledali posnetke nesreče. Španski El Pais poroča, da se na posnetkih uprave letališča (AENA), ki sicer niso bili predvajani v javnosti, ne vidi požara na motorju letala MD-82 prevoznika Spanair. "Letalo je vzletelo, strmoglavilo in zagorelo,“ poroča El Pais.
Piše še, da požara, ki je zajel Spanairovo letalo, ni povzročil motor, ki se je vnel, temveč eksplozija po strmoglavljenju letala.
Direktor Civilnega zračnega prometa Manual Bautista pravi, da vzrok nesreče ni le ena okvara ter da težava z enim motorjem ne more biti vzrok nesreče, kombinacija z drugimi dejavniki pa je lahko usodna. Strokovnjaki tudi opozarjajo, da samo požar na enem od motorjev ni zadosten razlog za tako hudo nesrečo, zato sumijo, da je šlo narobe še kaj drugega. Če bi bil razlog za nesrečo le ogenj v levem motorju, bi letalo obrnilo v levo in ne v desno, poudarjajo.
Direktor Spanaira Marcus Hedblom je v četrtek dejal, da je bilo vse storjeno v skladu s pravili. Spanair je priznal, da je pilot pred vzletom opozoril na problem pregrevanja, ampak so to rešili v skladu s "pravili in normami".
Pilot opozoril na napako
Po poročanju španskega El Paisa je bil pilot Antonio Luna ob 13.20 uri pripravljen na vzlet, ko je opazil da se sistem za črpanje zraka pregreva, pojavile so se težave z motorjem, pokvaril pa se je tudi kazalec zunanje temperature zraka. Luna je prijavil napako in letalo se je vrnilo k terminalu. Mehaniki so začeli s popravili. Napako so popravljali 40 minut, vendar je niso odpravili, ampak so sistem za črpanje zraka preprosto izključili, piše El Pais.
Tiskovni predstavnik Spanaira, Javier Mendoza, pravi, da je šlo za standariziran postopek ter da tovrsten sistem ni ključnega pomena, zato tudi napaki niso posvetili velike pozornosti. El Pais pa poroča, da so na istem letalu že dvakrat odpravljali tovrstno napako. Ob 14.23 uri je bilo letalo pripravljeno na ponovni vzlet.
"Napaka pri vzletu"?
Natančen vzrok nesreče torej še ni znan, odgovorni pa pravijo, da je šlo za "napako pri vzletu". Preiskava še poteka, vendar bi bili rezultati lahko znani šele čez nekaj mesecev. Preiskovalci so sicer že našli obe črni skrinjici, ki ju bodo preučili in s tem izvedeli, kaj se je dogajalo v trenutkih pred nesrečo. Ena od skrinjic je po poročanju El Paisa poškodovana. Španskim strokovnjakom so se pridružili tudi ameriški.
Letalska nesreča na madridskem letališču je ena od najhujših letalskih nesreč v Španiji v zadnjih 25 letih. Zaradi nesreče so v Španiji zastave spuščene na pol droga, razglasili pa so tridnevno žalovanje.
Po podatkih letalske družbe Spanair sta bila med potniki dva dojenčka in 20 otrok. Na letalu je bilo vsaj 19 tujih državljanov iz enajstih držav (Nemčije, Francije, Švedske, Mavretanije, Turčije, Brazilije, Indonezije, Bolgarije, Italije, Kolumbije in Gambije), je sporočila španska vlada. Med potniki po podatkih slovenskega zunanjega ministrstva ni bilo Slovencev, kar potrjuje tudi seznam, ki ga je na svoji spletni strani objavil španski letalski prevoznik. Španska vlada se je srečala z družinami žrtev tragične nesreče.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.