50-letni Argentinec Moreno Ocampo, ki je bil na mesto glavnega tožilca ICC izvoljen 21. aprila, bo tako lahko že z današnjim dnem začel s preiskavo grozodejstev, ki so bila storjena na najbolj kriznih območjih po svetu, med drugim v DR Kongu, Centralnoafriški republiki in Kolumbiji.
Rimski statut uvaja načelo individualne kazenske odgovornosti posameznikov
Osrednji element Rimskega statuta predstavlja 27. člen, ki predvideva, da položaj obtoženega ni olajševalna okoliščina za oprostitev kazenske odgovornosti. Vendar pa lahko ICC prevzame pobudo za preganjanje zločincev le, če katera od držav pogodbenic ne bi hotela preganjati zločincev, če bi jih preganjala po nepravnem postopku oziroma če bi v državi prišlo do zloma pravnega in notranjega sistema. Najvišja predvidena kazen, ki jo lahko izrečejo na ICC, je 30 let zapora, v izjemnih primerih tudi dosmrtna ječa, smrtna kazen pa ni možna.
Procese bo vodilo 18 sodnikov
Sodniki so iz držav članic ICC in so bili izvoljeni 7. februarja v New Yorku. Med njimi je več kot tretjina žensk, kar je največ v kakšnem mednarodnem sodišču. Svojega kandidata za sodnika ICC, Boštjana M. Zupančiča, je predlagala tudi Slovenija, ki pa se je kasneje pridružila 19 državam, ki so svoje kandidate zaradi premajhne podpore umaknile.
V ZDA nasprotujejo ICCju
Šibka točka sodišča je dejstvo, da mu nasprotuje svetovna velesila ZDA. Nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton je tik pred odhodom s položaja leta 2000 podpisal Rimski statut o ustanovitvi ICC, vendar pa je administracija sedanjega ameriškega predsednika Georgea Bush maja 2002 zaradi strahu pred vpletanjem mednarodnih organov v ameriško suverenost ta podpis umaknila. Varnostni svet ZN je v četrtek na zahtevo ZDA za nadaljnjih dvanajst mesecev podaljšal imuniteto ameriških vojakov, ki sodelujejo v operacijah ZN.