Mednarodno kazensko sodišče (ICC) je danes objavilo obtožnico in zaporni nalog proti sudanskemu predsedniku Omarju al Baširju zaradi domnevnih vojnih zločinov v zahodni sudanski pokrajini Darfur. Al Bašir je obtožen zločinov proti človečnosti in vojnih zločinov v Darfurju, ne pa tudi genocida.
Tiskovna predstavnica sodišča Laurence Blairon je povedala, da je al Bašir osumljen kazenske odgovornosti za ''namerno usmerjanje napadov proti civilistom v Darfurju, za umore, iztrebljanje, posiljevanje, mučenje in nasilno preseljevanje velikega števila civilistov ter za krajo njihovega premoženja''.
Po njenih besedah je nasilje v Darfurju posledica načrta, skovanega na najvišji državni ravni, dokazov o genocidu pa sodišče nima. Zato tudi ni obtožen tega zločina, čeprav je tožilec predlagal tudi to točko v obtožnici. Sodišče bo sedaj, takoj ko bo to mogoče, sudanski vladi posredovalo zahtevo po aretaciji in predaji predsednika al Baširja.
Prva obtožnica proti kakšnemu aktualnemu predsedniku
Gre za prvo obtožnico mednarodnega sodišča proti aktualnemu predsedniku kakšne države, v Kartumu pa se zaradi tega že netijo napetosti. Mednarodna skupnost se sedaj boji, da bi privrženci al Baširja napadli pripadnike skupne mirovne misije Združenih narodov in Afriške unije. V prestolnici Kartum so zato močno okrepili varnostne ukrepe, pričakujejo pa množične demonstracije v podporo predsedniku.
Al Bašir, ki vse obtožbe zanika, je že v torek dejal, da lahko ICC ''požre'' zaporni nalog. Ob otvoritvi jezu za hidroelektrarno je povedal, da obtožnica ''ni vredna črnila, s katerim bo napisana'', ob tem pa zaplesal za množico več tisoč privržencev.
Glavni tožilec ICC Luis Moreno Ocampo je julija lani od sodišča zahteval obtožnico proti sudanskemu predsedniku, v kateri bi mu v desetih točkah očitali zločin genocida, vojne zločine in zločine proti človečnosti. Ocampo je v torek ponovno poudaril, da ima močne dokaze in več kot 30 prič, ki so pripravljene pričati proti al Baširju.
ZN pozivajo k sodelovanju
Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun je Sudan že pozval k ''polnem sodelovanju''. Ob tem je zagotovil, da bodo ZN nadaljevali z izvajanjem mirovnih, humanitarnih operacij in operacij za zaščito človekovih pravic in razvoj.
Pred današnjo obtožnico je ICC sicer leta 2007 že izdal dva zaporna naloga za sudanske predstavnike, in sicer za sudanskega ministra za humanitarne zadeve Ahmeda Haruna in vojaškega vodjo milic džandžavidov Alija Abdula Rahmana. Nobenega od njiju Sudan ni hotel izročiti.
Papirnati tiger?
Strokovnjaki ob tem opozarjajo, da je vsaka tovrstna obtožnica 'papirnati tiger', saj ICC nima svoje policije ali vojaških sil, ki bi jo lahko udejanile na silo, sudanska vlada pa tega najverjetneje tudi ne bo storila. Po besedah sudanskega podpredsednika Salva Kiira so vsi Sudanci prizadeti zaradi obtožnice, vse prebivalce pa je pozval k umirjanju napetosti.
Države članice Afriške unije in Arabske lige pa so pozvale k enoletni preložitvi obtožnice in posvarile, da bi v nasprotnem primeru Sudan lahko potonil še globje v krizo ravno v času, ko se začenjajo nova mirovna pogajanja.
Kot poroča britanski BBC, so bile stalne članice Varnostnega sveta ZN, ki imajo pravico veta na odločitev ICC, pred objavo obtožnice precej razdeljene. ZDA, Francija in Velika Britanija so podpirale takojšnje ukrepanje proti al Baširju, Kitajska in Rusija pa naj bi bile bolj zadržane.
V Darfurju že zadnjih šest let potekajo brutalni spopadi med vladnimi silami pod poveljstvom Kartuma, paravojaškimi milicami in uporniškimi skupinami. Vojno, v kateri je bilo ubitih najmanj 300 tisoč ljudi, so številni kritiki označili za genocid. Po navedbah ZN je moralo zaradi spopadov domove doslej zapustiti okoli 2,7 milijona ljudi.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.