Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) ne želi komentirati navedb, da je ameriška administracija prisluškovala telefonskim pogovorom generalnega direktorja IAEA Mohameda El Baradeja z iranskimi diplomati. "V zvezi s takšnimi zadevami je bolje, da se v javnosti ne izreče ničesar," so sporočili s sedeža mednarodne agencije na Dunaju.
ZDA naj bi El Baradeju prisluškovale, da bi dobile dokaze, zaradi katerih bi moral El Baradej zapustiti svoj položaj. El Baradejev tiskovni predstavnik Mark Gwozdecky je sicer včeraj izjavil, da jih navedbe treh ameriških predstavnikov o prisluškovanju El Baradeju "niso presenetile". "Pravzaprav smo že vseskozi mislili, da se takšne stvari dogajajo," je dejal. Ob tem je še dodal, "da si želimo, da bi bilo drugače, vendar pa vemo, kakšna je realnost."
El Baradej je predtem v začetku leta tudi sam v nekem pogovoru izjavil, da sklepa, da njegovim telefonom prisluškujejo, in da se je temu tudi ustrezno prilagodil.
Kršenje mednarodnih načel?
Medtem je v Teheranu tiskovni predstavnik iranske vlade Abdulah Ramesansadeh očital ZDA, da so s prisluškovanjem El Baradeju prekršile mednarodna načela. Od neke države, ki ves čas govori o mednarodnem pravu, bi bilo pričakovati, da se bo tega držala tudi sama, je še izjavil Ramesansadeh.