Tujina

Husein pozval k džihadu

Bagdad/Washington, 01. 04. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Iraški predsednik Sadam Husein je muslimanske vernike pozval k sveti vojni proti silam, ki so pod vodstvom ZDA "vdrle v Irak". Mednarodni odbor Rdečega križa je ostro obsodil bombardiranje mesta Hila južno od Bagdada, kjer je po navedbah tamkajšnje bolnišnice umrlo 33 civilistov, med njimi tudi otroci, ranjenih pa je 310 ljudi. Ameriški predsednik Bush je izrazil obžalovanje zaradi smrti nedolžnih civilistov, za njih pa naj bi bil odgovoren Sadam Husein.

"Agresija, ki jo izvajajo agresorji proti trdnjavi vere, je agresija na vero, imetje, čast in dušo in agresija na deželo islama, " je dejal Sadam Husein v izjavi, ki jo je na iraški televiziji prebral iraški minister za informiranje Said Al Sahaf. "Zatorej, džihad je dolžnost, da se jim upremo, " je še pozval iraški predsednik in dodal: "Mučenci bodo nagrajeni v nebesih. Zgrabite priložnost, moji bratje! "

V bombardiranju Hile umrlo 33 civilistov, v ponedeljek vojaki ubili osem ljudi

Žrtve so napadov so pogosto otroci</strong>
Žrtve so napadov so pogosto otroci</strong> FOTO: Reuters

Ameriško - britanske sile naj bi bombardirale predvsem stanovanjsko četrt Nader na jugu mesta. V bližini Hile pa naj bi v noči na torek raketa, ki jo je izstrelil helikopter apache sil koalicije, ubila 15 članov neke družine, je povedal edini preživeli član družine.

Mednarodni odbor Rdečega križa (ICRC) je bombardiranje mesta Hila označil kot "grozovito". "Sodelavci ICRC so obiskali bolnišnico v Hili. To, kar je skupina videla tam, je grozno," je v Bagdadu med drugim dejal tiskovni predstavnik ICRC Roland Huguen-Benjamin.

Iraško ministrstvo za informiranje je sporočilo, da je v današnjih napadih zavezniških sil umrlo najmanj 19 civilistov, več kot 100 je ranjenih.

V incidentu v bližini kontrolne točke v Nadžafu so ameriški vojaki ubili sedem civilistov. Vozilo, polno civilistov, se je približalo kontrolni točki, vendar se na poziv ameriških vojakov ni ustavilo, zato so začeli streljati nanj. V vozilu je bilo sicer skupaj 13 žensk in otrok. Ameriški vojaki naj bi proti vozilu najprej izstrelili nekaj opozorilnih strelov, nato pa naj bi streljali v motor vozila, ker pa se to še vedno ni ustavilo, so vojaki streljali po potnikih. Med sedmimi ubitimi je pet otrok. Ameriška vojska sicer incident preiskuje, vojaški poveljniki pa so ravnanje vojakov podprli, saj naj bi ti imeli vso pravico do samoobrambe. Incident se je zgodil sicer že včeraj ob 15.30 po srednjeevropskem času, vendar so prve podrobnosti o njem objavili šele v noči na torek.

Domačinke iz okolice Basre
Domačinke iz okolice Basre FOTO: Reuters

Do podobnega streljanja na civiliste je prišlo tudi na jugu Iraka, kjer je bil na nadzorni točki v bližini Nasirije ubit neoborožen iraški civilist. Po prvih podatkih naj bi avtomobil, v katerem sta bila civilista, zapeljal do cestne zapore, kjer pa se kljub zahtevam ni ustavil.

Bush: "Prihajamo, da vas osvobodimo"

Bush: 'Prihajamo z mogočno silo.'
Bush: 'Prihajamo z mogočno silo.' FOTO: Reuters

Ameriški predsednik George Bush je v govoru pripadnikom ameriške obalne straže zagotovil, da so zavezniške sile dan za dnevom bližje Bagdadu. Dejal je, da so v 11 dneh vojne zavzeli večino zahodnega in južnega Iraka, odprli severno fronto, prinesli humanitarno pomoč in dosegli skoraj popolno zračno premoč ter preprečili uničenje iraških naftnih črpališč. Ameriški predsednik je ponovil obtožbe na račun režima Sadama Huseina, ki iraške državljane z grožnjami sili v boj proti zaveznikom, skriva orožje in vojsko v šolah in bolnišnicah ter pobija Iračane, ki so prijazni do koalicijskih enot. Bush je izrazil razumevanje, da so za zdaj še nezaupljivi do zaveznikov, zato jim je obljubil: "Prihajamo z mogočno silo, da prekinemo vladavino vašega tlačitelja. Prinašamo hrano in zdravila in boljše življenje. Ne bomo se zaustavili, dokler vaša država ne bo svobodna," je obljubil Bush. V svojem govoru je še dodal, da so se ZDA po 11. septembru 2001 odločile, da ne bodo več čakale na sovražnikove napade, ampak bodo ukrepale pred teroristi in terorističnimi državami.

Iraški podpredsednik Taha Jasin Ramadan pa je zatrdil, da je v Irak prišlo že več kot 6000 arabskih prostovoljcev, od katerih jih je polovica pripravljenih izvesti samomorilske napade proti britansko-ameriškim silam v Iraku. Ramadan pa je ob tem zatrdil, da bo javnost "o njih v prihodnjih dneh veliko slišala".

Bush nima pooblastila za osvobajanje drugih narodov

Humanitarna kriza na jugu Iraka
Humanitarna kriza na jugu Iraka FOTO: Reuters

Nemški predsednik Johannes Rau je ostro napadel ameriškega predsednika Busha. "Če Bush misli, da vodi božjo misijo, potem je žrtev velikanskega nesporazuma," je dejal Rau v pogovoru za nemško televizijo n-tv."Ne verjamem, da lahko nek narod dobi božje navodilo, naj osvobodi drugo ljudstvo. Sveto pismo na nobenem mestu ne poziva h križarski vojni," je dejal Rau. Po njegovem mnenju sicer obstajajo okoliščine, ko je vojna neizogibna, "vendar glede Iraka ne gre za tak primer".

Nemški predsednik meni, da bi nalogo razorožitve Iraka lahko opravili inšpektorji Združenih narodov "brez nepotrebnega trpljenja". Sprememba ameriške strategije se zdi Rauu nerazumljiva, saj ZDA kot glavni razlog za vojno namesto razorožitve Iraka zdaj navajajo odstranitev Sadama Huseina.

"Pametno orožje" je lahko tudi nespametno

Irak
Irak FOTO: Reuters

Ameriška vojska na cilje v Iraku strelja z verjetno največjo natančnostjo v zgodovini vojaških spopadov, pa vendar "pametno orožje" tudi greši, priznavajo tudi vojaški strokovnjaki v Pentagonu. Zaradi človeških in tehničnih napak cilj zgreši kakih 10 odstotkov natančno vodenih izstrelkov, je pojasnil predstavnik ameriškega Centralnega poveljstva v Katarju (Centcom), kapitan korvete Charles Owens. "Vedno bomo imeli nekaj izstrelkov, ki bodo zgrešili cilj," je dejal Owens.

Desetodstotna napaka je sicer relativno majhna napaka, a je realno lahko kar precej velika številka. Glede na podatke, da so Američani doslej nad iraške cilje izstrelili okoli 8000 vodenih izstrelkov, je statistično gledano svoj cilj zgrešilo kar 800 lasersko vodenih bomb oziroma manevrirnih raket tomahawk. Ta statistična napaka pa je lahko usodna za večino iraških civilistov, ki stanujejo v bližini napadenih ciljev.

Basra v nasprotju s scenarijem

Nadzorna točka
Nadzorna točka FOTO: Reuters

Mesto Basra na jugu Iraka naj bi medtem še vedno obkoljevale britanske sile. Kot je poročala ameriška televizija CNN, se doslej še niso izpolnila pričakovanja britanske vojske, da se bo šiitsko prebivalstvo Basre uprlo režimu Sadama Huseina. Arabska televizija Al Džazira je poročala, da je davi na območju Basre potekalo posebej močno topniško obstreljevanje. Nek predstavnik iraške vojske je poročal o hudih bojih med iraškimi in ameriškimi silami v Nasiriji in njegovi okolici. Po poročanju CNN naj bi imeli večji del mesta Američani že pod nadzorom. Televizija je ob tem prikazala posnetke enot, ki patruljirajo po mestu.

Iračani poskusili zastrupiti vodo

Jordanske oblasti pa so uspele preprečiti dva iraška poskusa terorističnih napadov. Pet iraških diplomatov naj bi poskušalo zastrupiti zaloge vode, ki jih na meji z Irakom uporabljajo Jordanija in ameriške sile, ki se tam nahajajo, kar je potrdil tudi jordanski minister za informiranje Mohamad Afaš Advan. Jordanske oblasti so minuli teden tudi aretirale štiri Iračane, ki so poskušali podtakniti bombo v nekem hotelu, v katerem pogosto bivajo gostje iz ZDA in zahodne Evrope.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.