Moški, ki so sestradanim ljudem v vojni Siriji dostavljali humanitarno pomoč Združenih narodov in drugih humanitarnih organizacij, so od žensk v zameno za pomoč zahtevali spolne usluge, razkrivajo novinarji BBC, ki so se dokopali do najnovejšega poročila na to temo. Še posebej sprevrženo dejstvo v zgodbi pa je, da so bila prva opozorila o spolnem izkoriščanju ljudi, ki so ujeti v bedo sirske vojne, izdana že pred tremi leti, spremenilo pa se - kot kaže - ni nič.
ZN in druge organizacije, ki so prisotne v Siriji, sicer vztrajajo, da imajo ničelno toleranco do izkoriščanja in da niso bile seznanjene s primeri. Na terenu pa so novinarji izvedeli, da je problem tako velik, da številne sirske ženske več ne hodijo v centre, kjer delijo humanitarno pomoč, ker se bojijo, da bodo "vsi mislili", da so v zameno za pomoč dale na razpolago svoja telesa. Neimenovani humanitarni delavec pa je dejal, da organizacije sicer za to dogajanje vedo, da pa raje "uradno mižijo" - tudi zato, ker lahko le s pomočjo lokalnih varnostnih sil in domačih humanitarnih organizacij na terenu, v nekatere najhuje razdejane dele, sploh dostavijo pomoč.
Poročilo "Voices from Syria 2018" sicer med drugim razkriva, da naj bi lokalni predstavniki oblasti ali organizacij, povezani z razdeljevanjem humanitarne pomoči, od žensk zahtevali spolne usluge, telefonske številke in naslove, da bi jih lahko kasneje obiskali na domu, od mlajših deklet pa naj bi celo zahtevali, da se z njimi poročijo. Še posebej hudo je v teh okoliščinah za ženske brez "moškega varuha", kot so na primer vdove, ločenke ali sirote.
Izkoriščevalski 'humanitarci' naj bi namerno zadrževali pomoč, ki so jo v državo pošiljale humanitarne organizacije, da bi lahko nato v zameno za pomoč zahtevali spolne usluge.
Leta 2015 je poročilo International Rescue Committee (IRC), ki je nastalo na podlagi pogovorov s 190 ženskami, razkrilo, da je do 40-odstotkov spolnega nasilja nad ženskami v mestih Dara in Quneitra prišlo, medtem ko so prevzemale humanitarno pomoč.
Tudi to poročilo je bilo povod, da so humanitarne organizacije spremenile mehanizme svojega delovanja, s katerimi naj bi se takšnim dogodkom izognili. Tisti, ki so nato spremljali razvoj dogodkov, ocenjujejo, da težava vseeno ni bila rešena.
Organizacija Oxfam, sama tarča očitkov, da so njeni humanitarni delavci med misijami, predvsem v Afriki, plačevali za seks in najemali prostitutke, pravi, da v dogajanje v Siriji ni vpletena, prav tako svojega dela na terenu ne dajejo v roke lokalnim organizacijam.
Nasprotno so v UNHCR razkrili, da obtožbe o izkoriščanju so prišle do njih, da pa niso imeli zadostnih informacij ali dokazov, da bi lahko zoper koga tudi uradno ukrepali.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.