Blizu 50 moških v vojaških uniformah je po dvournem strelskem obračunu pregnalo policijo iz gorskega mesta Hinche, v katerem živi okoli 87.000 ljudi. V spopadu so bili ubiti trije ljudje, med njimi tudi lokalni policijski načelnik Jonas Maxime.

Upornike naj bi vodil nekdanji paravojaški voditelj Louis Jodel Chamblain, ki se je v soboto vrnil na Haiti.
Uporniki trenutno poleg gorskega mesta Hinche, ki leži okoli 130 kilometrov severovzhodno od haitske prestolnice Port-au-Prince, nadzorujejo še pristaniško mesto Gonaives, ki so ga zavzeli 5. februarja, in več manjših krajev na severu države.
Haitijski predsednik Jean Bertrand Aristide je v ponedeljek zvečer za medije povedal, da je zaprosil tujino za podporo pri svojem boju proti "terorizmu". Za kakšno vrsto podpore naj bi šlo, ni povedal. Obenem je izrazil prepričanje, da se bo politična kriza v državi lahko rešila z volitvami. Uporniki sicer zahtevajo takojšen odstop predsednika Aristideja in menijo, da pogoji za parlamentarne volitve ne bodo izpolnjeni, vse dokler bo Aristide na oblasti. Aristide medtem vztraja, da bo ostal na položaju do konca mandata, ki se mu izteče februarja 2006.

Uporniki so v soboto dobili okrepitve. Iz sosednje Dominikanske republike sta se jim namreč pridružila nekdanji generalni direktor haitijske policije Guy Philippe in nekdanji paravojaški voditelj Louis Jodel Chamblain. Philippe je, potem ko ga je vlada obtožila, da je leta 2002 načrtoval državni prevrat, pobegnil v Dominikansko republiko. Champlain pa je nekdanji vojak, ki je leta 1987 vodil vode smrti in vojsko, znano kot Fronta za uspeh in napredek Haitija (FRAPH), ki je v zgodnjih 90. letih prejšnjega stoletja pobila in pohabila veliko število ljudi. Philippe in Chamblain sta ob sobotni vrnitvi na Haiti napovedala, da nameravata z uporniki osvojiti tudi prestolnico Port-au-Prince.
Nemiri na Haitiju so izbruhnili pred dvema tednoma na severozahodu države in se razširili tudi v ostale dele te karibske države.