Tujina

Huda kri v bundestagu

Berlin, 07. 09. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Nemčiji se bije hud predvolilni boj, v katerem se Schröder in Merklova obmetavata z obtožbami.

Angela Merkel in Gerhard Schröder
Angela Merkel in Gerhard Schröder FOTO: Reuters

Nemški kancler Gerhard Schröder je na zadnji seji bundestaga pred predčasnimi parlamentarnimi volitvami 18. septembra branil svoje dosežke v sedmih letih na oblasti in ostro napadel svojo konservativno tekmico Angelo Merkel. Socialdemokratski (SPD) kancler je opozicijo obtožil, da podpira lažnivo politiko delovnega trga in nepravično davčno politiko.

Merklova izpostavila brezposlenost

Angela Merkel trdi, da je stanje v Nemčiji slabše kot pred sedmimi leti
Angela Merkel trdi, da je stanje v Nemčiji slabše kot pred sedmimi leti FOTO: Reuters


Angela Merkel, ki je iz vrst Krščansko demokratske unije (CDU), pa je poudarila, da je v Nemčiji sedaj več brezposelnosti in manj gospodarske rasti kot pred sedmimi leti. Pokojnine se financirajo "na posodo", sistem zdravstvenega zavarovanja pa je v "pomilovanja vrednem" stanju. Namesto manj birokracije je Nemčija dobila 700 novih zakonov in več kot 1000 novih predpisov. "Sedem let ste dajali bodisi lažne obljube, vodili napačno politiko ali pa svoje politike niste zmogli uveljaviti," je dejala Schröderju. Kanclerju po njenem tudi ni uspelo predložiti proračun za leto 2006 in tako predstaviti program za prihodnost. "Zaradi tega ste preteklost," mu je še dejala Merklova.

Nemški kancler pa je uniji očital, da ponareja zaposlitveno statistiko. Opozicija opozarja na pet milijonov brezposelnih, hkrati pa je sama podprla reforme trga delovne sile, zaradi katerih se je delež brezposelnih statistično povečal, je dejal Schröder in ponovil številne argumente, ki jih je predstavil že na nedeljskem televizijskem soočenju s svojo izzivalko Merklovo.

Gerhard Schröder z obtožbami ni skoparil
Gerhard Schröder z obtožbami ni skoparil FOTO: Reuters

Sicer je celotna današnja razprava v bundestagu minila v podobnem vzdušju. Tudi vodja poslanske skupine SPD Franz Muentefering in nemški zunanji minister Joschka Fischer sta opoziciji očitala, da podpira nazaj usmerjeno politiko z usodnimi posledicami za državljane. Nasprotno temu sta, tako kot Merklova, vodja poslanske skupine liberalcev Guido Westernwell in vodja Krščansko socialne unije (CSU) Edmund Stoiber vladajoči koaliciji očitala, da je "odpovedala na celotni črti".

SPD pridobila

Nemški tednik Stern in televizijska postaja RTL sta objavila javnomnenjsko raziskavo, v kateri je SPD pridobila tri odstotke. Na prvem mestu je z 42 odstotki še vedno koalicija CDU/CSU, vendar pa je skupaj z FDP dobila le 48 odstotkov glasov. Tako CDU/CSU kot FDP sta izgubili odstotek podpore. Schröderjevi SPD so dobili 34 odstotkov podpore, kar je za tri odstotke več kot v minulih javnomnenjskih raziskavah. Sedanja vladajoča rdeče-zelena koalcija je v današnji javnomnenjski raziskavi skupno dobila 41 odstotkov podpore.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10