
Italijani so v nedeljo in ponedeljek odločali o tem, ali naj Italija začne del električne energije zagotavljati z jedrskimi elektrarnami ali ne, pa tudi o odpravi zakona o privatizaciji sistemov za oskrbo z vodo ter o odpravi delne imunitete premierja ter ministrov pred sodnimi postopki.

Po uradnih podatkih, ki jih je po zaprtju volišč danes objavilo notranje ministrstvo v Rimu, se je treh referendumov udeležilo 57 odstotkov volilnih upravičencev. Da je referendum veljaven, se ga mora udeležiti več kot 50 odstotkov od okoli 47 milijonov volilnih upravičencev v Italiji. Množična udeležba na današnjih referendumih pomeni nov hud udarec za premierja Silvia Berlusconija po neuspehu njegove desnosredinske koalicije na lokalnih volitvah konec maja.
Berlusconi je pred referendumi državljane pozival k bojkotu, vendar pa velika volilna udeležba kaže, da ga volivci niso upoštevali. Analiki pa že napovedujejo, da bodo vse tri referendume podprli. To potrjujejo tudi delni izidi glasovanja, ki kažejo, da je več kot 90 odstotkov volivcev glasovalo proti načrtom vlade.
Na poraz vsaj pri referendumu o jedrski energiji se je očitno pripravil tudi italijanski premier, ki je zbranim novinarjem še pred razglasitvijo rezultatov dejal, da je očitno konec upanja na jedrsko energijo v Italiji. “Očitno bomo morali reči nasvidenje možnosti za jedrsko energijo in začeti razmišljati v smeri obnovljivih virov energije,” je dejal. Zaušnica na referendumih zanj ne bi mogla priti ob slabšem trenutku. Na sodišču potekata dva sodna postopka zaradi davčne prevare in afere z maroško prostitutko Ruby, poleg tega pa je prejšnji mesec doživel hud poraz na lokalnih volitvah, tudi v domačem mestu Milanu.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.