Hrvati so z današnjim dnem zvišali cestnine za vožnjo po njihovih cestah. Podražitev pred sezono je bila pričakovana, se je pa letos zgodila dva tedna prej kot običajno. Kot je razvidno s spletnih strani HAC, bodo višje cene veljale do 14. septembra.
Cene so zvišali za deset odstotkov, veljajo pa za osebna vozila in avtomobile s počitniškimi prikolicami.
V skladu z novimi cenami bo na primer vožnja od Zagreba do Splita za osebna in kombinirana vozila, katerih višina ne presega 190 centimetrov, teža pa ne 3,5 tone, stala okoli 42 evrov.
Zaradi visokih cen goriva tudi protest in blokade prometa
Hrvati višajo tudi cene goriva, zaradi česar so celo pozvali k protestom. V več hrvaških mestih je danes tako del voznikov v popoldanskih prometnih konicah za deset minut protestno ustavilo svoje avtomobile.
Protesti so potekali med 17. in 17.10 uro v Zagrebu, Osijeku, Pulju, Sisku, na Reki ter v še nekaterih mestih, a množičnega odziva voznikov ni bilo, poročajo hrvaški mediji.
V Zagrebu je več voznikov ustavilo svoje avtomobile in oviralo promet za deset minut na nekaterih osrednjih cestah v mestu, a incidentov ni bilo, je poročala komercialna RTL televizija.
Iz zagrebške policije so sporočili, da protest v hrvaški prestolnici ni pomembneje vplival na prometne gneče, ki so sicer običajne ob popoldanskih konicah.
Protestov se je udeležil tudi del voznikov v drugih hrvaških mestih, a množičnega odziva ni bilo. Zdi se, da je bil protest najbolj uspešen v Osijeku. Potekal je nekaj dlje časa kot v drugih mestih in je povzročil gneče, je poročal novičarski portal index.hr. Portal ocenjuje, da so bili protesti neuspešni.
![Vožnja po Hrvaški bo bistveno dražja.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Jun2018/1babe7ea14_62092128.jpg?v=d41d)
K protestnemu ustavljanju avtomobilov v popoldanski prometni konici je v začetku junija pred poslopjem vlade pozvala hrvaška državljanska pobuda 'Stop dvigu cen goriva'. Menijo namreč, da so cene goriva na Hrvaškem neupravičeno visoke, oziroma da davki in trošarine cene za liter goriva dvigujejo tudi za 140 odstotkov.
V pobudi tudi zatrjujejo, da ima Hrvaška najvišje cene goriva v Evropi, medtem ko plače temu ne sledijo. Od vlade zahtevajo nižje trošarine ter znižanje cene litra goriva pod devet kun (1,21 evra).
Zatrjujejo, da je osnovna cena litra goriva 3,65 kune (49 centov), medtem ko je cena litra bencina na Hrvaškem dosegla skoraj enajst kun (1,48 evra), cene dizla pa so nekaj pod deset kun (1,35 evra). Pravijo, da je bilo zadnje znižanje cen goriva "za nekaj lip" zanemarljivo.
Napovedali so, da bodo kmalu organizirali večje blokade prometa, če vlada ne bo znižala trošarin na goriva.
Bolj množični protesti zaradi visokih cen bencina so nedavno potekali v Srbiji, Črni gori in BiH.
Hrvaški mediji so v preteklih tednih poročali, da hrvaški vozniki množično kupujejo gorivo v vseh sosednjih državah, ker je tudi do 20 odstotkov cenejše kot na hrvaških bencinskih črpalkah.
Plačali boste tudi pogrinjke
To pa še ni vse. V nebo so skočile tudi cene hrane in pijače, poročajo hrvaški mediji. Med drugim izpostavljajo primer znane restavracije v Dubrovniku, kjer samo za pogrinjek zaračunavajo 38 kun (pet evrov). V isti restavraciji je steklenica 0,75 litra negazirane vode za dve kuni (27 centov) cenejša od pogrinjka.
![Obiskovalci znane restavracije v Dubrovniku so samo za pogrinjek plačali 38 kun (5,15 evra).](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Jun2018/47ea373134_62092251.jpg?v=d41d)
Nihče ne pričakuje, da bo v znani restavraciji v Dubrovniku večerjal poceni, a so obiskovalci ostali presenečeni, ko so samo za pogrinjek plačali 38 kun, poroča Večernji list. Ali je treba jesti s tal, da ljudje ne bi plačali pogrinjka, se ob tem sprašuje časnik, ki poroča o "drugi strani hrvaškega turizma".
Kot dodaja, so cene hrane v restavraciji manj presenetljive, kot je cena pogrinjka, čeprav je treba za črno rižoto odšteti 238 kun (32 evrov), ribo na žaru 620 kun (84 evrov) in biftek 273 kun (37 evrov). Cena buteljke rdečega vina je 262 kun (37,5 evra), 0,2 litra jabolčnega soka pa stane 34 kun (4,60 evra). Navadna ekspresna kava je 22 kun (tri evre), še navaja zagrebški časnik, ki poudarja, da je v Dubrovniku težko najti restavracijo z zmernimi cenami.
Dodaja, da je le nekaj deset kilometrov južneje od Dubrovnika, v Črni gori, mogoče dobiti okusno črno rižoto že za osem evrov, kilogram jagnjetine za 13 evrov, porcijo morskih sadežev za dva pa za 40 evrov.
KOMENTARJI (686)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.