Naše južne sosede v zadnji polovici leta obiskuje vedno več turistov predvsem iz Švice, Nemčije in Italije, ki potrebujejo tudi zobozdravstvene storitve. Stomatološke ordinacije, ki ponujajo cenejše storitve, se povezujejo s turističnimi organizacijami, skupaj pa pacientom ponujajo mamljive 10-dnevne počitniške pakete.
V teh ponujajo prevoz turistov z letališča do stomatoloških ambulant, zobozdravstvene preglede in vse ostale stomatološke storitve, namestitve v hotelih ali apartmajih, po želji pa strankam organizirajo tudi oglede turističnih znamenitosti. Dentalni turizem je trenutno v razcvetu predvsem v Istri, a trend se hitro širi tudi v Dalmaciji, še posebej v okolici Splita, poroča Slobodna Dalmacija. Zaradi domnevnega velikega povpraševanja naj bi ob hrvaški obali množično gradili nove ordinacije, ob teh pa tudi nove apartmaje in manjše hotele.
"Poleti je približno 40 odstotkov naših strank tujcev. Vedno več jih obisk stomatologa združi s počitnikovanjem. Pozimi je odstotek nekoliko manjši, a opažamo, da prihajajo tudi januarja in februarja," je novinarjem omenjenega medija dejal Ivan Vrsalović, stomatolog iz Splita. Kot pravi, niso ravno najcenejši, a da so takšne storitve v Švici in nekaterih drugih Evropskih državah tudi do šestkrat dražje.
Za primer je navedel razlike v ceni plombe. Ta naj bi v Splitu stala okoli 40 evrov. Približno toliko bi odšteli tudi pri nas, cene pa so precej višje pri zasebnikih v nekaterih drugih državah. V Nemčiji ali na primer v Londonu bi odšteli okoli 100, v ameriškem Houstonu v Teksasu pa celo 150 evrov. Če gre za implantante, se lahko cena razlikuje tudi za nekaj tisočakov, pravi in dodaja, da strankam zaradi tolikšnega prihranka resnično ni težko del prihranjenega denarja nameniti za nastanitev, prehrano in ostale turistične storitve. Stomatolog še dodaja, da izdajajo tudi certifikate za implantante, vso njihovo osebje pa se intenzivno uči tujih jezikov.
Gre za dvorezen meč, zato dobro premislite!
Kot še poročajo hrvaški mediji, naj bi k porastu dentalnega turizma pripomogla tudi direktiva EU, po kateri zavarovalnice pacientom evropskih držav povrnejo določen odstotek cene opravljenih zdravstvenih storitev v drugi državi članici EU. Prav v slednjo pa so se obdregnili slovenski zobozdravniki.
Kot smo poročali, je direktiva o uveljavljanju pravic pacientov pri čezmejnem zdravstvenem varstvu na področju zobozdravstva začela veljati konec oktobra lani, v slovenski pravni sistem pa je bila prenešena mesec pozneje. Sicer drage protetične storitve niso del čezmejne zdravstvene direktive, bi pa naj slovenska blagajna v tujini plačala za naslednje zobozdravstvene storitve: ambulantno zdravljenje in posegi pri gnojnih stanjih v ustni votlini, zahtevnejša izdiranja zob, posegi pri modrostnih zobeh, oskrba pri poškodbi zob, mehkih delov ustne votline in čeljustnih kosti. Pa tudi vsa zdravljenja zobnih in paradontalnih bolezni, načeloma bo sem sodilo tudi ortodontsko zdravljenje.
Na okrogli mizi, ki jo je organizirala Zdravniška zbornica Slovenije, so že tedaj opozorili, da direktiva diskriminira slovenske zasebne zdravnike in zobozdravnike v primerjavi s tujimi zasebniki, saj zdravstvena blagajna krije določene specialistične storitve slovenskih bolnikov v tujini ne glede na to, ali je zdravnik zasebnik ali pa v javni zdravstveni mreži. "Javni denar, ki bi ga lahko doma porabili, na ta način odteka v tujino in se s tem financira tuj sistem," je na eni od letošnjih okroglih miz opozoril zobozdravnik Gordan Čok.
Slovenski strokovnjaki dodajajo, da naj posamezniki dvakrat razmislijo, preden prevzamejo vlogo "dentalnega turista". Kot pravijo, lahko namreč hitro pride do komplikacij. Na primer odmrli zob pod mostičkom potrebuje zdravljenje. V takšnem primeru je potrebno vsaj trikraten obisk pri zobozdravniku, ki je namestil mostiček. Sicer bi lahko obiskali tudi strokovnjaka pri nas, a realno bi le redko kdo sprejel takšnega pacienta, pravijo. Če se bolečina pojavi še na kakšnem drugem zobu, pacienta čaka ponoven obisk, dodajajo slovenski zobozdravniki, zato je pametno, da pred odločitvijo za zdravljenje v tujini upoštevamo tudo vse morebitne potne in ostale dodatne stroške.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.