
Hrvaške stranke v Bosni in Hercegovini so na torkovem sestanku v Mostarju znova ustanovile Hrvaški narodni zbor (HNS). Kakih 500 predstavnikov glavnih dveh hrvaških strank, Hrvaške demokratske skupnosti BiH (HDZ BiH) in HDZ 1991, ter osmih manjših hrvaških strank je ob ustanovitvi zbora tudi soglasno sprejelo politično resolucijo.
V resoluciji so zahtevali reformo ustave in volilnega zakona, tako da bo zagotovljena enakopravnost Hrvatov z drugima dvema konstitutivnima narodoma in da bodo Hrvati lahko samostojno izbirali svoje predstavnike.
Obsodili so tudi oblikovanje oblasti v Federaciji BiH brez večinske politične volje Hrvatov, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
Predsednik HDZ BiH Dragan Čović, ki je bil izbran za predsednika predsedstva HNS, je dejal, da so vse odločitve sprejeli v skladu z ustavo in zakoni BiH ter da ne bodo sprejemali nobenih nezakonitih korakov. Poudaril je, da imajo za sprejete odločitve podporo hrvaškega predsednika in premierke, Iva Josipovića in Jadranke Kosor. Njen posebni odposlanec Branko Vukelić je na sestanku tudi prenesel njeno podporo, da si Hrvati v BiH zagotovijo enakopravnost.

Inzko kritičen: "Obdobje vzporednih institucij je za nami"
Visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Valentin Inzko je v odzivu na poteze hrvaških strank v BiH poudaril, da "nima nobena stranka ali posameznik izključne pravice, da predstavlja kateri koli konstitutivni narod". "Obdobje vzporednih institucij je za nami. Edino mesto za spremembe je znotraj pristojnih institucij," je zapisal Inzko v sporočilu za javnost in pozval k čimprejšnji vzpostavitvi zgornjega doma parlamenta BiH in vlade BiH, ki pol leta po splošnih volitvah še nista oblikovana.
Komšić: "Zgodba, ki se ni nikdar končala"
Hrvaškemu članu predsedstva BiH Željku Komšiću iz Stranke za BiH so stališča s torkovega sestanka že znana, gre pa za politična stališča dveh strank HDZ, ki so bila sedaj zgolj predstavljena javno in oblikovana v dokument, poroča tiskovna agencija Federacije BiH Fena. Za Komšića je ustanovitev tretje entitete mantra in vprašanje, ki ga hrvaški politiki ponavljajo že od nekdaj, in pa zgodba, ki se ni nikdar končala.
Izetbegović: "Dramatično spreminjanje Daytonskega sporazuma"
Po mnenju bošnjaškega člana predsedstva BiH Bakirja Izetbegovića predstavlja zgodba o ustanovitvi tretje entitete "dramatično spreminjanje Daytonskega sporazuma in to je nerealna pot, ki lahko celotno BiH in vse narode, ki živijo v njej, pripelje v krizo".
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.