Mala Mila, ki je povezala celotno Hrvaško, naj bi jutri odpotovala v ZDA na zdravljenje, za katero denar zbirajo dobri ljudje. Pred jutrišnjim poletov v ZDA je Milin oče Marin Rončević povedal, da so zbrali 34 milijonov kun (cca. 4,6 milijona evrov), kar je precej več kot potrebnih 2,8 milijona dolarjev (cca. 2,5 milijona evrov), ki ga za zdravljenje v Filadelfiji potrebuje dveletnica. Preostali denar, ki bo ostal, bodo namenili ostalim bolnim otrokom, ki potrebujejo finančno pomoč pri zdravljenju. "To je povsem neverjetno. Kaj takšnega si nismo zamišljali niti v svojih najbolj divjih sanjah," je dejal oče dveletnice vidno ganjen ob podpori in dobrodelnosti, ki jo je premogla praktično vsa Hrvaška. Večkrat je poudaril, da je Mila združila celotno Hrvaško in da so državljani pokazali, da imajo največje srce na svetu.
Starši deklice Mile so sicer sporočili, da imajo letalske karte že rezervirane, Mila pa bo tako jutri zjutraj s staršema odpotovala v ZDA. Oče je na novinarski konferenci dejal, da zagotovila za uspeh ni, vendar imajo upanje. Prvotno naj bi sicer obstajala možnost, da Mile ne bi vključili v eksperimentalno študijo, a to naj bi se spremenilo: "Pogovarjal sem se s profesorjem Draganom Primorcem, ki je v Ameriki, in izvedel je, da bodo zdravniki Milo vključili v eksperimentalno študijo in zdravljenje, ki ga ne more dobiti nikjer drugje na svetu," je dodal.
Dveletna deklica se bori z akutno mielogeno megakariocitno levkemijo. Gre za podtip maligne krvi ali kostnega mozga. Za to bolezen je značilno nenadno povečanje nezrelih krvnih celic, ki se kopičijo v kostnem mozgu in preprečujejo normalno proizvodnjo zdravih krvnih celic.
Deklica je prvič zbolela pred svojim prvim rojstnim dnevom, potem pa je pol leta preživela v bolnišnici. Stanje se ji je izboljšalo, bolezeni ni bilo več, pred mesecem dni pa se je vrnila.
Zdaj se Mila odpravlja na zdravljenje v ZDA, denar za zdravljenje pa so staršem pomagali zbirati dobri ljudje. Zdravljenja v tujini namreč veliko stanejo, pomenijo pa upanje za družine in otroke, ki takšno zdravljenje potrebujejo. Pri zbiranju denarja sodeluje tudi Fundacija Nora Šitum, imenovana po deklici, za katero je Hrvaška prvič stopila skupaj v akciji zbiranja denarja za njeno zdravljenje v tujini. Leta 2013 je Hrvaška v samo nekaj dneh zanjo zbrala več kot milijon evrov. Deklica je tako poletela v ZDA, a se je njeno stanje kmalu poslabšalo in je umrla. Njena starša sta tako v njen spomin ustanovila fundacijo, ki pomaga bolnim otrokom zbirati denar za njihovo zdravljenje v tujini.
V Bihać pa se je danes vrnila deklica Dalal Omerović, za katero so denar za zdravljenje v tujini zbirali v Bosni in Hercegovini. Po letu in pol borbe s hudo boleznijo se je iz nemškega Essna vrnila kot zmagovalka.
Spomnimo, da smo tudi Slovenci že velikokrat pomagali zbirati denar za bolne otroke, katerim je zdravljenje v tujini pomagalo do boljšega zdravja ali celo ozdravitve. Malemu dečku Reneju, ki se je rodil z deformacijo desne noge, smo tako z zbranim denarjem omogočili operacijo nogice v ZDA, potem ko so mu jo naši zdravniki želeli amputirati. Tudi deklici Lani smo z zbranim denarjem omogočili operacijo stopal v ZDA. Z zbiranjem denarja pa smo pomagali tudi mali Neži, ki so jo slovenski zdravniki že 'odpisali', starša pa sta jo nato na lastno pest odpeljala na zdravljenje v Padovo. In to je le nekaj primerov, ko smo tudi Slovenci stopili skupaj in pomagali otrokom, njihovim staršem pa dali upanje na boljšo prihodnost.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.