
Hrvaška je napovedala vojno tistim, ki so gradili na črno. Obsežno akcijo bo po poročanju Jutarnjega lista pristojno ministrstvo začelo jeseni, ko naj bi 'padli' objekti, ki niso vidni na ortofoto posnetkih iz 21. junija 2011 in so zgrajeni brez potrebne dokumentacije.
Napoved boja proti črnim gradnjam pri sosedih sicer ni prva, vendar menda tokrat mislijo resno. "Gradbeni inšpektorji so že na delu. Odpravili so se v nacionalni park Kornati in na Murterju v dveh dneh že našli 10 nelegalnih gradenj. Te bodo porušene jeseni," je povedala namestnica ministra Ana Mrak Taritaš. Za razliko od prejšnjih let pa tudi od inšpektorjev zahtevajo, da se odpravijo na teren in preverijo dokumentacijo objektov, namesto da v pisarni čakajo na prijavo kakšnega soseda.
Nelegalne gradnje so pri sosedih sicer velika težava, rušenje tovrstnih objektov pa naj bi bilo zadosten opomin tistim, ki so tovrstno gradnjo načrtovali v prihodnosti. Rušenje naj bi financirali iz plačil tistih, ki so se še pravočasno odločili za legalizacijo na črno zgrajenih objektov.
Dela rušiteljem sicer tako kmalu ne bo zmanjkalo. "Na ministrstvu imamo trenutno 31 tisoč odločb za rušenje. Če bi vsak dan porušili štiri hiše, torej okoli 1000 na leto, bi za dokončanje potrebovali 30 let," je še povedala Taritaševa, ki rešitev vidi v dopolnitvi zakona o legalizaciji objektov.
Na večjo odločnost države na tem področju so dolgo čakale predvsem lokalne skupnosti. Kot še poroča Jutarnji list, je župan Vira Kristijan Kapović prepričan, da je skrajni čas, da se proti črnim gradnjam borijo z najbolj skrajnimi sredstvi, torej z rušenjem.
Njegova občina je namreč sinonim za črne gradnje in po njegovem mnenju je 99 odstotkov črnih gradenj posledica brezobzirnosti graditeljev, ne pa njihove finančne ali kakšne druge nezmožnosti, da pridobijo potrebno dokumentacijo.
"Prejšnji vikend sem bil v Zagrebu, ko me je poklical komunalni redar, da neki Slovenec vliva temelje. Ko sem se čez tri dni vrnil na otok, je okoli montažne hiše, ki jo je postavil na temelje, postavljal že okrasne elemente. Takšne črne gradnje bi morali porušiti najpozneje v 15 ali 30 dneh, ne pa da se nato postopki vlečejo v neskončnost, na koncu pa se ne zgodi nič," je še prepričan Kapović.
Hrvaška oblast tistim, ki so gradili na črno, sicer ponuja možnost, da objekte legalizirajo. Časa za to imajo do 30. junija leta 2013.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.