Kot smo poročali, je v luči novega škandala s ponarejenimi diplomami hrvaška ministrica za znanost in izobraževanje Blaženka Divjak pred tedni zahtevala, da vse šole pošljejo diplome svojih zaposlenih na matične univerze.
Te zdaj potrjujejo njihovo verodostojnost in že po dveh tednih se je izkazalo, da so na Filozofski fakulteti odkrili tri ponarejene listine. Ena oseba s ponarejeno listino je poučevala v osnovni šoli, dve pa na srednjih šolah. Vse tri osebe bodo dobile izredno odpoved delovnega razmerja.
Diplome zelo amatersko ponarejene
Te dni so na dan prišle nove podrobnosti, o tistih, ki so ponarejali diplome. Profesorica nemščine in francoščine v srednji šoli, profesor informatike v srednji šoli in učitelj hrvaščine in nemščine v osnovni šoli. Vsi brez potrebne izobrazbe, s ponarejenimi diplomami. Profesorica nemščine in francoščine je dijake poučevala kar 18 let.
Na filozofski in pedagoški fakulteti zdaj prečesavajo stare diplome, pregledati jih morajo 90 tisoč. Ogorčenje je toliko večje, saj so bile lažne diplome zelo amatersko ponarejene. Različni fonti, napačni žigi, napačni logotipi fakultet.
Ponaredki tudi v Sloveniji
Zanimalo nas je tudi, ali obstajajo sistemi, ki bi odkrivali ponarejene listine. Z ministrstva za šolstvo so nam odgovoril, da "na nacionalni ravni je v okviru eVŠ vzpostavljena evidenca študentov in diplomantov od leta 2005. Pred tem pa lahko delodajalci, ki podvomijo v verodostojnost listin, istovetnost le-te preverijo pri visokošolskem zavodu".
Evidence o odkritih ponaredkih ministrstvo ne vodi, so pa sporočili, da jih je januarja Univerza v Mariboru "obvestila, da je med preverjanjem potrdila o diplomiranju s strani delodajalca odkrila ponaredek in kazensko ovadila osebo, na katero je bilo potrdilo izdano".
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.