Hrvaška volilna komisija je danes objavila končne izide nedeljskega referenduma o vstopu v EU, potem ko so prešteli glasovnice z vseh 6750 volišč na Hrvaškem in v tujini. Članstvo je podprlo 66,27 odstotka volivcev, proti jih je bilo 33,13 odstotka, neveljavnih glasovnic je bilo za dobrega pol odstotka. Volilna udeležba je bila 43,51-odstotna.
S tem je Hrvaška opravila še enega zadnjih korakov pred vstopom, ki je predviden za začetek druge polovice prihodnjega leta. Pred tem bo morala država še končati pristopna pogajanja z Unijo, njene članice pa bodo morale ratificirati pristopno pogodbo. Ob razglasitvi izidov so Hrvaški čestitali iz Evropske unije.
Vodja delegacije Evropske unije na Hrvaškem Paul Vandoren je takoj po objavi rezultatov referenduma o vstopu Hrvaške v EU dejal, da Evropa Hrvate pričakuje odprtih rok. Podpora vstopu Hrvaške v EU po njegovem mnenju predstavlja evropsko perspektivo za celotno Jugovzhodno Evropo. "Malo bom nestrpen, dokler ne bo končan proces ratifikacije pristopne pogodbe na Hrvaškem in v vseh državah članicah EU. A 1. julija 2013 bo Hrvaška polnopravna članica, to upamo, to pričakujemo in tega si želimo," je še povedal. Močna podpora vstopu bo po njegovem mnenju dobra novica tako za Zagreb kot tudi Bruselj in sosednje države.
Takoj po razglasitvi referendumskega izida sta Hrvaški čestitala tudi predsednika Evropskega sveta in Evropske komisije Herman von Rompuy ter Jose Manuel Barroso. "Hrvaška vlada lahko zdaj z mandatom, ki ji ga je podelil narod, dokonča še druge priprave za članstvo. Veselimo se gladke ratifikacije v hrvaškem parlamentu kot tudi v parlamentih vseh držav članic EU, s čimer bo tako tudi Hrvaška 1. julija 2013 postala 28. članica," sta še zapisala v odzivu.
"To bo prvič, da bo za mizo 28 stolov in 28 ministrov. To je velik korak. Zdaj bo vse lažje," je dejala hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić pred prihodom v Bruselj na zasedanje zunanjih ministrov. Tam ji je za izid referenduma čestitala tudi evropska zunanja ministrica Catherine Ashton, ki se tudi že veseli sodelovanja s hrvaškimi predstavniki. "To je prvič, da je z nami tudi Hrvaška, čeprav za začetek le kot opazovalka, a pomembno je, da je z nami," je dodala.
Britanski zunanji minister William Hague pa je povedal, da izid referenduma predstavlja dobro novico, tako za Hrvaško kot tudi za Evropo. "Hrvaška je Evropa in mi smo veseli, da je Hrvaška z nami," pa je dejal nemški zunanji minister Guido Westerwelle.
Pahor: Problemi Slovenije in Hrvaške bi bili hujši brez EU
Z urada predsednika države Danila Türka so sporočili, da je predsednik že sinoči poklical hrvaškega kolega Iva Josipovića in mu čestital za izid. Poudaril je, da je odločitev dobra novica tako za Hrvaško kot tudi EU, in ponovil, da je vstop Hrvaške tudi v interesu Slovenije.
Čestital je tudi predsednik slovenske vlade, ki opravlja tekoče posle, Borut Pahor. Ocenil je, da gre za "odločitev tisočletja", ki ima strateški pomen za Hrvaško, in veliki dan tudi za regijo in Evropo. Povedal je tudi, da "EU ni rešitev za vse probleme", ki jih imata tako Slovenija kot Hrvaška. Bi pa bili ti problemi veliko težji, če državi ne bi imeli priložnosti, da ustvarjata politiko Evropske unije.
Tudi z zunanjega ministrstva so sporočili, da pozdravljajo izid hrvaškega referenduma. Ta po mnenju ministrstva potrjuje močno voljo Hrvaške in njenih državljanov za članstvo v EU ter je dokaz njihove pripadnosti evropskim vrednotam. Zato tudi menijo, da se mora proces širitve nadaljevati, hkrati pa tudi, da dosedanje izkušnje kažejo, da s širitvijo veliko pridobijo članice Unije, ki mejijo na nove pridružene države.
Tadić vidi tudi prednost za Srbijo
Hrvaški je čestital tudi srbski predsednik Boris Tadić, ki je dejal, da gre za zelo pomembno odločitev za prihodnost Hrvaške, ta pa bo po njegovih besedah pozitiven signal poslala celotni regiji. "Vstop Hrvaške v Evropsko unijo odpira več možnosti za integracijo Srbije in drugih držav Zahodnega Balkana v skupnost enakopravnih evropskih narodov," je zapisal v čestitki.
"EU predstavlja spoštovanje in posvojitev evropskih standardov in zakonov, hkrati pa je tudi perspektiva za boljše, varnejše in mirnejše življenje vseh državljanov naše regije, ki so bili ves čas svoje zgodovine obremenjeni z vojnami, napetostmi in turbulencami," še meni srbski predsednik, ki je tudi prepričan, da tako odpiramo nova poglavja miru, tolerance in sodelovanja.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.