Slovenija in Hrvaška iščeta poravnalno rešitev v povezavi z bilanco Ljubljanske banke, ki bi bila v okviru dunajskega sporazuma o nasledstvu, je povedal zunanji minister Karl Erjavec.
"Pogoji Slovenije so zelo jasni. Želimo, da je ta problem del obvez, ki jih prinaša dunajska pogodba. Gre za nasledstveno vprašanje, znotraj tega lahko sklenemo neko poravnavo, neki dogovor ... pogoj pa je, da ne tečejo sodni postopki proti LB pred hrvaškimi sodišči," je dejal Erjavec.
Na vprašanja, za kakšno poravnavo gre, je minister dejal le: "Govorimo o bilanci LB in ta bilanca mora biti poravnana. Ne moremo govoriti samo o pasivi, ampak tudi o aktivi in pogledati, kaj izračun pokaže." O podrobnostih ni želel govoriti, češ da je politik, ne finančni strokovnjak.
O vsebina ni želela govoriti niti hrvaška zunanja ministriac Vesna Pusić, saj, kot pravi, bosta večji del vsebine opredelila finančna strokovnjaka. "Nam je v interesu, da je rešitev takšna, da ne bo nihče nikogar prevaral ali nadigral in da jo lahko ena in druga stran politično predstavita svoji javnosti. Moram reči, da cenim prizadevanja kolege Erjavca, da pomaga in prispeva k tej rešitvi," je poudarila hrvaška ministrica.
Šlo naj bi za poravnavo glede vprašanja 278 milijonov evrov, kolikor naj bi Hrvaška zahtevala od Slovenije za prenesene vloge varčevalcev, in vprašanja terjatev nekdanje podružnice LB v Zagrebu do hrvaških podjetij; šlo naj bi za 1,2 milijarde evrov terjatev.
Vsekakor naj bi po Erjavčevih besedah šlo za "konkretno rešitev", ne pa za način reševanja problema. Časa za arbitražo namreč ni, mediatorja ne potrebujemo, je še poudaril minister in ponovil oceno, da je rešitev mogoče doseči do konca februarja.
Hrvaški predsednik: Slovenija nas ne izsiljuje
"Menim, da bo rešitev kompromisna in da jo bo mogoče označiti kot pravično za obe strani," je glede spora med Slovenijo in Hrvaško glede Ljubljanske banke dejal hrvaški predsednik Ivo Josipović. V tem, da Slovenija še ni začela postopka ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe z EU zaradi spora o LB, Josipović ne vidi izsiljevanja, upa pa, da bosta državi kmalu našli skupni jezik in problem rešili.
Hrvaški predsednik ni želel odgovoriti na vprašanje, katera rešitev bo najboljša za Hrvaško. Poudaril je, da z rešitvami ni treba prehitevati ter da je treba pustiti finančnima strokovnjakoma Zdravku Rogiću in Francetu Arharju, da v miru končata svoje delo.
6. februarja je načrtovano srečanje Arharja, Rogića ter obeh zunanjih ministrov, Erjavca in Pusićeve. Slednja sta se srečala tudi včeraj v Bruslju.
Da je včerajšnje srečanje Erjavca in Pusićeve minilo v pozitivnem ozračju, pa so ocenili tudi v Bruslju. Evropski komisar za širitev Štefan Füle upa, da je to "ključni korak" obeh strani k vzajemno sprejemljivi rešitvi problema LB, ki je, kot je že večkrat poudaril, nujna.
KOMENTARJI (214)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.