Hrvaški predsednik se je prvič ostro odzval na napade premierke in vrha vladajoče HDZ, ki so mu med drugim očitali, da je kršil ustavo, ker se o svojemu govoru v Sarajevu ni posvetoval s premierko Kosorjevo. Hrvaška ustava namreč določa, da predsednik sodeluje pri oblikovanju in izvajanju zunanje politike, sicer pa jo vodi vlada.
Josipović je v sredo v govoru v parlamentu BiH izrazil obžalovanje, da je Hrvaška sodelovala v politiki, ki je v 90. letih prejšnjega stoletja poskušala razdeliti BiH, kar je naletelo na plaz kritik iz vrst vladajoče stranke. Ta je sicer v svojih kritikah ostala precej osamljena tudi v koaliciji, saj je Josipovića zadržano kritizirala le Hrvaška kmečka stranka (HSS).
Premierka bi potrebovala dvetretjinsko večino v saboru, da bi sprožila postopek za odgovornost predsednika, o kateri bi potem odločalo ustavno sodišče. Josipović se zaveda, da koalicija nima dovolj glasov, da bi sprožila omenjeni postopek.
V morebitnem postopku v saboru HDZ lahko računa zgolj na podporo edinega poslanca Hrvaške stranke prava (HSP). Hrvaški predsednik je odgovor premierki danes ponovil tudi na komercialni televiziji Nova TV in ji sporočil, da "če se bo pokazalo, da nisem kršil ustave, pa bom zahteval, naj premierka odstopi".
Kosorjeva pa se je že odzvala v telefonskem pogovoru za hrvaško tiskovno agencijo Hino. Poudarila je, da ni sprožila postopka za odstop predsednika, on pa nima ustavne podlage, da bi zahteval njen odstop. Josipovića je povabila na srečanje, da se ne bosta pogovarjala prek medijev.
"Nikoli nisem rekla, da bom sprožila postopek ali na kakršen koli način spodbudila postopek za odpoklic predsednika," je dejala Kosorjeva. Kot je pojasnila je, "verjetno šlo za ideje nekaterih", sama pa tega nikoli ni rekla.
Hrvaški predsednik je v današnjem pogovoru za Seebiz.eu namreč dejal, da ga odziv HDZ ne preseneča, "ker je vladajoča stranka ustvarjala politiko", o kateri je govoril v Sarajevu. Poudaril je, da bi bilo modro, če bi hrvaška vlada spodbujala spravo.
"Lahko bi tudi premierka šla v Ahmiće in Križančevo selo, pa ni. Lahko bi to storil tudi podpredsednik sabora ali kateri izmed bivših premierjev, ki so užaljeno pritekli na sedež vlade, da bi se čudili besedam sprave," je izjavil Josipović. Dodal je, da tega niso storili, ker niso imeli dovolj poguma in moči.
"Zato si izmišljujejo, da kršim ustavo," je še povedal hrvaški predsednik. Poudaril je, da s svojim besedami tega ni storil, niti ni zmanjšal pomena vojne na Hrvaškem, kar mu je HDZ tudi očitala v petkovem sporočilu za javnost.
HDZ je sicer podprla Josipovićev obisk v vaseh Ahmići in Križančevo selo pri Vitezu v osrednji BiH, kjer se je tudi osebno poklonil spominu tako na hrvaške kot tudi bošnjaške civilne žrtve nasilja med vojno v BiH.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.