Hrvaški predsednik Stjepan Mesić je po srečanju hrvaškega državnega vrha s predsedniki parlamentarnih strank sporočil, da so uskladili vsa stališča glede zadnjega predloga evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna glede vprašanja slovensko-hrvaške meje in da bodo komisarju v 24 urah sporočili, da Hrvaška njegov predlog sprejema. "Na splošno predlog sprejemamo," je dejal in dodal, da gre pri Rehnovem predlogu za "vzemi ali pusti" in Hrvaška se je odločila, da ga vzame.
Slovenija si bo vzela čas, odločitev bo Bruslju sporočila naslednji teden ...
Hrvaški premier Ivo Sanader je opozoril, da sprejetje predloga še ne pomeni, da nimajo nobenih pomislekov, ampak gre za to, da je za Hrvaško sprejemljivo "bistvo" predloga. Kot je dodal, so danes govorili tudi o posameznih elementih Rehnovega predloga, vendar pa več o tem ni želel razkriti. Poudaril je, da so na današnjem srečanju sodelovali tudi hrvaški strokovnjaki za mednarodno pravo Davorin Rudolf, Budislav Vukas in pravosodni minister Ivan Šimonović.
Glede razloga, zakaj si bo Hrvaška vzela še dodatnih 24 ur za odgovor Rehnu, je pojasnil, da se bodo v tem času nadaljevala medstrankarska posvetovanja, ki pa se tičejo zgolj proceduralnih vprašanj, medtem ko so si glede narave in vsebine predloga že sedaj enotni. Glede omenjene procedure je predsednik sabora Luka Bebić dejal, da bo sabor spremljal vse, kar se bodo dogovorili, in da je pripravljen tudi na sklic izredne seje, čeprav upa, da ta ne bo potrebna.
Sanader noče ugibati
Na vprašanje, ali bo Hrvaška popustila glede slovenskega izhoda na odprto morje, je Mesić odgovoril, da sprejema arbitražno sodišče pod pogojem, da pri vprašanju meje odloča na podlagi mednarodnega prava. Novinarje je zanimalo tudi mnenje hrvaškega državnega vrha o možnem negativnem odgovoru Slovenije na Rehnov predlog. Sanader je odgovoril, da ne ve, kako se bo Slovenija odločila, ter da ne bi bilo resno komentirati ugibanj. Poudaril je, da bodo javnost s hrvaškim odgovorom seznanili v sredo popoldan, ko bodo tudi končali medstrankarska posvetovanja o proceduralnih vprašanjih.
Hrvaška proti odprtemu morju?
Ker zadnji Rehnov predlog "ne omenja ne mediacije ne političnega risanja mej in ne načela pravičnosti", ampak rešitev išče v mednarodnem pravu, so neimenovani viri v hrvaški vladi že prejšnji teden ocenili, da gre za velik uspeh hrvaške diplomacije. Hrvaška stran je imela pomisleke le glede pomena dela Rehnovega predloga o režimu uporabe vodnih prostorov in stika Slovenije z odprtim morjem.
Kot je prejšnji teden izjavil hrvaški zunanji minister Gordan Jandroković, predlog ponuja dobre možnost za izhod iz sedanjega položaja. Pričakuje, da bodo kmalu deblokirana tudi hrvaška pogajanja z Evropsko unijo. Sicer pa so hrvaški mediji objavili, da so hrvaški pravni strokovnjaki prižgali zeleno luč za omenjeni predlog, ker bi se spor o meji urejal na podlagi mednarodnega prava, vprašanje režima plovbe v Piranskem zalivu pa bi urejali ločeno od vprašanja meje, kar sta bili temeljni hrvaški zahtevi.
Slovenija proti?
Zdi pa se, da predlog za Slovenijo ne bo sprejemljiv. Oddaja 24UR na POP TV, ki je navedla neuradne vire po ponedeljkovih pogovorih slovenskih mednarodnopravnih strokovnjakov s predstavniki zunanjega ministrstva o Rehnovem predlogu, katerega kopijo je pridobila, je neuradno poročala, da bo Slovenija predlagala dopolnila. Predlog naj bi bil najbolj nesprejemljiv zato, ker predvideva ločeno reševanje vprašanja določitve kopenske in morske meje ter teritorialnega stika z odprtim morjem in ker ne predvideva uporabe načela pravičnosti. Slovenski premier Borut Pahor je sicer med ponedeljkovim obiskom v Stockholmu že dal vedeti, da s predlogom ni povsem zadovoljen, ko je dejal, da bo verjetno prišlo do dopolnil predlogu. Slovenski odgovor naj bi Rehn dobil ta teden, predvidoma v petek.
KOMENTARJI (349)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.