"Nimamo nemogočih zahtev. Želimo zaščitne ograje za motoriste, ki jih imajo povsod po svetu, prometne znake, ki opozarjajo na nevaren ali zahteven odsek za motoriste, uporaba barve, ki preprečuje zdrse na prehodih za pešce," so glasijo osrednje zahteve hrvaških motoristov. Predsednik združenja Karavana za življenje – bikerji na cesti, Mladen Stjepan Vitković, je ob tem povedal, da hrvaška država za zagotavljanje varnosti motoristom ni namenila niti kune. "Dali smo jim rešitve, vendar do danes niso naredili nič za varnost motoristov," je dejal.
Kot poudarjajo, so dobili veliko obljub, a se do sedaj nič ni premaknilo z mrtve točke, čeprav je bil rok za izpolnitev zahtev tri mesece. "To je bilo obljubljeno pred tremi leti, zato nam je jasno, da se nič ne bo spremenilo," pravijo jezni in razočarani motoristi, ki so se zaradi tega odločili za protest. V združenju so tudi številni hrvaški vojni veterani.
Na ministra za morje, promet in infrastrukturo Olega Butkovića so naslovili pismo, v katerem so pojasnili svoja stališča. Opozorili so, da se je na spontanem in neprijavljenem shodu v Karlovcu že zbralo 200 motoristov, konec tedna pa so jih napovedali več kot 4000. Blokado napovedujejo na treh mejnih prehodih s Slovenijo, in sicer Rupa, Kaštel in Plovanija.
Motoristi si prizadevajo za izjemo motoristov pri sezonskih podražitvah cestnin kot tudi za splošno znižanje cestnin za motoriste do višine polovice zneska, ki ga plačujejo vozniki avtomobilov. Kot trdijo, razen obljub niso dobili še nobenega konkretnega odgovora pristojnega ministrstva. Opozorili so tudi, da se bodo povezali tudi s stavko voznikov avtobusov, ki so nezadovoljni zaradi stanja v svoji panogi.
"Omejevanje prometa bo povsem legitimno in v skladu z zakoni te države, ki nikakor ne bodo kršeni," so sporočili ministru. Obregnili so se tudi ob njegove besede, da so bikerji oz. motoristi marginalna skupina, ki škoduje svoji državi. Kot pravijo, so mnogi motoristi to državo obranili in jo dali v roke politikom, ki jo sistematično uničujejo z "nebuloznimi rešitvami". Ponovili so svoje zahteve in spomnili na obljube, ki jih je ministrstvo dalo na predhodnih sestankih z motoristi.
Ministru so še sporočili, da se jim bodo na protestu pridružili tudi slovenski motoristi, ker da so tudi oni žrtve neargumentiranega in nepotrebnega cestninjenja v času sezone.
Ministrstvo odgovarja: Izpolnjujemo obljube in izvajamo dela
V odgovoru na pismo je ministrstvo za morje, promet in infrastruktro sporočilo, da je aktivno pri zagotavljanju povečane varnosti za vse udeležence v prometu. "Varnost na cestah je ena glavnih prioritet, projekte pa sofinancirajo tudi iz evropskih skladov. Eden od temeljnih ciljev je zmanjšanje številna smrtnih žrtev, kar pa je moč doseči z izboljšanjem cestne infrastrukture ter saniranjem nevarnih odsekov ceste."
Sporočili so, da so ugodili nekaterim zahtevam motoristov. Kot so zapisali, so sprožili postopek za postavitev zaščitnih ograj za motoriste kot tudi izboljšali kakovost barv pri horizontalni prometni signalizaciji na nekaterih avtocestah.
Napovedali so tudi poskusno postavitev opozorilnih tabel za zahtevne odseke za motoriste kot tudi sprejetje predpisov za dodatne ukrepe pri projektiranju in izgradnji cest, da bi izboljšali prometno varnost, tudi motoristov. Med drugim naj bi že sanirali devet od 32 mest na državnih cestah, na katerih se pogosto dogajajo prometne nesreče.
Prav tako so izpostavili, da motoristi plačujejo cestnine v višini 60 odstotkov cene, ki velja za voznike avtomobilov. Dodatnih 20 odstotkov popusta lahko dobijo, če cestnino plačajo z elektronsko kartico (ENC). Glede sezonskih podražitev so poudarili, da te ne veljajo samo za motoriste.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.