Labod, ki je na Hrvaško priletel s sosednje Madžarske, je bil nosilec smrtonosnega virusa ptičje gripe H5N1, je sporočilo hrvaško kmetijsko ministrstvo. Labodu, ki so ga ustrelili minuli teden na območju, kjer so testi pri osmih poginulih labodih že potrdili navzočnost virusa H5N1, so identifikacijski obroček pripeli na Madžarskem. Madžarski ornitologi so sicer vztrajali, da je bil labod takrat zdrav. Madžarska tudi ni poročala o primeru ptičje gripe.
Analize na poginulem labodu z Madžarske so izvedli hrvaški strokovnjaki. Pri šestih labodih, ki so jih poginule našli v naravnem parku Zdenci na vzhodu hrvaške, so 21. oktobra s testi potrdili navzočnost H5N1. Virus so nato odkrili še pri dveh labodih z istega območja. Hrvaške oblasti menijo, da si bili ti labodi člani iste jate, ki je priletela iz Madžarske.
Območje so oblasti že razkužile in pobile vso domačo perjad. Hrvaško kmetijsko ministrstvo je še sporočilo, da so bili testi na ptičjo gripo pri treh poginulih labodih, ki so jih minuli teden našli na nekem drugem območju na vzhodu države, negativni. Testi so bili negativni tudi pri več deset poginulih fazanih, ki so jih našli še vzhodneje.
Novo žarišče na Tajskem
Tajske oblasti so sporočile, da je v provinci Ang Thong pri golobih in pri kokoših izbruhnila ptičja gipa. “Še vedno preučujemo okoliščine. Kot so pokazale prve preiskave, so najprej umrli golobi in nato kokoši,« je dejal predstavnik ministrstva za kmetijstvo. Živali so bile okužene s človeku nevarno različico te bolezni, in sicer z virusom H5N1. Ang Thong je že sedma tajska provinca, ki se sooča s to boleznijo.
Tamkajšnje ministrstvo za kmetijstvo je dejalo, da še vedno čakajo na rezultate preiskav, ki bodo pokazali, ali so bile mrtve kokoši iz 39 provinc okuženi z virusom.
Z virusom ptičje gripe H5N1 se je od leta 2003 na Tajskem okužilo 20 ljudi, od teh je13 oseb umrlo. Tajska vlada je uvedla zelo stroge ukrepe za preprečevanje širitve virusa, vendar je bolezen v zadnjih mesecih spet izbruhnila.
V Kanadi zbolele selivke
Kanadske oblasti pa so potrdile, da so pri pticah selivkah na jugu države odkrile virus ptičje gripe, vendar pa po ocenah strokovnjakov najverjetneje ne gre za človeku nevaren sev virusa H5N1. Pri 28 pticah v provinci Quebec in petih v provinci Manitoba so odredili dodatna testiranja za določitev morebitnega podtipa virusa, rezultati pa naj bi bili znani v desetih dneh.