Predsednik haaškega mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije Fausto Pocar je na Združene narode naslovil pismo, v katerem Hrvaški očita, da izvaja pritisk na sodišče zaradi nedavne sodbe proti t.i. vukovarski trojici in da skuša vplivati na neodvisnost sojenja na haaškem sodišču, v današnji izdaji piše hrvaški dnevnik Jutarnji list. To je potrdil tudi tiskovni predstavnik haaškega sodišča Liam McDowell.
Pocar se ima pravico pritožiti ZN zaradi nesodelovanja držav s haaškim sodiščem, vendar pa omenjeno pismo ne pomeni tovrstne pritožbe in zato ni pričakovati, da bi Hrvaški grozile kakšne sankcije. V hrvaški vladi pisma še niso želeli komentirati.
"Hrvaška je kot suverena članica Združenih narodov in ustanoviteljica haaškega sodišča ravnala v skladu z mednarodnim pravom," je zatrdil tiskovni predstavnik hrvaške vlade Ratko Maček in tako zavrnil očitke o vplivanju na neodvisnost sodišča.
Podpredsednica hrvaške vlade Jadranka Kosor pa je poudarila, da ima Hrvaška kot suverena država in članica ZN "pravico izraziti svoje nezadovoljstvo z nepravično in nesprejemljivo sodbo", in zatrdila, da ne izvaja nikakršnega pritiska na haaško sodišče. Izpostavila je tudi, da je bilo haaško sodišče ustanovljeno za sojenje za vojne zločine in zato, da bi zločince pripeljali pred roko pravice. "In dejstvo je, da se je v Vukovarju zgodil zločin in da je Ovčara priča tega zločina," je še dejala Kosorjeva.
Haaško sodišče je razsodbo v procesu proti t. i. vukovarski trojki, nekdanjim poveljnikom JLA Miletu Mrkšiću, Veselinu Šljivančaninu ter Miroslavu Radiću, obtoženim pokola približno 260 civilistov nesrbske narodnosti na farmi Ovčara pri Vukovarju novembra 1991, objavilo 27.septembra. Mrkšića je obsodilo na 20 let zapora, Šljivančanina na pet let zapora, Radića pa je oprostilo, saj tožilstvo po mnenju sodišča ni uspelo dokazati, da je vedel za umore.
Na hrvaškem je razsodba izzvala ogorčenje in šok. Hrvaški premier Ivo Sanader je tako dan po razsodbi poslal protestno pismo generalnemu sekretarju Združenih narodov Ban Ki Munu, v katerem je med drugim ocenil, da je bila razsodba "sramotna" in "postavlja pod vprašaj nepristranskost in pravičnost haaškega sodišča".
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.