Tujina

Zgodovinski dan za Hrvaško

Bruselj/Zagreb, 10. 06. 2011 10.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Hrvaška je pripravljena, da leta 2013 postane 28. članica Evropske unije, je napovedal predsednik evropske komisije Jose Manuel Barroso. Hrvaški sta čestitala tudi slovenski zunanji minister Žbogar in evropski poslanec Vajgl.

Ministrstvo za zunanje zadeve z velikim zadovoljstvom in veseljem pozdravlja to novico in čestita Hrvaški, da ji je uspel pomemben preboj. Pričakujem, da bodo hrvaška pogajanja za članstvo v EU končana v kratkem, zelo verjetno še v tem mesecu. Zunanji minister Samuel Žbogar

"Evropska komisija je predlagala zaprtje zadnjih štirih poglavij v pogajanjih s Hrvaško. S tem se odpira pot, da bi 1. julija postala 28. članica Evropske unije," je sporočil predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso. "Danes je zgodovinski dan za Hrvaško in EU," je še poudaril. Zdaj mora odločitev komisije potrditi tudi vseh 27 članic Evropske unije. Čestitke Hrvaški prihajajo tudi iz Slovenije.

Šef komisije je ob tem "pomembnem trenutku zaploskal" hrvaškim oblastem, predvsem sedanji vladi, za trdo delo v zadnjih letih in čestital Hrvatom, saj bo pridružitev družini EU po njegovih besedah v prvi vrsti njihov uspeh. Ocenil je, da so bila pogajanja težka, ter pri tem pojasnil, da so veljali strogi pogoji za odpiranje in zapiranje poglavij, ki pa so sedaj izpolnjeni, zato se je strogo pogojevanje po njegovih besedah izplačalo.

Hrvaško bo komisija še naprej spremljala

Hrvaška premierka Jadranka Kosor in predsednik evropske komisije Jose Manuel Barosso. Po besedah slednjega je danes zgodovinski dan za Hrvaško in Evropsko unijo.
Hrvaška premierka Jadranka Kosor in predsednik evropske komisije Jose Manuel Barosso. Po besedah slednjega je danes zgodovinski dan za Hrvaško in Evropsko unijo. FOTO: Reuters

"Zato upam, da bo napredek Hrvaške navdih drugim partnerjem v regiji, da osvežijo prizadevanja za uresničevanje reform v dobro njihovim ljudem. To je tudi v interesu EU," je še poudaril predsednik komisije. Evropski komisar za širitev Štefan Füle pa je povedal, da je delo Evropske komisije, ki se v imenu držav članic pogaja z državo, ki želi postati članica Unije, sedaj končano. Sedaj so na vrsti države članice, da podajo dokončno oceno, je dejal.

Komisar je tudi poudaril, da se delo nadaljuje tudi po koncu pogajanj. Za Hrvaško bo veljajo strogo spremljanje izpolnjevanja meril, sploh pri poglavju o pravosodju, a le do njenega vstopa v EU, ne po vstopu, je dejal Füle.

Nadzor uresničevanja zavez bo večstranski: vključeval bo redno poročilo o napredku, ki ga bo komisija objavila oktobra letos in prihodnje leto, misije, ki bodo napredek preverjale na terenu, in posebno poročanje o poglavjih pravosodje, konkurenca ter pravica, svoboda in varnost na vsakih šest mesecev.

Na vprašanje, kakšne bodo sankcije, če Hrvaška ne bo izpolnjevala zavez, je komisar pojasnil, da bo država dobila "opozorilna pisma", a obenem poudaril, da težav ne pričakuje in da ne dvomi o uresničevanju zavez.

Zaprto tudi poglavje vseh poglavij

Evropska komisarka za pravosodje Viviane Reding je zadovoljna s hrvaškim napredkom. Obenem je priznala, da si pred enim letom ni mislila, da bo uradni Zagreb tako hitro izpolnil vse potrebne pogoje za zaprtje pravosodnega poglavja.

Najbolj sporno je bilo namreč prav poglavje o pravosodju in temeljnih človekovih pravicah. Zdaj bodo zaprli še poglavja o konkurenci, o finančnih in proračunskih določbah ter ostala vprašanja.

Na spletnem socialnem omrežju Facebook pa je danes hrvaški predsednik Ivo Josipović zapisal, da je odločitev Evropske komisije uspeh za Hrvaško, pri tem pa poudaril, da se je za to treba še posebej zahvaliti tistim, ki so ustvarili in obranili državo. Pa tudi tistim, ki so od leta 2000 kot nosilci oblasti in kot državljani gradili "evropsko Hrvaško", je še dodal. Pri tem je opozoril, da je treba z reformami nadaljevati tudi v prihodnosti.

Premierka Jadranka Kosor pa je že včeraj menila, da je Hrvaška svoje delo opravila, kot je bilo pričakovano.

Slovenske čestitke za sosedo

Slovenski zunanji minister Samuel Žbogar
Slovenski zunanji minister Samuel Žbogar FOTO: Primož Korošec

Premier Borut Pahor je sosednji Hrvaški danes čestital za ciljni datum vstopa v EU, 1. julij 2013. Poudaril je, da se je Slovenija po uspešnem zaključku pogovorov o arbitražnem sporazumu iskreno zavzemala, da bi Hrvaški to uspelo. Prav tako je Slovenija po Pahorjevih besedah storila veliko za to, da je Evropska komisija sprejela takšno stališče. "Hrvaška je naša soseda, z njo smo v tem mandatu uredili skoraj vsa odprta politična, gospodarska in druga vprašanja. S sosedo, s katero smo bili skregani, smo v krepitvi zaupanja vzpostavili iskreno prijateljstvo," je poudaril Pahor. Čestital je hrvaški premierki Jadranki Kosor, saj je to prelomen korak za hrvaško zgodovino. "Mi smo zadovoljni, oni so lahko, regija se lahko nadeja miru, varnosti in napredka, EU pa dobiva novo pomembno članico," je še poudaril Pahor.

Slovenski minister za zunanje zadeve Samuel Žbogar pa je v odzivu na novico o izpolnjenih pogojih Hrvaške dejal, da je njegovo ministrstvo zadovoljno s to novico in jo z veseljem pozdravlja. Hkrati je čestital Hrvaški in izrazil pričakovanje, da bodo pogajanja najverjetneje končana še ta mesec. "Sloveniji je vsekakor v interesu, da Hrvaška čim prej postane 28. država članica EU. Hrvaška je sosednja država in s Slovenijo jo veže mnogo skupnega. Sodelovanje na vseh področjih se bo s članstvom Hrvaške v EU samo še dodatno okrepilo," je še dejal.

Evropski poslanec Ivo Vajgl, sicer poročevalec v senci za Hrvaško, pa meni, da je to zelo pomemben dan za Hrvaško. Sam predlog komisije po njegovih besedah dokazuje, da je soseda v zadnjih mesecih pospešila delo in za to prejela zasluženo priznanje. Tudi sam meni, da bodo članice EU dale soglasje mnenju komisije in tako omogočile uradnemu Zagrebu vstop v EU leta 2013. Po njegovem mnenju bi bilo to pomembno sporočilo tudi za preostale države Jugovzhodne Evrope, ki se približujejo EU. "Hiter, neoviran in objektivno voden vstop Hrvaške bi vsekakor utrdil prepričanje, da EU družina ostaja odprta in da EU kljub težavam, ki so posledica ekonomske krize, vztraja pri politiki širitve na vse države bivše Jugoslavije," je zaključil Vajgl.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (89)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Lealan
11. 06. 2011 02.06
eh, 2012 bo itak konec sveta
12345s
11. 06. 2011 00.13
ha ha Tonček, optimistično
Tonček Balonček
11. 06. 2011 00.06
Upajmo, da čimprej pridejo v EUR območje, da nam bodo lahko potem poslali kakšne pol miljarde za sanacijo naših javnih financ in pokojninske blagajne!
Heidi Engel
10. 06. 2011 23.54
janez 6b, ne nakladat. Prvič slišim, da naši komunajzarji zapufavajo Slovenijo, da lahko dajejo drugim pomoč (če misliš njih same, da si "jemljejo pomoč" in jo tlačijo v lastne žepe (dokapitalizacija NLB in druge svinjarije), ter svojim privržencem (če to ni kraja in ropanje slovenskega premoženja - NLB je samov Srbiji "izgubila" 200.000.000 E, neve se pa kam so poniknili, slovenci pa to plačujemo.) Zatorej, ko govoriš o suženjstvu ki naj bi ga prinašale EU, si malo napačno predstavil zadevo, suženjstvo prinaša nesposobna in nepoštena vlada v zadnjih 3 letih.
Heidi Engel
10. 06. 2011 23.46
Peter klepec, morda bi bilo boljše da se poimenuješ petar klepac, ker drugega ko po balkansko kolnit ne znaš, in vsi vi, ki se tako nesrečno počutite v Evropi, imate to demokratično pravico, da greste iz Evrope (domov, na Balkan ali kamorkoli že). Mi - Slovenija - smo centrana Evropa in se tudi dobro počutimo v njej (ker je naša domovina) , ker odraža naše vrednote in kjer imamo tudi demokratične poglede in pravice..
Heidi Engel
10. 06. 2011 23.41
sas112, ne se bati, da bomo morali pomagati hrvaški, ker mi nemoremo pomagati nikomur več samo nam še lahko Bog pomaga.
SAS112
10. 06. 2011 22.30
Mah hrvaška je isto k slovenija sm da tm so politiki še bl jo zropali in zdej k bo prišla v eu že tko so v krizi kaj bomo mogli še njim potem posojati denar tko kot grčiji res rajš bi bilo da ustanejo zunaj eu ker nč ne bojo dobil tko kot mi nismo sm višje cene če bodo evro sprejeli!
peter_klepec
10. 06. 2011 22.10
ko je u europo krenuo najebo je spočetka
Danijel Fric
10. 06. 2011 22.03
Evropa je samo za itelektualce, za navadne smrtnike drek od dreka
major1
10. 06. 2011 19.45
Hardeki, samo vas še potrebuje EU.
Dobskibelozapornik
10. 06. 2011 18.46
@politikkritik Pr tej Koserjevi, naš Borut ima prste nekje vmes. Z Grčijo je bil čisti polom pr sprejetju v EU, Turčija bi se veliko bolj obnesla, manj stroškov bi mi Slovenci imeli.
LovecNaKomuniste
10. 06. 2011 18.33
Še kakšno Moldavijo bi lahko dal v paketu, če že Ukrajinci niso za
LovecNaKomuniste
10. 06. 2011 18.29
Bravo EU, res bomo propadli, še ene pijavke aka Španija, Portugalska, Italija, Grčija, Irska bodo not spustil.
Purgatory
10. 06. 2011 18.22
Za nas bo praznik če bomo šli VEN iz EU !!
Misija1
10. 06. 2011 17.06
@ Milmar: Ja in to se ne spremeni dejstva, da smo slabse razviti kot Avstrija, ter da so hrvati slabse razivit kot Slovenci. Ne razumem kaj si zelel povedat, verjetno si hitel zagovarjat Hrvate, kot da jim zelimo kaj slabega. Dejstvo je, da so place pri njih med 15 - 30 procentov nizje kot pri nas glede na isto delovno mesto. Bogati tam in tu so itak na istem. Kar se pa tice cen pa s prve roke dobro vem, da so recimo v vecjih mestih enako kot pri nas, ce ne se celo malce visje (recimo zagreb je klasicno drag, Dubrovnik pa sploh). Tako da ja, dobro vemo kako nas gledajo avstrijci in upraviceno lahko trdijo, da imajo boljso ekonomijo kot mi. Tako kot lahko slovenci mirne duse trdimo, da imamo boljso ekonomijo kot Hrvati. In oni boljso od svojih juznih sosed. Kar ti ze pove BDP drzave.
janez6b
10. 06. 2011 16.17
ja sej vam pravim kaj nam bo prinesla eu- suženjstvo, izgubili pa tudi vso naconalno suverenost, v eu smo trenutno ljudje na zadnjem mestu, samo da elita oz bankirji bogatijo od obresti, ker si od njih sposojamo denar da lahko pomagamo drugim. In pri uvedbi in ustanovitvi eu-ja in eura so imeli zelo veliko prste vmes tudi Bilderbergi, katerih sestanek v teh dneh poteka v St. Moritzu. Če ne verjamete mojim besedam si poglejte intervju z Étienne Davignon, trenutnim predsednikom te skupine na BBC-ju leta 2005, kako se je hvalil kako zelo so pripomogli k ustanovitivi te eu.
ljx
10. 06. 2011 15.59
Fajn bo it na morje brez kontrole na meji!
Milmar
10. 06. 2011 15.48
Kok se eni pametne delate joj a vas ni nič sram? Kot da je slo. bolj razvita kot hr. in kot da ste bolši ljudje kot sosedje. Ne pametujte prosim.Kot vi gledate hr. tako at. gleda vas !!
Vasojevich
10. 06. 2011 15.46
Artiljerijski dnevniki?, ah saj to ni pomembno...ccc
korintos1
10. 06. 2011 15.33
Če Janša zmaga na volitvah, potem bo naš parlament hrvaški vstop potrdil brez problemov.