"Evropska komisija je predlagala zaprtje zadnjih štirih poglavij v pogajanjih s Hrvaško. S tem se odpira pot, da bi 1. julija postala 28. članica Evropske unije," je sporočil predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso. "Danes je zgodovinski dan za Hrvaško in EU," je še poudaril. Zdaj mora odločitev komisije potrditi tudi vseh 27 članic Evropske unije. Čestitke Hrvaški prihajajo tudi iz Slovenije.
Šef komisije je ob tem "pomembnem trenutku zaploskal" hrvaškim oblastem, predvsem sedanji vladi, za trdo delo v zadnjih letih in čestital Hrvatom, saj bo pridružitev družini EU po njegovih besedah v prvi vrsti njihov uspeh. Ocenil je, da so bila pogajanja težka, ter pri tem pojasnil, da so veljali strogi pogoji za odpiranje in zapiranje poglavij, ki pa so sedaj izpolnjeni, zato se je strogo pogojevanje po njegovih besedah izplačalo.
Hrvaško bo komisija še naprej spremljala
"Zato upam, da bo napredek Hrvaške navdih drugim partnerjem v regiji, da osvežijo prizadevanja za uresničevanje reform v dobro njihovim ljudem. To je tudi v interesu EU," je še poudaril predsednik komisije. Evropski komisar za širitev Štefan Füle pa je povedal, da je delo Evropske komisije, ki se v imenu držav članic pogaja z državo, ki želi postati članica Unije, sedaj končano. Sedaj so na vrsti države članice, da podajo dokončno oceno, je dejal.
Komisar je tudi poudaril, da se delo nadaljuje tudi po koncu pogajanj. Za Hrvaško bo veljajo strogo spremljanje izpolnjevanja meril, sploh pri poglavju o pravosodju, a le do njenega vstopa v EU, ne po vstopu, je dejal Füle.
Nadzor uresničevanja zavez bo večstranski: vključeval bo redno poročilo o napredku, ki ga bo komisija objavila oktobra letos in prihodnje leto, misije, ki bodo napredek preverjale na terenu, in posebno poročanje o poglavjih pravosodje, konkurenca ter pravica, svoboda in varnost na vsakih šest mesecev.
Na vprašanje, kakšne bodo sankcije, če Hrvaška ne bo izpolnjevala zavez, je komisar pojasnil, da bo država dobila "opozorilna pisma", a obenem poudaril, da težav ne pričakuje in da ne dvomi o uresničevanju zavez.
Zaprto tudi poglavje vseh poglavij
Evropska komisarka za pravosodje Viviane Reding je zadovoljna s hrvaškim napredkom. Obenem je priznala, da si pred enim letom ni mislila, da bo uradni Zagreb tako hitro izpolnil vse potrebne pogoje za zaprtje pravosodnega poglavja.
Najbolj sporno je bilo namreč prav poglavje o pravosodju in temeljnih človekovih pravicah. Zdaj bodo zaprli še poglavja o konkurenci, o finančnih in proračunskih določbah ter ostala vprašanja.
Na spletnem socialnem omrežju Facebook pa je danes hrvaški predsednik Ivo Josipović zapisal, da je odločitev Evropske komisije uspeh za Hrvaško, pri tem pa poudaril, da se je za to treba še posebej zahvaliti tistim, ki so ustvarili in obranili državo. Pa tudi tistim, ki so od leta 2000 kot nosilci oblasti in kot državljani gradili "evropsko Hrvaško", je še dodal. Pri tem je opozoril, da je treba z reformami nadaljevati tudi v prihodnosti.
Premierka Jadranka Kosor pa je že včeraj menila, da je Hrvaška svoje delo opravila, kot je bilo pričakovano.
Slovenske čestitke za sosedo
Premier Borut Pahor je sosednji Hrvaški danes čestital za ciljni datum vstopa v EU, 1. julij 2013. Poudaril je, da se je Slovenija po uspešnem zaključku pogovorov o arbitražnem sporazumu iskreno zavzemala, da bi Hrvaški to uspelo. Prav tako je Slovenija po Pahorjevih besedah storila veliko za to, da je Evropska komisija sprejela takšno stališče. "Hrvaška je naša soseda, z njo smo v tem mandatu uredili skoraj vsa odprta politična, gospodarska in druga vprašanja. S sosedo, s katero smo bili skregani, smo v krepitvi zaupanja vzpostavili iskreno prijateljstvo," je poudaril Pahor. Čestital je hrvaški premierki Jadranki Kosor, saj je to prelomen korak za hrvaško zgodovino. "Mi smo zadovoljni, oni so lahko, regija se lahko nadeja miru, varnosti in napredka, EU pa dobiva novo pomembno članico," je še poudaril Pahor.
Slovenski minister za zunanje zadeve Samuel Žbogar pa je v odzivu na novico o izpolnjenih pogojih Hrvaške dejal, da je njegovo ministrstvo zadovoljno s to novico in jo z veseljem pozdravlja. Hkrati je čestital Hrvaški in izrazil pričakovanje, da bodo pogajanja najverjetneje končana še ta mesec. "Sloveniji je vsekakor v interesu, da Hrvaška čim prej postane 28. država članica EU. Hrvaška je sosednja država in s Slovenijo jo veže mnogo skupnega. Sodelovanje na vseh področjih se bo s članstvom Hrvaške v EU samo še dodatno okrepilo," je še dejal.
Evropski poslanec Ivo Vajgl, sicer poročevalec v senci za Hrvaško, pa meni, da je to zelo pomemben dan za Hrvaško. Sam predlog komisije po njegovih besedah dokazuje, da je soseda v zadnjih mesecih pospešila delo in za to prejela zasluženo priznanje. Tudi sam meni, da bodo članice EU dale soglasje mnenju komisije in tako omogočile uradnemu Zagrebu vstop v EU leta 2013. Po njegovem mnenju bi bilo to pomembno sporočilo tudi za preostale države Jugovzhodne Evrope, ki se približujejo EU. "Hiter, neoviran in objektivno voden vstop Hrvaške bi vsekakor utrdil prepričanje, da EU družina ostaja odprta in da EU kljub težavam, ki so posledica ekonomske krize, vztraja pri politiki širitve na vse države bivše Jugoslavije," je zaključil Vajgl.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.