
Hrvaška vlada je sprejela predlog sprememb odločbe o širitvi jurisdikcije Hrvaške na Jadranu, ki določa polno uveljavitev zaščitne ekološko-ribolovne cone (ERC) tudi za članice Evropske unije najpozneje s 1. januarjem 2008.
Premier Ivo Sanader je dejal, da predlog predvideva tudi možnost polne uveljavitve ERC pred tem datumom, sicer pa je menil, da bo odločitev vlade okrepila status hrvaških ribičev, ne bo pa škodila hrvaškim interesom v pogajalskem procesu z EU.
Hrvaški mediji napovedujejo, da bo predlog v saboru verjetno dobil podporo večine poslancev, saj naj bi ga podprlo 92 od skupno 151 poslancev. Sicer pa so vse večje opozicijske parlamentarne stranke, razen Hrvaške ljudske stranke-liberalni demokrati (HNS), napovedale, da vladnega predloga ne bodo podprle.
Vlada je sprejela tudi spremembe zakona o prehodu državne meje za ribiče. Slednja bo po Sanaderjevih besedah pomenila uvajanje nediskriminatorne pravice za hrvaške ribiče, da bodo lahko vstopili v ERC brez potnega lista in mejne kontrole, če bodo v coni ribarili največ 36 ur.
Za Mesića predlog sprejemljiv
Hrvaški predsednik Stipe Mesić je kot "zelo racionalen in sprejemljiv" označil predlog hrvaške vlade o polni uveljavitvi ERC tudi za članice EU najpozneje s 1. januarjem 2008. Menil pa je, da bi bilo dobro, če bi države ob Jadranskem morju pripravile konferenco o ribištvu.
"Jadransko morje je majhno morje. Vsi smo odvisni od tega, ali bo čisto ali onesnaženo, ali se bo ohranil ribji fond, zato bi bilo dobro pripraviti tovrstno konferenco," je Mesić pojasnil svojo pobudo v Zagrebu. Po njegovi oceni bi na konferenci ob Hrvaški, Sloveniji in Italiji morale sodelovati tudi Črna gora in Albanija.
Slovenija ni prejela povabila
Slovensko zunanje ministrstvo je včeraj opozorilo, da se Hrvaška, kjub opozorilom EU, s Slovenijo o ekološko ribolovni coni ni pogovarjala in da ministrstvo ni prejela nobenega uradnega predloga za kakršnekoli pogovore v zvezi z izvajanjem ERC.

Slovenija sicer v celoti podpira stališče Evropske unije, ki ga je hrvaški strani ob svojem obisku na Hrvaškem pretekli teden prenesel evropski komisar za širitev Olli Rehn, ob obisku hrvaškega predsednika Stipeta Mesića v Bruslju pa ga je minuli teden ponovil tudi predsednik Evropske komisije Manuel Barosso.
Slovenija tudi pričakuje, da bo Hrvaška spoštovala tristranski dogovor, ki je bil sprejet 4. junija 2004, da Hrvaška do sprejema dogovora, ki bo sprejemljiv za vse strani, za države članice EU ne bo uveljavila enostranskih ukrepov v zvezi z izvajanjem ERC, so še zapisali.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.