Premier Borut Pahor je na današnji novinarski konferenci po seji vlade ocenil, da je "prav mogoče", da se bo v kratkem znova srečal s hrvaškim premierom Ivom Sanaderjem, tokrat na Hrvaškem. A kot je opozoril, če bo do srečanja v kratkem dejansko prišlo, "v vsakem primeru ne pričakujem spektakularnih dosežkov".
Kot je pojasnil Pahor, je usoda ponovnega srečanja odvisna od morebitnega Sanaderjevega povabila in pa od presoje obeh premierov, kaj lahko to srečanje prinese. Ob tem je poudaril, da povabila ne bi želel vnaprej zavračati in dajati napačnega vtisa, da Slovenija ne želi skozi dialog iskati rešitve spora glede meje s Hrvaško, da pa spektakularnih dosežkov morebitnega skorajšnjega srečanja glede na razvoj dogodkov v zadnjih 60 dneh ne pričakuje.
Na vprašanje, ali se Slovenija zavzema za vnovično preložitev za 24. april predvidene pristopne konference s Hrvaško, je premier poudaril, da je odločitev o datumu v rokah Evropske komisije, a obenem izrazil dvom, da bi lahko v tako kratkem času prišlo do spremembe okoliščin, ki so vodile v zadržke Slovenije in s tem zastoj v pogajanjih Hrvaške z EU.
Slovenija je dosegla senzibilnost evropske politike, da ta sedaj razume razloge za njene zadržke v zvezi s približevanjem Hrvaške EU, zdaj pa si je treba prizadevati, da bi v dialogu prišli do sporazumne rešitve slovensko-hrvaškega spora, je še dejal Pahor, a obenem opozoril: "Toda ne imejmo prevelikih pričakovanj prehitro."
Hrvaška vztraja pri svojem
Hrvaška bo vztrajala pri treh že znanih načelih, ko gre za reševanje spora o meji s Slovenijo, sicer pa pogajanja še potekajo in "videli bomo", kakšen bo odgovor na pobudo Evropske komisije, je danes v Zagrebu po srečanju z avstrijskim zunanjim ministrom Michaelom Spindeleggerjem dejal hrvaški zunanji minister Gordan Jandroković.
Jandroković je ponovil, da Hrvaška zahteva ločitev pogajalskega procesa z Evropsko unijo od reševanja vprašanja meje s Slovenijo. Zagreb tudi ocenjuje, da ni razloga za slovensko blokado hrvaških pogajanj, in pričakuje, da bo Ljubljana hitro umaknila blokado, tako da bi Hrvaška uspela končati tehnični del pogajanj do konca letošnjega leta, kot predvideva "road map" Evropske komisije. In tretjič, vprašanje meje je treba urediti na podlagi mednarodnega prava pred mednarodnim sodiščem, je ponovno dejal vodja hrvaške diplomacije. "Vsaka rešitev, ki bo v duhu omenjenih načel, bo sprejemljiva za Hrvaško," je poudaril.
Jandroković si želi tihe diplomacije
Dodal je, da tisto, kar je v zadnjih dneh slišal iz Slovenije, "žal ne gre v smeri z napovedmi slovenskega premierja Boruta Pahorja", da bo na delu tiha diplomacija. "Sporočila so glasna, upam si povedati, da tudi preglasna. Ne ustrezajo nikomur in ne ustvarjajo ozračja, ki bi bilo dobro za iskanje izhoda iz stanja, v katerem smo se znašli," je še dejal Jandroković.
Zavzel se je za iskanje rešitev v duhu tihe diplomacije. Znova je tudi potrdil, da se bo prihodnji teden srečal s slovenskim zunanjim ministrom Samuelom Žbogarjem in evropskim komisarjem za širitev Ollijem Rehnom.
Avstrijski zunanji minister je ob tem dejal, da pričakuje kompromisno rešitev, v kateri ne bi bilo poražencev, hkrati pa je pozdravil vključitev Evropske komisije v reševanje spora. "Za Avstrijo je zelo pomembno, da Hrvaška sklene svoja pogajanja z EU, kar je tudi avstrijski cilj," je izjavil Spindelegger. Dodal je, da je vstop Hrvaške v povezavo pomembna spodbuda tudi za ostale države jugovzhodne Evrope.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.