Tujina

Hrvaška vztraja pri svojih stališčih

Zagreb, 26. 03. 2009 15.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Hrvaško stališče do slovenske blokade Hrvaške je nespremenjeno, pravi hrvaški zunanji minister. Pahor pa je v odzivu dejal, da tudi Slovenija vztraja pri svojih stališčih.

Hrvaški strokovnjaki za mednarodno pravo temeljito obravnavajo predlog, ki ga je v sredo predstavil evropski komisar za širitev Olli Rehn. Evropski komisiji in slovenski strani bomo verjetno odgovorili prihodnji teden, je danes v Zagrebu dejal hrvaški zunanji minister Gordan Jandroković. Dodal je, da Hrvaška vztraja pri svojih stališčih.

Jandroković je na novinarski konferenci na sedežu hrvaške diplomacije dejal, da so s komisarjem Rehnom in slovenskim zunanjim ministrom Samuelom Žbogarjem v sredo v Bruslju nadaljevali pogajanja in iskali rešitve, ki bodo sprejemljive tako za Hrvaško kot za Slovenijo.

Jandroković pravi, da Hrvaška vztraja pri svojem.
Jandroković pravi, da Hrvaška vztraja pri svojem. FOTO: Reuters

"Hrvaško stališče je nespremenjeno. Vztrajamo pri ločevanju hrvaškega pogajalskega procesa od dvostranskega vprašanja meje, pri trenutni deblokadi hrvaških pogajanj z EU in pri reševanju obmejnega vprašanja oziroma določanja mejne črte v skladu z mednarodnim pravom pred mednarodnim pravosodnim telesom. Hrvaška si želi Meddržavno sodišče v Haagu," je izjavil Jandroković.

Glede na to, da ima Slovenija drugačne poglede, sta Evropska komisija in komisar Rehn predstavila nov predlog, ki naj bi pripeljal do kompromisne rešitve, je pojasnil hrvaški zunanji minister. Dodal je, da bo Zagreb podrobno preučil predlog ter predvidoma prihodnji teden obvestil Evropsko komisijo in slovensko stran.

Pri tem ni želel govoriti o podrobnostih Rehnovega predloga. Omenil pa je, da so se v sredo v Bruslju pogovarjali tudi o predlogu podpisovanja skupne izjave o neprejudiciranju meje. "Kar se nas tiče, bi bila že ena takšna izjava dovolj za deblokado pogajanj," je ocenil Jandroković. Po Jandrokovićevih besedah je možno, da se bo prihodnji teden že petič srečal z Rehnom in slovenskim kolegom.

Na novinarsko vprašanje, kako komentira potek procesa za razpis referenduma o vstopu Hrvaške v Nato v Sloveniji, pa je vodja hrvaške diplomacije dejal, da je ta pričakovan. "Od začetka smo menili, da referendum ni potreben, pričakovali smo, da se bo pobuda končala tako, kot se je. Veselimo se srečanja zavezništva na vrhu v Strasbourgu in Kehlu, kjer bo Hrvaška sodelovala kot polnopravna članica," je sklenil Jandroković.

Pahor: Tudi Slovenija vztraja pri svojih stališčih

Tudi Slovenija vztraja pri svojem, pravi Pahor.
Tudi Slovenija vztraja pri svojem, pravi Pahor. FOTO: Reuters

Na Jandrokovićeve izjave se je na novinarski konferenci po današanji seji vlade odzval tudi slovenski premier Borut Pahor. Po njegovih besedah tudi Slovenija vztraja pri svojih stališčih, kot je dodal, pa sta se strani dogovorili, da izjav o podrobnostih ne bosta dajali, dokler se oba zunanja ministra ne bosta strinjala z dogovorom. Je pa po Pahorjevih navedbah prišlo do pomembnega premika v tem smislu, da so pogovori postali bolj intenzivni.

Ministri EU o Sloveniji in Hrvaški v soboto

Rehn bo zunanjim ministrom EU o Sloveniji in Hrvaški poročal v soboto.
Rehn bo zunanjim ministrom EU o Sloveniji in Hrvaški poročal v soboto. FOTO: Miro Majcen

Zunanji ministri EU, med njimi vodja slovenske diplomacije Samuel Žbogar, se bodo v petek in soboto sestali na neformalnem zasedanju v češkem kraju Hluboka nad Vltavo. V soboto bodo v okviru razprave o širitvenem procesu in Zahodnem Balkanu prvič govorili tudi o reševanju vprašanja meje med Slovenijo in Hrvaško ter zastoju Hrvaške na poti v EU.

Evropski komisar za širitev Olli Rehn bo namreč v soboto o stanju pogovorov s Slovenijo in Hrvaško glede evropskega posredovanja pri reševanju meje in zastoja Hrvaške v pogajanjih z EU, ki ga je sam predlagal, obvestil zunanje ministre EU in jih pozval k podpori prizadevanjem za rešitev problema Hrvaške.

"Zunanje ministre bom obvestil o stanju v pogovorih," je pojasnil v sredo v pogovoru s skupino novinarjev v Bruslju pred neformalnim srečanjem na Češkem. Rehn naj bi tako "spodbudil države članice, naj zagotovijo nadaljnjo podporo in spodbudo pri iskanju rešitve in kompromisa na evropski način. Dejstvo je, da so države članice EU zaskrbljene zaradi situacije, in to popolnoma razumem," je dejal Rehn. "Češko predsedstvo in države članice želijo rezultate," je še poudaril.

Češko predsedstvo je nakazalo, da pričakuje rezultate do 24. aprila, saj je na takrat preložilo pogajalsko konferenco s Hrvaško, ki je bila sprva napovedana za ta petek.
To bo prvič od decembra, ko je Slovenija preprečila odprtje ali zaprtje več poglavij v pogajanjih.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (66)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Bolivar
27. 03. 2009 16.36
ciaobella /Kar naj gredo v NATO...MI pa iz NATA....tako imamo vsaj možnosti prebroditi finančno krizo... CRO pa bo tako še mnogo prej BANKROTIRALA!/ Seveda bi bil Svet lepši brez orožja,ampak bi se morali za to odločiti globalno! Dvomim pa da bi z izstopom iz Nata kaj bolje shajali z finančno krizo?Mogoče bi bilo še slabše,kar poglej določene "nevtralne" države kot so Irska,Švedska,Finska,Avstrija,Švica(govorim za Evropo) katere namenjajo ogromne denarce za Obrambo države,kjub temu ,da jih nihče ne ogroža!!! Tako je Sloveniji vsaj delno prihranjeno ker se pri določenih vojaških vejah zanašamo na zavezništvo in svojih zmogljivosti ne razvijamo!
mobius
27. 03. 2009 14.06
Drugače pa se takoimenovanih velikih držav ne da zavajati, saj one tako vedo kakšni so odnosi saj jih tudi same krojijo stoletja prej na podlagi plemiških družin ki so vladale in še marsikje vladajo v teh državah ali pa danes preko velikih nacionalnih držav, mi mali narodi smo za njih male ribe, katere selijo iz enega ribnika v drugi vsake toliko časa. pz!!!
mobius
27. 03. 2009 13.46
ciaobella 27.03.2009, 08:21 3 1. Hrvaška NI demokratična in pravna država po kriterijih, ki veljajo v EU. 2. Hrvaška demokratska stranka, Stranka Prava in še nekatere politične stranke so ideološke naslednice NDH. 3. Hrvaška nikoli ni plačala vojne odškodnine za 2. svetovno vojno - še več NITI OPRAVIČILA SE NI NIKOLI. ND Hrvaška je bila na strani Nacistične Nemčije in zagrešila veliko zločinov proti človeštvu. Prav tako je Hrvaška med vojaško operacijo Nevihta ETNIČNO ČISTILA ozemlje in praktično izbrisala Srbsko prebivalstvo. 4. Hrvaška ne izpolnjuje zahtev Evropske komisije (pravni in ekonomski kriteriji). 5. Slovenija je za Hrvaško najbolj zaželen izgovor, ker tako prikrivajo svojo lastno nesposobnost izpolnjevanja kriterijev. Problem ni samo nesposobnost Hrvaških politikov, pač pa tudi zavestno zavajanje Evrope. 6. Slovenija je Hrvaško vedno podpirala. Medtem pa je Hrvaška iz leta v leto to podporo izkoriščala in prisvajala Slovenska ozemlja. 7. ISTRIA je zgodovinsko bila pod ITALIJANSKO upravo in je bila multietično območje skozi vso zgodovino. Večinsko prebivalstvo je bilo vedno ITALIJANSKO. Hrvatov je bilo približno toliko kot Slovencev a niso imeli nikakršnega vpliva v ISTRI.Poleg izgona Italijanov konec 2. svetovne vojne, je Republika Hrvaška po letu 91' dodatno naseljevala Hrvaške begunce na področje Istre in s tem spreminjala narodnostno strukturo ISTRIE. Istra je bila Italijanska samo po koncu 1. sv. vojne pa do kapitulacije Italije leta 1943, drugače pa je Istra bila stoletja pod Habsburžani in prej pod Benetkami, Italija kot država in narod pa obstaja od 19 st., se še spominjamo Garibaldija. Ve se kdo je Italiji dal Istro z delom Dalmacije in zakaj za časa 1. sv. vojne in dejansko je to bil zločin proti človeštvu in bi morali danes postaviti Angljio, Francijo itd. pred mednarodno sodišče, meje v bivši Jugi pa bi morali zarisati in sprejeti takšne kakršne so posamezni narodi po razpadu Avstro Ogrske prinesli v 1. Jugoslavijo. Istra nikoli v zgodovini ni bila Hrvaška. Prisvojili so si jo sami s pomočjo naših takoimenovanih komunistov, ki so mislili, da bo Jugoslavija večna in da meje niso pomembne. pz!!!!
vinadap
27. 03. 2009 12.47
Slovenci smo bili in bomo vedno boljši,smo tam kjer drugim še po tolikih letih ni uspelo. Vedno se sprašujem,le zakaj jim ni uspelo?
vinadap
27. 03. 2009 12.36
josip.hr. - ha,ha,res pišeš kot Hrvat. Če bi odločali drugi v EU,potem sploh nebi bilo blokade. Hrvaška je v podrejenem položaju in s tem se sprijaznite. V EU so drugačna pravila,kakor pa na Hrvaškem. Vam je Sanader prepovedal vse vrste referenduma in zate je to evropski duh kakor on vedno povdarja. Referendum je največja oblika demokracije s katero se izkaže ljudstvo. Pri vas to ne velja,kar me zelo spominja na temačne dni v letih 41 in 91.
vinadap
27. 03. 2009 11.22
ZagrebRocks - kaj pa ti sanjaš,kakšno dovoljenje Hrvaške? Zapomni si,za EU bo drugače. Kdo pa ste vi? Zakaj pa niste vstopili pred nami v NATO in EU? Ker ste nesposobni,samo jezik vas je,narediti pa ne znate čisto nič. Je Kacin včeraj prav povedal,ko je dejal,sedaj bo pa Evropa šele spoznala kaj je Hrvaška,mislil je za piranski zaliv. Umaknili se boste,to je zagotovo in dokončno. Slovenija je tista,ki vam komandira in ne Hrvaška.
sbosbo
27. 03. 2009 11.00
@bnam2707 ma ti spiš s tem londonskim memorandumom??:)
bnam 2707
27. 03. 2009 10.54
Teli pogledi in obrazi zgoraj so dovolj zgovorni.upam,da Slovenija ne bo nasedla na leporečju in podlegla pritiskom. Tega si Slovenija preprosto ne more privoščiti.Oni zunaj naj si raje preberejo londonski memorandum,tam je vse napisano!
ciaobella
27. 03. 2009 10.50
Kathy_tro 27.03.2009, 10:32 PRI NAS je daleč od DOBREGA....a vseeno ne moreš primerjati Golfa z DACIO!
maneno48
27. 03. 2009 10.44
Josip.hr a ti veš katera država na svetu je največja?
Kathy_tro
27. 03. 2009 10.32
ciaobella Kakšne bolane komentarje imaš... Pri nas ni nič boljše kot je na Hrvaškem. Po čem sklepaš, da smo Slovenci boljši? Dej prosim te, ne bluzi. Vsak je sebe vreden!
4evercvicek
27. 03. 2009 08.27
ciaobella - sanja prase o kukuruzu
ciaobella
27. 03. 2009 08.23
Kar naj gredo v NATO...MI pa iz NATA....tako imamo vsaj možnosti prebroditi finančno krizo... CRO pa bo tako še mnogo prej BANKROTIRALA!
ciaobella
27. 03. 2009 08.21
1. Hrvaška NI demokratična in pravna država po kriterijih, ki veljajo v EU. 2. Hrvaška demokratska stranka, Stranka Prava in še nekatere politične stranke so ideološke naslednice NDH. 3. Hrvaška nikoli ni plačala vojne odškodnine za 2. svetovno vojno - še več NITI OPRAVIČILA SE NI NIKOLI. ND Hrvaška je bila na strani Nacistične Nemčije in zagrešila veliko zločinov proti človeštvu. Prav tako je Hrvaška med vojaško operacijo Nevihta ETNIČNO ČISTILA ozemlje in praktično izbrisala Srbsko prebivalstvo. 4. Hrvaška ne izpolnjuje zahtev Evropske komisije (pravni in ekonomski kriteriji). 5. Slovenija je za Hrvaško najbolj zaželen izgovor, ker tako prikrivajo svojo lastno nesposobnost izpolnjevanja kriterijev. Problem ni samo nesposobnost Hrvaških politikov, pač pa tudi zavestno zavajanje Evrope. 6. Slovenija je Hrvaško vedno podpirala. Medtem pa je Hrvaška iz leta v leto to podporo izkoriščala in prisvajala Slovenska ozemlja. 7. ISTRIA je zgodovinsko bila pod ITALIJANSKO upravo in je bila multietično območje skozi vso zgodovino. Večinsko prebivalstvo je bilo vedno ITALIJANSKO. Hrvatov je bilo približno toliko kot Slovencev a niso imeli nikakršnega vpliva v ISTRI.Poleg izgona Italijanov konec 2. svetovne vojne, je Republika Hrvaška po letu 91' dodatno naseljevala Hrvaške begunce na področje Istre in s tem spreminjala narodnostno strukturo ISTRIE. 8. ITALIJA bo od Hrvaške zahtevala POVRAČILO odtujenega premoženja v naravi oz. po TRŽNIH CENAH nepremičnin. ITALIJA ne bo popustljiva in glede svojih zahtev ne bo sklepala kompromisov. ITALIJANI, ki v večini niso grešili v obdobju 2. svetovne vojne so ostali brez vsega in so bili IZSELJENI iz ISTRIE in DALMATIE. Italija se odškodninskega fonda v katerega je vplačevala bivša SFRJ ni dotaknila in se ga tudi ne bo. 9. Slovenija bi morala od Hrvaške zahtevati, da v svojo ustavo zapiše Slovence, kot sestavni del multietične ISTRIE in ji podeliti AVTONOMEN STATUS, ki bi s časoma vodil v Samostojnost te regije. ISTRIA ni NIKOLI in NIKOLI NE BO HRVAŠKA! Slovenci niso manjšina na Hrvaškem. Slovenci so konstitutivni narod ISTRIE!
ciaobella
27. 03. 2009 08.20
Kar naj vstrajajo.... ....bomo vstrajali tudi MI!
prespor
27. 03. 2009 00.19
kakršnakoli že je, tvoja ni tale država, he he... LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL
prespor
27. 03. 2009 00.19
ves se tresem... :)
IztokU
27. 03. 2009 00.09
js pa ne dojamem tega da vidim ene res neprimerne komente..mislim ej absurd
zogby
27. 03. 2009 00.01
Folk ,baje so maldiča ujel v Keniji,sam se morte preselt na portal "Svet" če želite sodelovati v vroči debati,ajd SLOVENIJA ODKOD LEPOTE TVOJE!!! :)
prespor
27. 03. 2009 00.00
hvala Bogu smo mi na severnem bregu, he he... :))