V Italiji so več dni zapored beležili hude nalive z vetrom, ki je dosegel tudi več kot sto kilometrov na uro. Najhujšo škodo beležijo v Liguriji, Lombardiji, Furlaniji-Julijski krajini in v Benetkah, ki so že v ponedeljek doživele najhujše poplave v zadnjih desetih letih, poplavljenih je bilo več kot 70 odstotkov mesta, gladina vode se je ustavila pri 156 centimetrih.
Število smrtnih žrtev se je v Italiji povzpelo na deset, eno osebo še vedno pogrešajo. Na severu države je v zemeljskem plazu v mestu Dimaro umrla ženska, v mestu San Martin na Južnem Tirolskem je umrl prostovoljni gasilec, ko je med posredovanjem nanj padlo drevo. Na plaži Cattolica blizu San Marina je umrl 63-letni deskar na kite surfu, ko ga je močan sunek vetra vrgel na čeri. V Kalabriji pogrešajo še moškega, potem ko so na čereh odkrili njegov prazen čoln. Že v ponedeljek je umrlo šest oseb. Južno od Rima in Neaplja so štiri osebe umrle, ko je nanje padlo drevo. V bližini ligurijskega pristanišča Savona je zaradi odtrganega dela fasade življenje izgubila 88-letnica, v pokrajini Belluno na severu države pa moški.
Močan veter je na severu Italije lomil drevesa in povzročil ogromno škodo. Slike s prizadetega območja prikazujejo celotna območja popolnoma podrtih dreves.
Številni brez elektrike, zaprta so pristanišča, letališča in šole
V pokrajini Furlanija-Julijska krajina je po navedbah lokalnih oblasti brez elektrike ostalo 23.000 gospodinjstev, okoli 20.000 gospodinjstev pa je brez nje ostalo tudi v Liguriji. Tam so zaradi ujme zaprli tudi vsa pristanišča, tudi največje v Genovi, kjer je zaprto tudi letališče, saj je med nevihto na vzletno-pristajalno stezo naneslo številne razbitine.
V pokrajini Trento so v kraju Dimaro zaradi narasle rekle evakuirali 200 ljudi. V ponedeljek je okoli 5800 gasilcev po vsej državi skupno opravilo več kot 7000 intervencij, med drugim so posredovali pri poplavah, zemeljskih plazovih in odstranjevanju padlih dreves.
Tiskovna predstavnica Evropske komisije je Italiji izrazila sožalje in dejala, da je Bruselj "pripravljen nuditi vso mogočo pomoč in podporo".
Neurje je terjalo življenja tudi na Malti. V razburkanem morju sta utonila Nemka, ki se je potapljala blizu otoka Gozo, in 85-letni ribič, ki je lani prejel nagrado, ker je iz morja rešil utapljajočega se moškega.
Hrvaška: orkanski veter in sedemmetrski valovi
Hrvaška občini Cestica, ki se nahaja na meji s Slovenijo, se je znašla pod vodo. Poplavljati je začela reka Drava. Policija je s tega območja po poročanju Index.hr evakuirala približno 20 oseb, Dnevnik.hr piše o evakuaciji družin iz petih hiš, ki so najbolj ogrožene. Na terenu pa so že gasilci, ki budno spremljajo situacijo. Omenjena občina naj bi bila za zdaj edina ogrožena, natančneje zaselka Lovrečan otok in Brezje, ki sta že poplavljena. Vodostaj Drave pa na tem območju še vedno narašča, hrvaške pristojne službe tako največ težav pričakujejo jutri.
V ponedeljek so sicer hrvaški vremenoslovci za celotno Istro in Dalmacijo razglasili rdeči alarm. Največ težav sta povzročila orkanski veter in visoki valovi. V nacionalnem parku na Brionih je ostalo ujetih okoli 100 turistov in zaposlenih. Ladja je z otoka proti Fažani izplula ob 15. uri, a zaradi slabega vremena ni mogla pristati na celini, zato se je vrnila. Po večurnem čakanju so pozno zvečer vendarle srečno prispeli v Fažano, ki je zaradi valov in visoke plime pod vodo. Pod vodo sta tudi otoka Hvar in Krk, prebivalci Šibenika in Zagore pa so ostali brez elektrike. Veter je podiral drevesa in odkrival strehe.
"Orkanski jugo je na odprtem morju povzročil do šest in sedem metrov visoke valove," je povedala vodja Jadrolinije v Splitu Jelena Ivulić. V mestu Labin blizu Rabca so zabeležili sunek vetra z močjo 160 km/h.
V Dubrovniku je pihal jugo s sunki do 115 kilometrov na uro, tamkajšnji prebivalci pa so poročali tudi o zemeljskem plazu, ki je zasul eno od glavnih cest v mestu. Nekatera območja zaradi uničenih napeljav niso imela električne energije.
V Splitu so gasilci posredovali zaradi podrtih dreves, veter je prevračal smetnjake, večje materialne škode pa ni bilo.
Iz Istre večinoma prihajajo poročila o materialni škodi in izpadih elektrike. V Pulju je bila poškodovana ena ženska, na katero je zaradi močnega vetra padlo drevo.
Pod vodo sta se znašla tudi riva in mestna tržnica v Reki. Močan veter je odkril streho športne dvorane Veli Jože v Poreču. Poškodovan k sreči ni bil nihče, materialna škoda pa je velika. Poleg tega je močan veter uspel celo premakniti montažno krožišče ob trgovskem centru Lidl, zaradi česar je promet za nekaj časa obstal. Poplavljeni so še deli Vrsarja in Rovinja.
Avstrija: padajoče drevje in izpadi elektrike
Močno deževje in orkanski veter sta povzročala težave tudi na avstrijskem Koroškem. Najhuje je bilo zaradi številnih naplavin grušča in podrtih dreves. Na območju Špitala ob Dravi je bilo 17 krajev odrezanih od sveta.
V Modrinji vasi je civilna zaščita zjutraj sprožila alarm, saj so se bali, da bi se lahko porušil nasip. Tega so medtem že utrdili, lokalne oblasti pa ne pričakujejo, da se bo nivo vode še vidneje dvignil. Lokalne oblasti so še ocenile, da je škoda manjša, kot so sprva pričakovali.
Zaradi škode na progi bosta do popravila ostali zaprti železniška proga na avstrijski strani Karavank in povezava med Špitalom in Lienzom ter brennerska železniška povezava na Tirolskem, ki povezuje kraja Innsbruck in Matrei v Italiji.
V deželi Spodnja Avstrija so imeli težave z električno oskrbo. Ponoči je bilo brez elektrike do 3000 odjemalcev, saj je podrto drevje prekinilo dobavo. Pri ponovni vzpostavitvi omrežja pomagajo tudi gasilci. Na avstrijskem Štajerskem pa je brez elektrike ostalo okoli 6000 gospodinjstev, najhuje je bilo med drugim v okrajih severno od Gradca.
V deželi Solnograško so gasilci v več kot 200 akcijah umikali podrto drevje in pomagali pri odkritih strehah. Med drugim so sprožili alarm pri kraju Muhr, kjer je Mura prestopila bregove in poplavila središče mesta. O škodi pa poročajo tudi s Salzburške trdnjave, odkrilo je namreč več delov strehe ter poškodovalo kamine.
V Predarlski so morali sinoči gasilci na teren več kot 40-krat, večinoma so odstranjevati podrto drevje. V deželi Zgornja Avstrija pa so imeli več kot 190 gasilskih akcij.
V Franciji več kot 200.000 gospodinjstev brez elektrike
Močno sneženje, nenavadno za ta letni čas, je povzročalo številne težave v osrednji Franciji, kjer je zapadlo do 40 centimetrov snega. Sneg je povzročil pravi kaos na cestah, brez elektrike pa je ostalo več kot 200.000 gospodinjstev. Najhuje je v regijah Auvergne Rhone Alpes, Centre Val de Loire in Centre Limousin v osrednjem delu države ter na Korziki.
Iz elektropodjetja Enedis so sporočili, da je brez elektrike 195.000 gospodinjstev. "Naše ekipe so na terenu, da bi čim prej znova vzpostavili dobavo elektrike," so sporočili. "Razmere se hitro spreminjajo, določena območja še niso dostopna," je povedal tiskovni predstavnik.
V departmaju Haute-Loire je zaradi močnega sneženja na eni od regionalnih cest obtičalo več kot 800 avtomobilov. France24 poroča, da je več sto voznikov zapustilo svoja vozila ter poiskalo zatočišča, številni so na Facebooku objavljali prošnje za pomoč. Na območju Lyona je obstal železniški promet.
Oblasti so ob zgodnjem začetku zime izdale opozorilo druge najvišje stopnje. Voznikom so svetovali, naj se na pot ne odpravljajo brez zimske opreme. Na Korziki, kjer elektriko dobavlja podružnica omenjenega podjetja EDF, je po divjanju neurja Adrian brez elektrike ostalo 21.000 odjemalcev. Na jugu Francije so izdali opozorilo pred močnim dežjem in poplavami.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.