Tujina

Hrvaška vlada potrjena

Zagreb, 12. 01. 2008 09.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Po enajsturni razpravi so v saboru z 82 glasovi za in 62 proti izglasovali novo hrvaško vlado.

Po enajsturni razpravi so v saboru z 82 glasovi za in 62 proti izglasovali novo hrvaško vlado. Po izglasovanju so ministri, premier in podpredsedniki svečano zaprisegli.

Ivo Sanader je na svečano zaprisego prišel v spremstvu svoje soproge in se zahvalil vsem, tako kritikom kot podpornikom. Povedal je, da je čutil potrebo, da se vse konstruktivne predloge, ne glede na to kdo jih je predlagal, upošteva. Predsednik SDP-ja Zoran Milanović je v svojem zaključnem govoru tako državi kot vladi zaželel veliko sreče, vendar za vlado ni upanja, je zaključil.

Sanader predstavil program

Mandatar za sestavo nove hrvaške vlade Ivo Sanader je v saboru predstavil program prihodnje vlade in kandidate za ministre, ob tem pa izpostavil pomen enotnosti v parlamentu glede strateških ciljev države. Napovedal je tudi pospešitev predpristopnih pogajanj Hrvaške z Evropsko unijo.

Kot je poudaril predsednik zmagovalke na parlamentarnih volitvah 25 novembra lani, Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ), Sanader, bo njegova vlada pospešila pogajanja z Evropsko unijo, Hrvaška pa bo tudi čim prej izpolnila vse zahteve iz pogajalskega procesa in izvedla potrebne reforme. Ob tem bo sabor imel osrednji položaj kot vrhovno zakonodajno telo, je dejal Sanader. Med drugim je izpostavil, da je glavni cilj vlade tudi stabilna gospodarska rast in zmanjšanje stopnje brezposelnosti v državi.

"V skladu z evropsko prakso bomo uredili vsa odprta vprašanja s sosednjimi državami, vključno s tistimi, ki jih imamo s Slovenijo, in sicer v skladu z že znanim postopkom, da bi se obrnili k tretji strani," je povedal mandatar, ki je v svojem nagovoru posvetil več pozornosti zunanji kot notranji politiki Hrvaške.

Predsednik največje opozicijske stranke, Socialdemokratske stranke (SDP), Zoran Milanović je po nastopu Sanaderja, zatrdil, da bodo socialdemokrati podprli strateške cilje države, kot sta članstvo v EU in zvezi Nato. Kot je dodal, je bil SDP pred dvema letoma eden izmed pobudnikov takojšnje uveljavitve hrvaške ekološko-ribolovne cone (ERC) v Jadranu tudi za članice EU, ampak takrat niso vedeli za dokument, ki ga je Hrvaška podpisala v Bruslju.

Gre za podpis na zapisnik iz junija 2004, ko se je Hrvaška obvezala, da ne bo uveljavila ERC za države unije. Milanović je ocenil, da Hrvaška mora spoštovati sprejete obveznosti, če že obstajajo glede ERC. Če vlada misli, da ne obstajajo, potem je treba javno povedati, za kaj se gre, je dejal Milanović.

Zasedanje hrvaškega sabora
Zasedanje hrvaškega sabora FOTO: Reuters


Sanader predstavil vlado

Kot je predlagal Sanader, ima njegova druga zaporedna vlada štiri namesto dosedanjih dveh podpredsednikov. Podpredsednica vlade in ministrica za družino, veterane vojne in medgeneracijske solidarnosti je ostala Jadranka Kosor, tako kot podpredsednik Damir Polančec, ki bo hkrati minister za gospodarstvo. Nova podpredsednika pa sta Đurđa Adlešič iz Hrvaške socialno-liberalne stranke (HSLS) in Slobodan Uzelac iz Samostojne demokratske srbske stranke (SDSS).

Hrvaška je dobila tudi novega ministra za zunanje zadeve in evropske integracije, ki naj bi postal Gordan Jandroković (HDZ), pa ministra za zdravstvo Darka Milinovića (HDZ), medtem ko bo Damir Bajs iz Hrvaške kmečke stranke (HSS) vodil novo samostojno ministrstvo turizma. Novo ministrstvo bo tudi za regionalni razvoj, gozdarstvo in vodno gospodarstvo, ki ga bo vodil dosedanji kmetijski minister Petar Čobanković.

Minister za kmetijstvo, ribištvo in ruralni razvoj je Božidar Pankretić (HSS), ki je bil kmetijski minister v koalicijski vladi pokojnega premiera Ivice Račana. Ostala ministrstva bodo vodili dosedanji ministri.

Finančni minister bo še naprej Ivan Šuker (HDZ), minister za morje, promet in razvoj Božidar Kalmeta (HDZ), ministrica za varstvo okolja, prostorno ureditev in gradbeništvo Marina Matulović Dropulić (HDZ), ministrica za pravosodje Ana Lovrin (HDZ), minister za kulturo Boži Biškupić ter minister za izobraževanje, znanost in šport Dragan Primorac (HDZ).

Branko Vukelić (HDZ) je po položaju na gospodarskem ministrstvu prevzel obrambno ministrstvo, ki ga je vodil Berislav Rončević (HDZ). Slednji je novi minister za notranje zadeve.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

hot-shot69
13. 01. 2008 23.05
Hrvaško mišlenje kar se tiče 2sv vojne je meni veliko lepše od Slovenskega. Ustaši, komunisti = klavci, Hrvaški domobrani = patrioti
inexslo@hotmail.com
13. 01. 2008 19.54
dejan84 tudi sam sem razmišljal tako, sam nisem vedel kje preveriti drugače je pa zelo zanimivo videti 3 skupine narečja hrvaškega jezika-čakavski štokavski kajkavski, nekam hudo sposojeni zgledajo
kriss714@amis.net
12. 01. 2008 23.54
V nobenem primeru ni hrvaška primerna za EU. Žal.
HiddenThief2
12. 01. 2008 23.46
mislim, da je to velika krivica ce bi rad kr vse hrvate enacil z ustasi. Vecina prebivalcev obmorskih predelov je bila s partizani, to so bli hrvaski srbi in pa dalmaticni vec al manj. V dalmaciji je ze tako ali tako tradicionalno rdeca. Zdej je mal drugace mogoce z uvozom ekstremistov iz bosne.
inexslo@hotmail.com
12. 01. 2008 13.43
smash2004 | 12.01.2008 | 13:33 smash, da ampak teh ustašev je bilo nekam veliko se ti ne zdi?? domobrancev je bilo koliko 15 000 ali kok?? zakaj pa potem v vsai slovenski malo večji luknji leži po 1000 predvsem ustaških žrtev???ni tako neumno trditi, da jih ni več 100 000 tisoč, in koliko jih je zbežalo v argentino ipd, koliko se jih je prelevilo v komuniste.večino naroda, je bilo z ustaši in povojni so bosankse partizane takoj označili za hrvaške, malo beri knjige, koliko je na hrvaškem danees živo ustaštvo in koliko v sloveniji domobrantsvo-tudi 1 filmčka o domobrancih nisem videl na netu, o ustaških*junakih* jih je pa polno, in n epozabi *velika hrvatska* je bila živa še 1992 leta
Torpedo
12. 01. 2008 13.33
bnam 2707: na drugi strani so bili ustaši, ne pa hrvati..in pravtako pri nas domobranci, ne pa slovenci
neznan13@gmail.com
12. 01. 2008 13.17
hrvati ne morejo v EU, ker bi s tem izgubili del svoje suverenosti in bojo za druge članice tečni kot poljaki s svojo katoliško vero. kdo jih bo pa poslušal? sej bo EU enkrat dojela v kaj se spušča, na najbol ranljiv del evrope, ki ne more biti tako hitro po vojni združen.
bnam 2707
12. 01. 2008 13.05
meki:to se nebo zgodilo.Hrvaška samodejno nebo razveljavila ERC! V to jih bo prisilila samo EU z politiko korenčka in palice1 Sedaj se še kar sprenevedajo,da so kdaj kaj podpisali!Po njihovo nekak zapisnik.res so smešnik.
bnam 2707
12. 01. 2008 12.55
Vse kaže,da hrvaška misli,da se EU pogaja za vstop v Hrvaško!?Tile južni balkanski sosedje so pa res za hece,ker mislijo,da so center Evrope in,da je vse podvrženo temu!Res se smešijo s to svojo nezrelo politiko. Je pa res,da so bili v drugi sv.vojni na drugi strani,da so vojno izgubili.ter da še do danes niso podpisali kapitulacije.Nasprotno,prisvojili so si ogromno ozemlja,ki pa tudi pod razno ni njihovo nikoli bilo!
doki007@email.si
12. 01. 2008 12.38
ha ha ha ,...prvo se bodo moral ta naša j... sprijaznit, da so v podrejenem položaju ,....in da ne morajo oni postavljat pogojev ,....!!!! -----če hočejo v>EU bodo moral delat tako kot bodo drugi igrali............!!! -----
Meki
12. 01. 2008 12.19
Se pravi bodo ERC umaknili in vsi jim bomo ploskali kako dobro sodelujejo z EU. Kot sem že na začetku rekel da bo...