Hrvaška reprezentanca je dočakala svoj prvenec na 21. svetovnem nogometnem prvenstvu v Rusiji. Navdušili so z borbeno igro, a na koncu ostali brez zlatega grala. Navkljub porazu veselo vzdušje na hrvaških ulicah in trgih ne pojenja, večtisočglava množica ljudi, odeta v rdečo-belo šahovnico, je z glasnimi aplavzi pospremila tudi uradno podelitev srebrnih medalj. Največji aplavz so, pričakovano, namenili kapetanu reprezentance Luki Modriću. Slednjemu je s solzami v očeh čestitala tudi hrvaška predsednica Kolinda Grabar Kitarović. "Žalosten sem, ker smo izgubili, a ponosen na vse, kar smo naredili v Rusiji," je po koncu tekme dejal Modrić, ki je postal tudi najboljši igralec prvenstva. "Ni lahko izgubiti, počakati moramo, da se čustva pomirijo. Bili smo boljša ekipa celotno tekmo, a vendar so nas pokopali ti nesrečni goli. No, Francozi zdaj slavijo, mi smo pa ponosni," je s solzami v očeh in drhtečim glasom povedal za hrvaško nacionalno televizijo.
Plenković po porazu hrvaške reprezentance: 'Zame so oni svetovni prvaki'
Skupaj z navijači, ki so preplavili središče Zagreba, pa je za hrvaške nogometaše pesti stiskal tudi hrvaški premier Zoran Plenković. "Zame so oni svetovni prvaki, bili so sijajni. Francija je imela v prvem polčasu srečo, kasneje pa so dali dva krasna gola. Borba je bila močna, a to je šport," je dejal po koncu finalnega obračuna. "To je za Hrvaško velik uspeh in zato moramo biti zelo, zelo zadovoljni," je še ponosno dodal.
Čeprav so Hrvati ostali brez naslova svetovnega prvaka, se torej rajanje na domačih ulicah nadaljuje. Tudi drugo mesto je namreč še vedno zgodovinski uspeh. Hrvaška je namreč po letu 1950 najmanjša država po prebivalstvu, ki si je priborila finale. S tokratnim uspehom pa so naredili še korak več od legendarne generacije iz leta 1998, ko so na prvenstvu v Franciji zasegli tretje mesto.
Od valov navdušenja do zaskrbljenih pogledov
Čeprav so Francozi hrvaškim nogometašem nasuli kar nekaj golov, pa ponos navijačev kljub temu ni skopnel. Vzdušje se je sicer po prvem zadetku Francozov nekoliko umirilo, po izenačenju Hrvatov pa je znova zavladala prava evforija. Zadnje minute prvega polčasa hrvaški izbrani vrsti ponovno niso bile naklonjene, po uspešno izvedeni enajstmetrovki Francozov so obraze veselja hrvaških navijačev zamenjali zaskrbljeni pogledi.
Drugi polčas so Francozi z dvema novima zadetkoma ponovno poskrbeli za napetost in živčno gizenje nohtov zbrane množice. Zaskrbljene poglede in sklonjene navijaške glave je presenetil zadetek Maria Mandžukića v 59. minuti. Čeprav se borbenost hrvaških nogometašev na koncu ni odrazila v močno želeni zmagi in osvojitvi zlatega pokala, so navijači domače heroje po zadnjem sodniškem žvižgu vendarle nagradili z bučnimi aplavzi, ozračje pa so napolnile tudi dimne bakle.
Z izbrano vrsto selektorja Zlatka Dalića dihala celotna država
Noro vzdušje je sicer hrvaška mesta, trge in ulice spremljalo ves dan. Dopoldanske dežne kaplje so kar hitro zamenjali sončni žarki, navijaška vročica pa je popoldne dosegla vrhunec, ko se je na Trgu Bana Jelačića zbralo več kot 10.000 navijačev, ki so vsi v en glas vpili "Mi, Hrvati!" in s ponosom dvigovali hrvaške zastave. Ne samo Zagreb, tudi druga hrvaška mesta, kot so Zadar, Pula in Split, so bučno spremljala veliki finale, ki se je ob 17. uri začel na stadionu Lužniki v Moskvi. Z izbrano vrsto selektorja Zlatka Dalića je resnično dihala celotna država. Različne napise podpore s hrvaškim simboli je bilo moč opaziti v mnogih mestih kot tudi v hribih, zraven prometnic in drugod. Na zagrebški vpadnici v središču mesta so celo znani zagrebški vodnjaki plesali v luči razpoznavnih hrvaških rdeče-belih kvadratkih.
Evforije še ni konec, prihaja 'sprejem vseh sprejemov'
Prenos tekme sredi hrvaške prestolnice so spremljali tudi navijači iz Slovenije, Madžarske, Avstrije in celo Azije. Večtisočglava množica je začetek tekme dočakala s plesom in prepevanjem navijaških pesmi. Nekateri so med glasnim navijanjem v zrak dvigovali posode, v katerih so se hladili šampanjci. Dogajanje na Trgu Bana Jelašića je v živo spremljala tudi novinarka oddaje 24UR Nika Kunaver.
Tamkajšnje vzdušje je opisala kot neverjetno, po njenih besedah pa so bo prepevanje in rajanje na ulicah nadaljevalo pozno v noč in trajalo še ves ponedeljek, ko za hrvaške nogometaše pripravljajo "sprejem vseh sprejemov". Na Trgu Bana Jelačića naj bi se zbralo 100.000 ljudi, številni bodo imeli tudi dela prost dan, k čemur je delodajalce pozval celo premier Plenković.
Prestavili so celo popoldanske maše
Zgodovinskemu dogodku so se prilagodile tudi trgovine na Hrvaškem, ki so delale po skrajšanem urniku, da bi zaposleni lahko spremljali tekmo. Nogometni evforiji so se prilagodili tudi v nekaterih hrvaških katoliških cerkvah in celo prestavili popoldanske maše na uro po tekmi, da bi vernikom omogočili ogled tekme.
Patriotski duh je ves dan preveval tudi radijske in televizijske postaje, na katerih so odmevale tudi domoljubne pesmi.
V Moskvi kar okoli 15.000 Hrvatov
Finalne tekme v Moskvi se je udeležilo kar 15.000 hrvaških navijačev, med katerimi se jih je približno 2.000 v rusko prestolnico odpravilo včeraj zvečer s posebnimi poleti iz Zagreba. Na enem od letal je bila tudi hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović, ki se je zahvalila Rusiji za gostoljubje, Ruse pa povabila, naj tudi oni navijajo za Hrvaško. "Hvala, Rusija! Prihajamo!", je objavila na svojem facebook profilu ob fotografiji, na kateri je na letalu s skupino hrvaških navijačev, ki so vsi oblečeni v rdeče-bele kocke.
KOMENTARJI (110)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.