Ekonomska kriza je dodobra pretresla Hrvaško. In napoved za naslednjih nekaj mesecev tudi ni rožnata. Zato hrvaška vlada razmišlja o prodaji Brionov, je v četrtek pisal italijanski Il Piccolo. Strokovnjaki ocenjujejo, da bi za otoke v teh časih lahko prejeli od 800 milijonov do 1,2 milijarde evrov. Poleg prodaje ''dvanajstih draguljev'', kjer je bila nekoč tudi poletna rezidenca maršala Tita, naj bi se na trgu znašel tudi otok Krk.
Na pisanje italijanskega časnika pa so se že odzvali na Hrvaškem. ''Nacionalni park Brioni vsekakor niso na prodaj, o tem nimam nobenih informacij in tudi osebno mislim, da se kaj takega ne more zgoditi,'' je povedal Eduard Kolić, direktor Nacionalnega parka Brioni.
''Zakon o varstvu narave pravi, da se tam ne sme graditi nobenih vil, lahko pa se obnovijo že obstoječi hoteli in obstoječe vile,'' je še povedal Kolić.
Kakor koli že, ljudje so prepričani, da se lahko vse proda, vprašanje je le cena. ''Cena je vsekakor mnogo višja od dveh milijard dolarjev ali evrov,'' je povedal Lenko Uravić, vodja odseka za gospodarstvo Istarske županije.
''Vse ima svojo tržno ceno, nič ni tabu ali svetost. Jaz bi vsekakor Brione prodal nazadnje, ker se morajo oplemenititi, vanje je treba vlagati, oni so tisti, ki privabljajo kapital,'' je še povedal Uravić.
Kot še piše Dnevnik.hr, so Brioni najverjetneje najbolj vredni arhipelag Hrvaške in ideja o njihovi prodaji, bi lahko naletela na številna nesoglasja.
Brioni so skupina štirinajstih majhnih otokov ob zahodni hrvaške obali Istre, od katere jih ločuje dva kilometra široki Fažanski kanal, v severnem Jadranskem morju. Brione sestavljajo največja otoka Veliki Brijun in Mali Brijun ter še dvanajst manjših otokov: (Sv. Marko, Gaz, Obljak, Supin, Galija, Grunj, Vanjski, Pusti Otok (Madona), Vrsar, Sv. Jerolim, Krasnica (Vanga) in Kotež).
KOMENTARJI (108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.