Hrvaška policija se je v izjavi odzvala na trditve nigerijskih študentov, ki trdita, da sta se v bosanskem migrantskem centru znašla po tem, ko ju je hrvaška policija nezakonito in z grožnjami izgnala iz Hrvaške.
Peterica Nigerijcev se je na Hrvaškem udeležila tekmovanja v namiznem tenisu
"Izjave, da hrvaška policija ravna in vrednoti posameznike na podlagi barve kože, so nesprejemljive in jih odločno zavračamo! Policija je preverila obtožbe o domnevnem ravnanju z nigerijskimi državljani 17. novembra v Zagrebu. Dan kasneje, 18. novembra sta se odjavila iz hostla v Zagrebu in odšla," so zapisali policisti v izjavi, poroča Index.hr.
Policija je ponovila informacije, ki jih imajo glede tega primera. Potrdili so, da je peterica nigerijskih državljanov vstopila na Hrvaško 12. novembra ter se udeležila športnega tekmovanja. Kot so dodali sta profesor in eden tekmovalec državo po tekmovanju zapustila na legalen način, medtem ko je eden od sodelujočih zaprosil za azil.
'Dvojica se je v Zagreb vrnila dan prej kot ostali'
Po besedah policije, sta se Nigerijca, ki sta končala v migrantskem taborišču, po tekmovanju v Pulju v Zagreb vrnila dan prej kot preostali člani ekipe.
"16. novembra sta se tako prijavila v hostel in ga 18. zapustila. Poravnala sta vse račune, vzela stvari in dokumente ter odšla neznano kam," so dejali in dodali: "Kot popolnoma netočno zavračamo informacijo, da so njuni dokumenti ostali v hostlu in da so zagrebški policisti zoper njiju vodili postopek."
Podatkov o tem, da bi državo zapustila, policija nima, prav tako pa oseb z njunimi imeni in priimki niso obravnavali niti policisti, ki delujejo na področju boja proti nezakonitim migracijam, so še dodali.
Letos so Hrvati preprečili vstop devetim Nigerijcem
Policija je še dodala, da je eden izmed Nigerijcev, ki mu je pretekla viza, poskušal dvakrat vstopiti v Slovenijo, a neuspešno. Šlo naj bi za tekmovalca, ki je zaprosil za azil. 18. novembra se je zglasil na policijski postaji Zagreb in povedal, da je izgubil potni list. "V zaključenem postopku je dobil dovoljenje za izstop iz države, vendar se je 27. novembra vrnil v isto policijsko postajo in zaprosil za azil. Trenutno se nahaja v sprejemnem centru za iskalce mednarodne zaščite Porin."
Na postaji so mu ponudili, da kontaktirajo nigerijsko veleposlaništvo, a je to zavrnil. Dodali so še, da je kasneje pokazal potni list, za katerega je trdil, da ga je izgubil.
Policija je še opozorila, da državljani tretjih držav, ki prejmejo vizo za določen namen, pogosto poskušajo oditi naprej v druge države EU. "Vsi Nigerijci so imeli povratne letalske karte za 17. november, a le dva sta državo zapustila, trije pa so možnost za legalen odhod iz države zamudil. To vzbuja dvom o njihovih dejanskih namerah," zaključuje policija, še piše Index.hr. Hrvaški policisti so se že prej srečali s podobnimi poskusi in zlorabami sodelovanja na določenih športnih dogodkih na Hrvaškem.
Letos so pri poskusu vstopa na Hrvaško zavrnili že devet Nigerijcev.
KOMENTARJI (136)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.