Hrvaška se je znašla v absurdnem položaju, da bodo o njenem vstopu v Nato odločali slovenski in ne hrvaški volivci, piše današnji Novi list. Globus ocenjuje, da bo v primeru slovenskega referenduma Zagreb okrepil svojo pozicijo v pogajanjih z Evropsko unijo. Novi list opozarja, da je hrvaška vlada zavrnila vse civilnodružbene pobude za razpis referenduma o vstopu Hrvaške v Nato. Javnomnenjske raziskave so namreč kazale, da tudi tretjina volivcev nasprotuje članstvu svoje države v severnoatlantskem vojaškem zavezništvu.
Sicer pa reški časnik v ločenem tekstu ocenjuje, da je o ratifikaciji protokola o vstopu Hrvaške v Nato odvisen tako mednarodni ugled Slovenije kot osebni politični ugled premiera Boruta Pahorja, ki je "podžgal ogenj, zdaj pa mora gasiti požar". "Populist Marjan Podobnik, in ne slovenski premier, odloča o vstopu Hrvaške v Severnoatlantsko zavezništvo," poudarja Novi list.
Kot poudarja zagrebški tednik Globus v svoji zadnji številki, je Ljubljana dobila več kot jasne signale, da se od nje pričakuje, da spusti Hrvaško v Nato. V primeru razpisa referenduma in če bo Hrvaška zamudila prihodnje srečanje na vrhu zveze Nato, bi se položaj Zagreba močno okrepil v pogajanjih z EU, ocenjujejo ter dodajajo, da se tega zaveda tudi premier Pahor. V tedniku še dodajajo, da Hrvaška veliko izgublja zaradi slovenskega oviranja, "ni pa treba pozabiti", da je tudi sama sebe v preteklosti še veliko bolj ovirala.
Tudi o črnem scenariju
Današnji Vjesnik ocenjuje, da Hrvaška po epizodi s slovenskim referendumom lahko pričakuje več razumevanja in podpore v prizadevanjih za odpravo slovenske blokade hrvaških pogajanj z EU. "Poleg tega zaradi tolikšne negativne politične energije v Sloveniji urejanje obmejnega vprašanja postaja uresničljivo le na ustreznem mednarodnem sodišču, na katerem so svoje spore civilizirano uredile mnoge druge države. Tako bo igra z referendumom za Slovenijo lahko predstavljala tudi začetek procesa soočanja z lastnimi političnimi blodnjami glede meje s Hrvaško," so zaključili v Vjesniku.
Jutarnji list piše, da je "idealen scenarij" ta, da bo slovenski parlament danes zavrnil referendumsko zahtevo in sprejel izjavo SLS, medtem ko bi Podobnik umaknil zahtevo za referendum ter bi bil zakon o ratifikaciji takoj veljaven in bi Hrvaška vstopila v Nato.
Kot "realen scenarij" pa navaja možnost, da bo parlament zavrnil referendumsko zahtevo in izjavo SLS. Potem bi Podobnik začeli zbirati podpise, vendar mu to ne bo uspelo in bo Slovenija po hitrem postopku poslala potrjeni protokol v Washington. Zagrebški časnik dodaja tudi "črni scenarij", po katerem bi Podobnik zbral 40.000 podpisov, na referendumu pa bi se njegove želje potrdile.
Vojna na Facebooku
Tudi britanska medijska hiša BBC se je razpisala o sporu med Hrvaško in Slovenijo. Poudarjajo, da Slovenija kot nekdanja članica Jugoslavije zaradi majhnega zaliva v Jadranu blokira pogajanja Hrvaške za vstov v Nato in EU. Menijo tudi, da je Piran mesto s pridihom arhitekture Benetk, poleg tega pa ga zlahka zgrešimo na zemljevidu.
BBC poudarja, da je Slovenija sicer majhna država, vendar pa ima v sporu močnejšo pozicijo kot hrvaška, saj kot članica EU lahko zavrne vstop Hrvaške v EU. Izpostavili so še dejstvo, da v času vojn na Balkanu na srečo ni prišlo do spopada med državama.
So se pa po poročanju medijske hiše BBC pojavile prave bitke na internetu, in sicer v okviru socialne spletne mreže Facebook. Več kot 40 tisoč Hrvatov je tako pozvalo k bojkotu slovenskih produktov. "Ne ljubim Slovencev, ker se do nas vedno obnašajo, kot da smo sovražniki. So majhna država in zaradi tega so zafrustrirani. Želijo tudi hrvaško obalo," je za BBC dejala neka ženska. Navkljub napetostim med državama pa se je pojavila tudi skupina, ki propagira prijateljstvo med državama z naslovom Slovenija + Hrvaška = Najboljši prijatelji, so še zapisali na strani BBC.
Balkanske zamere
Nemški dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) danes v članku z naslovom Slovenija hoče preprečiti vstop Hrvaške v Nato opisuje zaplet s potrditvijo vstopa Hrvaške v zavezništvo. Slovenski skrajni nacionalisti ogrožajo časovni načrt širitve zveze Nato, piše FAZ.
Dodajajo še, da bi bila lahko Hrvaška po Makedoniji, ki je lani doživela veto Grčije, že druga država Zahodnega Balkana, ki bi ji zaradi "balkanskih zamer spodletel vstop v zavezništvo". Časnik izpostavlja še razliko med primeroma Makedonije in Hrvaške, saj je v prvem vstop preprečila grška vlada, medtem ko sta v Sloveniji vlada in parlament vstop Hrvaške potrdila.
KOMENTARJI (163)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.