Vročinski val ima trenutno v primežu kar precejšen del Evrope, a najvišje temperature po podatkih meteorologov pestijo naše južne sosede. Na Lastovu so se v petek prebudili v 33, v Dubrovniku pa v 32 stopinj Celzija. Tako imenovani tropski noči bo sledil vroč konec tedna. V Slavoniji čez vikend pričakujejo tudi do 45 stopinj Celzija, kar naj bi predstavljalo vrhunec vročinskega vala na Hrvaškem. Segreva se tudi hrvaško morje, ki trenutno premore okoli 28 stopinj Celzija.
Tudi v Srbiji se spopadajo z vrhuncem vročinskega vala. V sončnem Beogradu so v petek opoldne v senci namerili 39. Do opoldneva so urgentne zdravstvene službe posredovale že več kot 30-krat.
Podobno vreme z visokimi temperaturami se te dni nadaljuje tudi v Bosni in Hercegovini, kjer že četrti dan velja rdeči alarm zaradi temperatur do 42 stopinj Celzija. Ob vročinskem valu pa so se v BiH že našli šaljivci, ki pečejo jajca na razbeljenem asfaltu in avtomobilski pločevini. Prvo manjšo ohladitev tam pričakujejo v nedeljo, v sredo pa naj bi prejeli še kako potrebno prvo pošiljko dežja. Ministrstvo sicer poziva prebivalce, da se ne zadržujejo na prostem, v ambulantah beležijo večji obisk kroničnih bolnikov.
'Italija te dni ena najbolj vročih držav na svetu'
Iz Črne gore poročajo o temperaturah do 42 stopinj Celzija, s podobno visokimi temperaturami se spopadajo tudi Madžari in Italijani. Pri slednjih ponekod vročina ponoči ne pade pod 25 stopinj Celzija. Kot pojasnjuje meteorolog Daniele Izzo, je te dni Italija ena najbolj vročih držav na svetu, saj temperature segajo vse do 43 stopinj Celzija. Pojasnil je, da je trenutno v Bolonji in Firencah bolj vroče kot v ameriškem Las Vegasu, Miamiju, kubanski Havani (34 stopinj Celzija), v Bangkoku, indijskem New Delhiju (35 stopinj Celzija) in Kairu, kjer merijo 37 stopinj Celzija.
Države na Balkanu zajeli tudi požari
Iz več držav na Balkanu, ki jih pesti vročinski val, pa še vedno poročajo tudi o številnih gozdnih požarih.
Velik požar, ki od torka divja na območju hrvaške občine Kistanje, še vedno ni povsem pod nadzorom. Z gašenjem požara je v petek nadaljevalo 124 gasilcev s 37 vozili in ob pomoči 50 vojakov. Območje požara sta obiskala hrvaški premier Andrej Plenković in obrambni minister Damir Krstičević.
Na območju Dinare v BiH požari gorijo na več lokacijah, pri čemer so nekateri na težko dostopnih in miniranih območjih, tako da jih je mogoče gasiti samo iz zraka.
V Makedoniji je požar blizu Skopja v kraju Matka pod nadzorom, požar v vasi Trebovlje blizu Makedonskega broda pa se širi proti Brvenici in Gostivarju, je sporočil makedonski center za krizno upravljanje. Več požarov je tudi drugod po državi, pri njihovem gašenju pa gasilcem pomaga tudi vojska in lokalno prebivalstvo.
Od četrtka zvečer je pod nadzorom požar v črnogorskem nacionalnem parku Prokletije, česar pa ni bilo enostavno doseči zaradi težko dostopnega terena.
V Bolgariji so v zadnjih 24 urah pogasili skoraj 200 večinoma manjših požarov.
V četrtek zvečer je požar izbruhnil tudi na grškem otoku Lezbos, ki so ga gasilci težko gasili zaradi močnega vetra. Požar se je razširil v tri smeri, pri njegovem gašenju pa sta sodelovali tudi dve letali, na pomoč so poklicali tudi gasilce iz Aten in Soluna. V Grčiji se sicer gasilci borijo z več deset požari.
Zaradi številnih požarov v Albaniji je notranje ministrstvo zahtevalo razglasitev izrednih razmer, a tega še niso storili, ker država po volitvah še nima nove vlade. Na prošnjo Tirane k pomoči pri gašenju se je odzvala Evropska unija z napotitvijo dveh grških letal, ki so del evropskih zmogljivosti za skupni odziv. Evropska komisija službam na terenu pomaga tudi s satelitskimi posnetki sistema Copernicus, so sporočili iz Bruslja.
S požarom ob železniški progi na Krasu se sicer še zmeraj bori tudi 90 slovenskih gasilcev. Požar je povzročil vlak, gasilcem pa gašenje še dodatno otežujeta tudi huda suša in vročina.
KOMENTARJI (119)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.